Pazartesi , 10 Eylül 2018

Aşure günü ne zaman 2017

Aşure günü 2017 ne zaman ve Aşure orucunun fazileti (Aşure günü faziletleri) nelerdir yani Aşure orucunun dindeki yeri nedir? İşte Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve Muharrem ayı orucu hakkında bilgi.

Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir. Hicri yılın (hicri takvimin) ilk ayı olan Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

22 Eylül 2017 Perşembe günü Muaharrem ayının ilk günüdür. Hicri 1439. yılının başlangıcıdır. Muharrem Ayı 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Hazreti Ömer zamanında hicri takvim kabul edilmiş ve Peygamberimizin Mekke den Medine ye göç etme (hicret) takvim başlangıcı kabul edilmiştir.

Muharrem ayının onuncu günü (10 Muharrem) AŞURE günüdür. Yani Aşure Günü 30 Eylül 2017 Cumartesi günü idrak edilecek. Muharrem ayı mübarek bir ay olduğundan dolayı Hazreti Peygamber (sav) Ramazan ayından sonra en çok oruc tuttuğu Muharrem Ayı olmuştur. Muharrem kelime olarak ta hürmete layık anlamına gelmektedir.

Aşure Günü Duası Arapça ve Türkçe için Tıklayın!

Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye geldiğinde Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görünce, bu orucu niçin tuttuklarını sormuştu. Yahudiler, bugünün büyük bir gün olduğunu; Allah’ın Hz. Musa’yı ve İsrailoğulları’nı düşmanlarından bugünde kurtardığını ve Hz. Musa’nın bu sebeple oruç tuttuğunu, kendilerinin bugünde oruç tutmalarının da bundan kaynaklandığını söylemişler, Hz. Peygamber (s.a.s.) de; “Ben Musa’ya sizden daha yakınım.” demiş ve bugünlerde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir (İbn Mace, Sıyam, 41).

Ayrıca Cahiliye döneminde Arapların da aşure orucunu tuttuğu rivayet edilmektedir. Ramazan orucu farz kılınınca aşure orucu bir yükümlülük olmaktan çıkarılmış ve Hz. Peygamber (s.a.s.), isteyenlerin bunu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir (Müslim, Sıyam, 113-126). Hz. Peygamber (s.a.s.)’in bu günde oruç tutulmasını teşvik eden hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Aşura günü orucunun önceki yılın günahlarına keffaret olacağını zannederim.” (Tirmizi, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de aşure orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizi, Savm, 40) buyurmuştur. Aşure orucunun sadece Muharrem’in onuncu günü değil bir önceki veya bir sonraki günle birlikte iki gün şeklinde tutulması menduptur (Müslim, Sıyam 133; Abdürrazzak, el-Musannef, IV, 287)).

Aşure günü meydana gelen olaylar

* Hazreti Adem’in tevbesinin kabul edilmesi

* Hazreti Musa’nın Firavunun elinden kızıldenizin ikiye yarılarak kurtulması , firavunun ve askerlerinin denizde boğulması.

* Hazreti Yusuf’un kuyudan kurtulması.

* Hazreti Yakub’un Hazreti Yusufa kavuşması (GÖZLERİNİN AÇILMASI).

* Hazreti Nuh’un tufandan kurtulması ve gemisinin Cudi dağına oturması.

* Hazreti Yunusun balığın karnından kurtulması.

* Hazreti İdrisin tevbesinin kabul edilmesi.

* Hazreti Eyyubun hastalıktan kurtulup şifa bulması.

* Hazreti İbrahimin ateşten kurtulması.

* Hazreti Süleymana Mülkün verildiği.

* Hazreti Hüseyinin şehid edilmesi.

İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır.

Aşurenin belirli bir tarifi yoktur. Bölgeler arasında farklıklar gösterir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.