Salı , 11 Eylül 2018

Amentü duası ve anlamı / VİDEO

Amentü nedir ve Amentü duası nerelerde okunur (Amentü duası namazda nerede okunur)? İşte Amentü anlamı ile Amentü duası ve anlamı hakkında bilgi.

Amentü arapça bir kelime olup, “İman ettim” manasına gelir. İslâmda iman edilmesi gerekli altı ana esası belirtirken önce bu kelime söylenir ve arkasından Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe ve kadere; hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanıldığı ifade edilir. Bunlar imanın altı esasıdır. İçlerinden birisini inkar etmek insanı küfre sokar.

Her müslüman, Amentüyü ezbere okuyarak, ona gönülden inanmak zorundadır. Amentü duası arapça şöyledir:

آمَنْتُ بِاللهِ وَ مَلَئِكَتِهٍ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ اْليَوْمِ اْلآخِرِ وَ بِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَ شَرِّهِ مِنَ اللهِ تَعَالَى وَ اْلبَعْثُ بَعْدَ اْلمَوْتِ حَقٌّ * اَشْهَدُاَنْ لآ اِلَهَ اِلاَّ اَللهُ * وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وُ رَسُولُهُ

Amentü duası okunuşu: Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusulihi ve’l yevmi’l âhiri ve bi’l kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi Tealâ ve’lba’su ba’del mevtu hakkun, eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu.

Amentü duası Türkçesi: Allahü Teâlâ’nın varlığına ve birliğine inandım. Allahü Teâlâ’nın meleklerine inandım; Allahü Teâlâ’nın kitaplarına inandım. Allahü Teâlâ’nın gönderdiği Peygamberlerine inandım. Âhiret gününe inandım. Kader, hayır, şer her şeyin Allah’ın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra tekrar dirilmek haktır. Şehâdet ederim ki Allah’tan başka hiç bir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki Muhammed (aleyhisselâm) Allah’ın kulu ve elçisidir.

Amentü duası dinle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.