Pazartesi , 10 Eylül 2018

En güzel nasihat sözleri

Nasihat nedir? Nasihat anlamı ile sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz en güzel nasihat sözleri sms mesajları bu sayfada derlerdik. Sizler için hazırladığımız birbirinden güzel nasihat ile ilgili sözler (özlü sözler, atasözleri, ayetler, hadisleri) cep telefonunuzdan kısa sms ile yada bilgisayarınızdan, tabletinizden sosyal medya aracı ile paylaşarak sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz. İşte eşe, dosta, arkadaşa, sevgiliye gönderebileceğiniz yada kendinizin faydalanabileceği nasihat veren sözler yani öğüt verici sözler.

Nasihat; doğru yola, iyiye, güzele sevk etmek için yapılan konuşma, Öğüt. Akıl öğretme, yol gösterme demektir. Başka bir deyişle Nasihat; bir şeyi yabancı maddelerden ayırma, dikiş dikme, samimi olma, samimi olan ve içinde kötülük bulunmayan bütün iyi söz ve işler demektir.

Nasihat, İslâm’ın pratik hayata aktarılması, ahlâkî prensiplerin yaşanması, insanî erdemliliklerin, görgü kurallarının öğretilmesi amacıyla bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi ve hatırlatmada bulunması amacıyla yapılan öğütlerdir. Bu öğütler yapılırken asla bir ard niyet güdülmez, dünyevî çıkarlar düşünülmez. Nasihat eden kişi güvenilir olur. Onun yaptığı nasihat samimiyetle yapıldığı takdirde etkisini gösterir. Müminler sürekli olarak birbirine öğüt vermek sûretiyle yardımcı olurlar. Cenab-ı Allah; “Hatırlat, umulur ki bu hatırlatman müminlere yarar sağlar, (öğüt alırlar)” (ez-Zâriyat, 51/55) buyurmuştur.

Resulullah (s.a.s) da: Din nasihattir. buyurdu.

En güzel nasihat mesajları sms sözleri

nasihat sözleri  Kimseyi kırmamak için verdiğin onca mücadeleden sonra bile, hala vefasızlık ve nanlörlük görüyorsan; yanlış insanlara değer veriyorsun demektir. Unutma! Fazla değer, başını yere eğer.

nasihat sözleri  Çok fedakarlık yapana kıymet verilseydi, yıllarca tarla süren öküze bıçak sürülmezdi.

nasihat sözleri  Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevindiysen söyle, özlediysen arkasından koş.

nasihat sözleri  Babanı öyle karşıla ki; ömür boyu bir başka evlada imrenmesin. Anneni öyle karşıla ki; doğumdaki acıları, lezzetle takas etsin. Eşini öyle karşıla ki; huzur ve mutluluk için başka kapı aramasın. Çocuğunu öyle karşıla ki; eve geldiği zaman, en güzel yere geldiğini hissetsin.

nasihat sözleri  Hiç bir kapıyı vurup çıkma, Geri dönmek isteyebilirsin.

nasihat sözleri  Birlikte yaşayabileceğin biriyle değil, onsuz yaşayamayacağın biriyle ol. Gönül verdiğin gelip boşluk dolduranlardan değil, gittiğinde yeri dolmayanlardan olsun.

nasihat sözleri  Olgun insan Allah der yürür, HAYAT der gülümser, KISMET der her halinden razı olur. (Mevlana)

nasihat sözleri  İyice tanımadan hiçbir insana bağlanma.

nasihat sözleri  Geçmişte yaptıklarımız geleceğe bağlıdır. Geçmişte birini üzdüysen gelecekte de o seni üzer.

nasihat sözleri  Evvela kendi nefsine, sonra insanlara nasihat et. (Hz Ali)

nasihat sözleri  İnandığın ne varsa vazgeçme ve sakın isyan etme. Karanlık bir gün döner güneşe o günü bekle.

nasihat sözleri  güzel nasihat sözleriKaldır başını gör ki neler var. Geçip giden zamanın içinde ne hezeyanlar var. Sanma ki baki şu yaşananlar. Her gecenin elbet bir sabahı var.

nasihat sözleri  Tutma içinde söyle ona sevdiğini. Aşk bir lekedir her yerine bulaşır, sonra yıkasan da geçmez onun lekesi. Utanma söyle ona sevdiğini.

İlgili kelimeler:
en güzel atasözleriöğüt veren atasözleri ve anlamları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.