Pazartesi , 10 Eylül 2018

Camide vaaz verilen yere ne denir

Camide hocanın vaaz verdiği yer yani imamın camide dini sohbet ettiği yüksekçe yere ne ad verilir. Camide hocanın vaaz verdiği yerin adı hakkında bilgiyi bu sayfada derledik. İşte imamın vaaz verdiği yere ne denir yani camide imamın vaaz verdiği yer hakkında ayrıntılı bilgi.

Müminler camilere giderek ibadetlerini yaparlar. Özellikle Cuma günleri Camiye gittiğimizde hocanın camide oturduğu yüksekçe bir kürsü görürüz. İşte Camilerde vaaz verilen bu yüksekçe oturma yerine kürsü (Vaaz kürsüsü) denir. Yine belirtmekte fayda var; Camide hocanın vaaz verdiği yerin adı vaaz kürsüsü‘dür.

Vaaz kürsüsü, Camilerde vaaz verilen yere denir. Kürsü, ahşap veya mermerdendir.Genellikle yeri sahının sol köşesidir. Bir merdivenden çıkan imam, kürsüye oturur, önünde mikrofon kuruluysa sesi dış avluya kadar ulaşır. Bazı kürsüler, cemaat safının kesilmesini önlemek için yüksekçe yapılır. Kürsüler büyük camilerde oyma ve kakma işleme sanatlarıyla örülmüştür.Ama bazı imam vaaz vermek için bazıları da ders veya kıssa anlatmak için kürsüye çıkar.

İlgili kelimeler:
camide sohbet edilen yercamide vaaz ve sohbet yapılan yercamide vaaz ve sohbet yapılan yere ne denircamide vaaz veya sohbet yapilan yere ne denirvaaz verilen yer

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.