Pazartesi , 4 Haziran 2018

Hakan Altun kimdir?

Hakan Altun, 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Siirt’lidir. Seda adında kız kardeşi vardır. Annesi Meral Altun ve eski Futbolcu Arap Hasan lakaplı Hasan Altun’un oğludur. ilk okulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet konservatuarına girdi. Orta lise ve yüksek öğrenimini de aynı okulda tamamladı. İTÜ Sosyal bilimler dalında Master yaptı.

1994″de Edirne Türk Devlet Müziği topluluğunda ud çaldı. Bu işin kendisine göre olmadığını anlayan Hakan Altun, ailesinin de iznini alarak 1997″de bu görevinden istifa etti. Hakan Altun askere gitmeden önce İstanbul eğlence hayatının en popüler eğlence merkezlerinde sahne aldı. Arkadaşları Ayşe ve Aykut”la birlikte bir dönem “AHA” grubunda şarkı söylediler.
 
Ve ardından vatani görevi gereği askere gitti. Askerliğini Ankara”da yapan Hakan Altun hayatının dönüm noktasını askerdeyken yaşadı. Çünkü bestecilik kabiliyetini ilk kez askerde fark etmişti. İlk bestelerinden olan “Hani Bekleyecektin” ise Hakan Altun”un anlatımıyla şöyle gerçekleşti. Hakan Altun; “Askere gittiğimde çok sevdiğim biri vardı. Onu bırakarak askere gittim. Günlerce telefon sıralarında aileme ve sevdiğim insana telefon etmek için sıra bekledim. Biz askerde acemi olduğumuz için bizi çok bekletiyorlardı. Sıranın bana geldiği gün yine saatlerce kuyrukta bekledim telefon etmek için. İlk ailemi aradım daha sonra onu aradım ama beni daha sonra ara dedi ve telefonu yüzüme kapadı. Ben de o duyguyla “Hani Bekleyecektin”i yaptım dedi.
 
Ve askerde ilk albüm hazırlıklarına başlayan Hakan Altun 1999″da ilk solo albümü “Hakan”, Hani Bekleyecektin ile müthiş bir çıkış yakaladı. Ardından ikinci albümü “Ağlamak Yok Yüreğim”, üçüncü albümü “Nefesimsin”, dördüncü albümü “Yaralı Bir Aşkın Öyküsü”, beşinci albümü “Hediye”, altıncı albümü “Küstüm Aşklara”, yedinci albümü “Aşk Ayrılık ve Adam”, sekizinci albümü “Aklın Bende Kalmasın”, dokuzuncu albümü “Tercihimdir”, onuncu albümü “Senden Sonrası” ve son olarak da dedesi Hafız Zeki Altun anısına hazırladığı “Dedemin İlahileri” ile müzik dünyasındaki ilerleyişine emin adımlarla devam ediyor.

Hakan Altun Telefonun Başında Dinle

Gerek yorumculuğu gerekse bestecilik kimliği ile sevilen Hakan Altun; Cengiz Kurtoğlu, Bülent Serttaş, Hande Yener, Seda Üren, Muazzez Ersoy, Elif Karlı, Gülben Ergen, Petek Dinçöz, Hilal Özdemir, S.Arıca, Ercan Saatçi, Emirkan, Alişan, Deniz Erdoğan, Kibariye, Murat Kurşun, Sinan Zorbey, Berdan Mardini, Ebru Gündeş, Ufuk Yıldırım gibi bir çok sanatçının albümlerine kendi bestelerini verdi.
 
Buğulu sesi ve kendine has yorumuyla tüm müzik severlerin beğenisini ve takdirini toplayan Hakan Altun ud, cümbüş, gitar ve klavye çalmaktadır. Güler yüzlü insanlardan hoşlanan ve somurtmayı sevmeyen Hakan Altun geçirdiği ciddi rahatsızlığın ardından hala güleryüzlü. Kadere inanan ve kaderci bir insan olarak biliniyor. İleride müzik ile ilgili en büyük idealinin dedesinin ilahilerini ve bestelerini bir albümde toplamak olduğunu söyleyen Altun”un birde Seda adında kız kardeşi bulunuyor. Meral Altun ve eski Futbolcu Arap Hasan lakaplı Hasan Altun”un oğlu olan Hakan Altun kendini dinlemeyi sevmediğini söylüyor ve arabasında bile bir tane kasetinin bulunmadığını söylüyor. 1983″den bu yana müzik için yaratıldığına inandığını söyleyen Hakan Altun devlet korosuna 3000 kişi arasında seçilen 30 kişi arasında yer almaktaydı. Bir albümü sadece 16 günde hazırladığını söyleyen Hakan Altun sıkı bir Beşiktaş taraftarı.

Hakan Altun Nefesimsin Dinle

Hakan Altun, Seray Sever ve sonra da Ebru Gündeş ile aşk yaşadı.
 
2008 yılında beyninde oluşan tümör için beyin ameliyatı oldu.
 
Albümleri : 
 1999 – Hakan
 2000 – Ağlamak Yok Yüreğim
 2002 – Nefesimsin
 2003 – Yaralı Bir Aşkın Öyküsü
 2005 – Hediye
 2006 – Küstüm Aşklara
 2007 – Aşk,Ayrılık ve Adam
 2008 – Aklın Bende Kalmasın
 2010 – Tercihimdir
 2012 – Senden Sonrası
 
Hakan Altun, 2005 yılında yaptığı “Hediye” adındaki albümünde yer alan ayrıldığı sevgilisi Ebru Gündeş için yazdığı “Bu Kalp Senin İçin Atacak” adlı bir şarkıyı da okudu. Akrostiş tekniğiyle yazılan bu şarkının dizelerinin ilk harfleri, ünlü sanatçı “Ebru Gündeş” adını oluşturuyor.
 
İşte o romantik şarkı sözleri:
 
BU KALP SENİN İÇİN ATACAKE

En zor anımda tanıdım seni
Bütün dünyam değişti
Razıyım senle ölmeye
Unutma bunu sevdiğim
Güneş olup
Üstüme doğdun
Nedenim var
Dünyada
Ellerin, gözlerin, sözlerin
Şiir tadında

İlgili kelimeler:
hakan altunun dini nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*