Çarşamba , 12 Eylül 2018

Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık anlamı

Atasözü Nedir? Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık anlamı nedir? İşte Atasözü anlamı ve Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık atasözünün anlamı…

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık

* Telâşla, sabırsızca ve ivedilikle yapılan işler genellikle kötü sonuçlar doğurur; kişiyi pişmanlığın içine iter.

* Acele yapılan işlerde yanlış yapma olasılığı yüksek olduğundan, genellikle pişmanlık duyulur.

Sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için, bir işe başlamadan önce iyi düşünmeli, acele etmemeliyiz. Çünkü iyi düşünülmeden, aceleyle yapılan iş için gerekli ön hazırlıklar yapılmayacağı için genellikle olumsuz sonuçlar doğurur ve bu da pişmanlık duymamıza sebep olur.
 
Telâşla, sabırsızca ve ivedilikle yapılan işler genellikle kötü sonuçlar doğurur; kişiyi pişmanlığın içine iter.

* Herhangi bir iş yapıldığında acele edilmişse şayet, o iş istendiği gibi sonuçlanmaz ve bu durum da kişide pişmanlık duygusu hasıl eder. Toprağa ne tür bir tohum ekilirse mahsulü de ona göre olur. Yapılan iş sakin sakin, kılı kırk yararak yapılırsa istenen sonuca ulaşılacağı için kişi bu işten oldukça memnun kalır ve memnuniyet de kişide pişmanlık duygusu yaratmaz. Fakat sabırsızca,alelade yapılan işlerde bin bir türlü karmaşa meydana geleceğinden kişi, işin sonucundan memnun kalmaz ve pişman olur.
 
Atalarımız bu durumu kısaca “Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık” sözü ile anlatmışlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.