Perşembe , 13 Eylül 2018

Dua nedir

Dua, kulu Allah’a yaklaştıran büyük bir ibadettir. Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde: “Allah’ın rahmet ve ihsanını talep ediniz. Çünkü Allah Teala kendinden bir şey istenmesini sever. İbadetlerin en faziletlisi duadan gelecek kurtuluşu beklemektir.” buyurmuşlardır. (Tirmizi).

Dua kötülüğe karşı bir kalkan, insanı cehennem ateşinden koruyan bir perdedir. Yüce Allah Ahzab Suresi’nde: “Ey iman edenler! Allah’ı çokça hatırlayınız.” buyurmuştur.

Allah’ı hatırlamak, daima ondan yardım istemek ve her işinde O’na güvenmek olgun bir müslüman olmanın ilk şartlarındandır. Dua ile insan kalp huzuruna, gönül rahatlığına kavuşur. Yüreğinin sıkıntıları gider. Allah’ı anmak, Allah’ın anıldığı meclislerde oturmak çok sevaptır. Çünkü “Allah’ın zikri her şeyden büyüktür.”

Duadan kastedilen şey kalbin uyanması, kalpte Allah sevgisi ve korkusunun artmasıdır. Yürekten yapılmayan bir dua makbul değildir.

Peygamberimizin çok çeşitli ve güzel duaları vardır. Onları ezberleyerek, okuyarak Allah’a yakın olmaya çalışılmalıdır. Annenin, babanın ve mazlum insanların duaları kabul edilir. Bu sebeple onlardan beddua almamak lazımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.