Salı , 11 Eylül 2018

Hz. Muhammed’in Soyu hangi peygambere dayanmaktadır? İşte Doğumu ve Süt Çocukluğu Dönemi

HZ. Muhammed’in soyu hangi peygambere dayanmaktadır? HZ. Muhammed’in soyu hangi peygambere dayanır? İşte HZ. Muhammed’in Soyu ve Ailesi ile HZ. Muhammed’in Doğumu, Süt çocukluğu dönemi hakkında tüm detaylar…

Hz. Muhammed’in  soyu Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in  soyundan gelmektedir. Hz. İsmail  annesi Hâcer  ile  birlikte Mekke’ye  yerleştikten bir müddet sonra civarda  bulunan ve Kâhtaniler’in kolu  olan  Cürhüm  kabilesinden  bir  kızla  evlendi. Bu  evlilik Râsulüllah”ın kıyamete  kadar  devam  edecek  olan neseplerinin temeli  de atılmış  oldu.

Nitekim Râsulüllah, Hz. İsmail’in  neslinden  geldiğini  şöyle  bildirir: “Allah Teala, İsmail Oğullarından Kinane Oğullarını, Kinane Oğullarından da Kureyş’i, Kureyş’ten de Benî Haşîm’i, Benî Haşîm’den de beni seçti.” Râsulüllah”ın nesebi Hz. İsmail”e dayandığı  noktasından herhangi bir şüphe bulunmamaktadır. Ancak Hz. İsmail’in  vefatından  (kaçıncı kuşak  torunu  olduğunu  kesin  bilemediğimiz) Adnan”a  kadar  yaşayan ailesi hakkında sıhhatli ve kuvvetli  bilgiler bulunmamaktadır. Neseb alimleri ve tarihçiler Hz. İsmail  ile Adnan arasında kaç nesil  veya  kaç ata geçtiği konusunda  araştırmalar yaparak  farklı sayılar elde  etmişlerdir. Onlardan İsmail ve Adnan arasında kırk, otuz, yirmi, onbeş, ondört, yedi ve dört atanın olduğunu söyleyenler  olsa da  Hafız İbn kesîr”in de  belirttiği  gibi bu  ikisi  arasında kaç ata geçtiği  konusunda en revaçta  olanı kırk tane atanın  geçtiği bilgisidir.

Ancak meşhur tarihçi Urve b. Zübeyr”in “Adnan ile İsmail arasında kimlerin geçtiğini bilen kimseye rastlamadık.” şeklinde belirttiği gibi  bu ikisi arasında geçen kişiler hakkında kesin bilgilere vakıf da  değiliz. Aynı Şekilde Müellif İbnü”l-Esîr”de  bu  konuda: “Adnan ile  Osman Arasında kimisi dört baba  zikrederken kimisi kırk  baba  zikreder. Onların  isimlerindeki  ayrılık  ise sayılarındaki ihtilaftan daha  çoktur. Durum  böyle  olunca  bu  konuya hiç  girmedim. Bazıları da  bu  konuda  hadis ileri  sürerler  ancak  bunlar  sahih  değildir. diyerek  bu  konuya  son  noktayı  koymuştur. O halde şunu bilmek lazım  ki zikredilen  rakamlar ve isimler  neseb  alimleri ile tarihçilerin geçmişe  yönelik  kesin netice  vermeyen  farazi çalışmalarının ürünüdür bu  konuda  sağlam  bilgiler  bulunmamaktadır.
 

İlgili kelimeler:
hz muhammed kimin soyundanhz muhammetin soyu nerden geliyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.