Cumartesi , 15 Eylül 2018

Adet döneminde salatı tefriciye okunur mu

Adet nedir ve adet döneminde tefriciye okunur mu yani adet döneminde salavat çekilir mi? İşte adetliyken salavat çekilir mi hakkında bilgi.

Adet, hamile olmayan, ergin kadının rahminden (döl yatağından), lohusalık ya, da kan akmasına sebep olan bir hastalıktan ötürü değil de ergin kadınlık gereği, belli sürelerle gelen kandır. Adet; hayz, aybaşı, kirlilik, namazsızlık, ay hali gibi kelimeler ile aynı anlamdadır.

Bayanlar adetliyken zikir çekebilirler, salavat okuyabilirler ve dua okuyabilirler. Adet döneminde tefriciye ve diğer duaları okumanın dini yönden bir sakıncası yoktur. Salatı tefriciye diğer adı salatı nariye’dir. Bu duanın fazileti büyüktür. Sıkıntılı günlerde okunduğunda, kalplerden gam ve kasaveti giderir, huzura kavuşturur, rızkı artırır, yaşama güçlüklerini yenmeğe güç verir. Salat-i tefriciye, yani sıkıntılardan kurtulmak için okunan salavatta, Peygamber Efendimize ve onun Âl ve Ashabına salavat getirilerek onların yüzü suyu hürmetine Cenab-ı Allah’tan dualarımızı kabul etmesi ve ihtiyaçlarımızı karşılayarak sıkıntılarımızı gidermesi istenir. Allahu Teâlâ insanlara ikram ve ihsanda bulunmak istediğinden dua etmemizi ve ondan talep etmemizi ister, bundan dolayı da isteme duygusu vermiştir. Bu duaya sabırla devam edildiğinde Allah er geç mutlaka cevap verecek ve sıkıntıları giderecektir.

Salatı tefriciye duası arapça okunuşu
salati tefriciye arapça

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.