Salı , 11 Eylül 2018

Aşure Günü Duası Arapça ve Türkçe

Aşûre Günü ya da Aşûra Günü hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet verilir.

Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen ‘aşara‘ kelimesinden türemiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır.

Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61’de Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbelâ’da Yezid’in ordusunca katledilmiştir. Bunun dışında Aşure Günü’nde gerçekleştiğine inanılan dini açıdan önemli bazı rivayetler bulunmaktadır. Bunlar;

Âdem (a.s)’ın işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris  (a.s)’ın diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh  (a.s)’ın gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim  (a.s)’ın ateşte yanmaması, Yakup (a.s)’ın oğlu Yusuf’a kavuşması, Eyyub (a.s)’ın hastalıklarının iyileşmesi, Musa (a.s)’ın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması, Yunus (a.s)’ın balığın karnından çıkması, İsa (a.s)’ın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir.

Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir. Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği, Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiğine inanılır.

İşte Aşûre Günü Yapılacak Dua ve İbadetler

O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.
En az 10 müslümana birer selâm veya bir müslümana 10 selâm verilir. Fakir-fukarâ sevindirilir.
O gün gusledenler, bir sene ufak-tefek hastalık görmezler.
* 10 defa şu duâ okunur:

سُبْحَانَ اللهِ مِلاْءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ

‘Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş’

* Yine Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra 100 defa:
 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.