Perşembe , 13 Eylül 2018

Grip nedir kısaca

Grip; mikroplu ve şiddetle bulaşıcı bir hastalıktır. Paçavra hastalığı da denir. Eski salgınlarda enflüanza adıyla tanınmıştı.

Grip; baş ağrısı, ateş, öksürük ve hâlsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebek, yaşlı ve hastalıklı kişilerde daha ağır seyreder. Hasta kişilerle temasla, öksürük, aksırıkla etrafa virüs yayılır ve sağlam kişilere bulaşır.

Gripten korunmak için mevsim şartlarına uygun giyinilmeli, sulu gıdalar alınmalı, hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Tedavisi için kesin yatak istirahati önerilmektedir.

Grip Tedavisi
Hastalığın belirtileri hafif bile olsa, hasta yataktan çıkmamalı, hekimin tavsiyesine göre hareket etmelidir. Limon, portakal ve daha başka meyva suları, C vitamini bakımından zengin oldukları için, faydalıdır. Hastanın perhize de dikkat etmesi gerekir. İyileştim sanarak yataktan hemen kalkan hastaların yukarıda saydığımız hastalıklara tutulma tehlikesi vardır. Gargaralar, burun damarları ağız ve burun temizliği bakımından faydalı olur.

C vitamini ve kinin gripe karşı çok faydalı ilâçlardır. Ayrıca, hastaya kalbi, damarları kuvvetlendirici ilâçlar verilir. Kinin hem ateşi düşürür, hem de tedavi edicidir bu ilâç aynı zamanda iyi bir koruyucudur.

«Sülfamit» dediğimiz ilâçları, başta «penisilin» olmak üzere bütün antibiyotiklerin grip virüsüne karşı hiçbir etkisi olmadığından tedavide bunları boş yere kullanmamalıdır. Yalnız, bunlar ihtilâtları yapan mikroplara karşı tesirli olduklarından gripin ağır ihtilâflarında kullanılabilir.

Korunma Gripli hastalarla temas etmekten çekinmelidir. Griplilere bakanlar dört, beş katlı gaz bezinden yapılmış bir maskeyle ağız ve burunlarını örtmelidirler. Hastalığı hafif geçirmekte olanların sağlamlar arasına karışabileceğini düşünerek sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlere gitmekten sakınmalıdır. Salgın halinde, erişkin yaşta olanların günde 0,25 gramlık bir komprime kinin alarak kendilerini korumaları mümkündür. Son zamanlarda grip virüslerini taze yumurta zarında üreterek koruyucu bir aşı yapılmıştır. Fakat tatbikat alanında henüz yeter derecede kullanılamamış olduğundan faydası hakkında kesin bir söz söylenemez.

Kışın ötede beride görülen, yanlış olarak grip diye adlandırılan âdi nezlenin, soğuk-algınlıklarının griple hiçbir ilgisi yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.