Salı , 11 Eylül 2018

Herpes virüsü nedir (uçuk)

Herpes bilinen adıyla uçuk, virüslerin sebep olduğu, ciltte kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer bir değişle herpes yani uçuk, ağız kenarında, cinsel organların yakınlarında, ender olarak da parmaklarda herpes simpleks virüsü tarafından oluşturulan küçük kabarcıklar biçiminde yaralardır.

Herpes virüsü genellikle ağız ve burun çevresine, genital bölgelere yerleşerek kızarıklık yapar, içi su ile dolu keseler şeklinde görülür.

Uçuk ağrılı şekilde seyreder. Öpüşme, cinsel ilişki ve hastanın kişisel eşyalarının kullanılmasıyla sağlam kişilere bulaşır. Yetersiz beslenme, alkol tüketimi, bağışıklık sistemini bozan bazı hastalıklar bu hastalığı tetiklemektedir.

Uçuk ağır seyreden ateşli hastalıklar, güneş yanıkları, ruhsal bunalımlar gibi vücudun yorgun düştüğü durumların arkasından ortaya çıkar. Doku bozuklukları daha çok ağız içi ve dudaklarda ortaya çıkar. Kabarcıklar kaşıntı ve yanma duygusu uyandırırlar. Bir süre geçtikten sonra patlarlar ve içlerinden serum kıvamında bir sıvı akar. Bunun ardından kabarcıkların yerini lekeler alır ve tüm bu gelişme 10 gün içinde iz bırakmaksızın ortadan kaybolur. Bağışıklık bırakmaz, yinelenebilir. Belirli tedavisi yoktur, C vitamini hastalığın daha hızlı iyileşmesi için yararlıdır.

Tedavide öncelikle korunma önemlidir. Hastalığın günümüzde kesin tedavisi bulunamamaktadır. Ancak bazı antiviral ilaçlar ve merhemler kullanılmaktadır.  C vitamini hastalığın daha hızlı iyileşmesi için yararlıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.