Cuma , 21 Eylül 2018

Bukalemun hakkında bilgi

Bukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından belli etmek istedikleri duygulara göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı.

Birçok yönden kertenkelelerden farklılıkları bulunduğundan, bazı bilim insanları kertenkeleleri Rhiptoglossa alt takımına dahil ederler.

Kamuflaj hayvanlarının vücutları genellikle yaşadıkları ortama uygun olarak renklenmiştir. Bu onları düşmanlarından korumaya yarar. Bir kısım hayvanlarda düşmanlarından korunmak için çeşitli usuller bulmuşlardır. Bukalemun adı verilen hayvanlar ise, bulundukları yere göre renklerini değiştirebilirler.

Bukalemunlar
Sık renk değiştirme yeteneğiyle bilinen bukalemunun, kuyruklu sürüngenler takımında ayrı bir yeri vardır. Bağlı olduğu bukalemungillerin Afrika, Madagaskar , Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya’nın güneyinde yaşayan 80’den fazla türleri vardır. Bazen zarar verebilirler.

Türkiye`de Bayağı bukalemun (Chamaeleo chamaeleon) kuzeyde İzmir`den güneye doğru Ege sahilleri ile bütün Akdeniz sahil bölgesininde yayılmıştır fakat çok ender rastlanır.

Bukalemunlar genellikle karınca, böcek ve benzeri canlılarla beslenirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.