Cuma , 21 Eylül 2018

Derdini söylemeyen derman bulamaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Derdini söylemeyen derman bulamaz

* Her derdin, müşkülün, güç ve sıkıntının altından insanın tek başına kalkması mümkün değildir. Böyle kötü bir durumda bulunan kişi, içinde bulunduğu bu durumu kendisine yardımı dokunacak kimselere, yakınlarına açmalıdır. Derdine ancak bu şekilde çare bulabilir, sıkıntılarından kurtulup rahatlayabilir.

* Bizim bir türlü çözüm bulamadığımız birçok güçlüklere başkaları çözüm bulabilirler. Ancak, sıkıntımızın ne olduğunu kimseye söylemezsek, bunun giderilmesi yolunu gösteren bulunmaz. Derdimize derman bulabilmek için onu, bize yardımı dokunabilecek kimselere söylemeliyiz.

* Dertlerimizi, bize yardımı dokunabilecek kişilere söylemeliyiz.
 
Dert denilen kişinin çözümlemede zorluk çektiği veya çözemediği sorunudur. Öyle sorunlar kişiyi üzer, yaşama küstürür. Sonra bu sorunların bir bölümü de kişisel ve bizim için bir sır niteliğinde de olabilir. Başkasına açmada yarar yerine zarar da görebiliriz. Ancak her nasıl sorun olursa olsun, tek başımıza çözemiyorsak, bize kesin olarak yardımı dokunabilecek kişilere, özellikle de dostlarımıza açmaktan çekinmemeliyiz. Yoksa sorunumuz asla çözümlenmez, üzüntüsüyle bizim sağlığımızı bozabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.