Salı , 11 Eylül 2018

J harfi ile başlayan sebze ve meyveler

Sebzeler ve meyveler insanın besin kaynakları arasında önemli bir yere sahiptirler. Peki J harfiyle başlayan sebze ve meyveler hangileridir? J harfiyle başlayan sebze ve meyve isimleri bu sayfada derledik. İşte J harfiyle başlayan meyve sebze isimleri ile o meyve sebze hakkında bilgi.

Baş harfi J olan sebze ve meyveler şunlardır;

– Jambu Meyvesi
– Jalapeno
– Jabuticaba Meyvesi
– Jackfruit

Baş harfi J olan sebze ve meyveler hakkında bilgi

Jambu meyvesi  Jambu meyvesi, Doğu Malaya ve Güney Hindistan’da doğal olarak yetişmekte olup pembe veya cinsine göre kırmızı renktedir.  Meyvenin etli kısmı beyaz renkte ve suludur. Meyvenin güle benzer bir kokusu vardır. jambu ağacının meyvesi vücudun dirençsiz kaldığı dönemlerde sık sık rastlanan aft yaralarını iyileştirme özelliğine sahiptir.  Ayrıca hiv+ olan hastaların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak da kullanılmaktadır.

Yüksek oranda C vitamini içeriğiyle , sağlıklı hücreleri muhafaza eder ve  demir alımının emilimini artırır.  serbest radikalleri engelleyerek vücudun hasara uğramasına engel olur aynı zamanda sperm kalitesinin artırılması için faydalı olan bir antioksidan olarak işlev görür. Ayrıca, bir antioksidan olarak,  sağlıklı diş ve diş eti sağlığını koruma özelliği vardır.

Jalapeno  Jalapeno, (okunuşu Halapenyo, ispanyolca: Chile Jalapeño), Capsicum annuum türünden cin biber varyetesi. Meksika menşeli bir bitkidir. Olgun jalapenonun uzunluğu 5–9 cm (2-3½ inç)’dir. Yaygın olarak yeşil, nadiren olgunlaşmış kırmızı olarak satılan jalapeno adını Meksika, Veracruz’daki geleneksel olarak yetiştirildiği Jalapa’dan alır. Yaklaşık 160 kilometrekarelik bir alanda, Meksika’da biber ekimi için ayrılmış Veracruz’un kuzeyinde yer alan Papaloapan nehir havzasında ve Chihuahua, Delicias bölgesinde yetiştirilir. Jalapeno, Jalisco, Nayarit, Sonora, Sinaloa ve Chiapas’da belli ölçeklerde yetiştirilmektedir.

Orta acılıktaki jalapeno Scoville ölçeğine göre 2500 – 8000 SHU (Scoville heat units) değer aralığındadır.

Acı olmasına karşın ağzı yakmayan lezzetiyle bilinen ve diğer biberlere göre daha yoğun bir tada sahip olan “Jalapeno”, et yemeği, salata, dip sos, bulgur, pilav ve makarnanın yanı sıra; diğer mezeler ve çerezlerle de tüketilmektedir. Populer kültürün etkisiyle dünyada yaygınlaşmıştır.

Jackfruit meyvesi yada Jak meyvesi  Jackfruit meyvesi yada Jak meyvesi, Güney ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişmektedir. Düşük rakımlı bölgelerde yetişmektedir. Dünyanın en büyük ağaçta yetişen meyveleri arasındadır. Yaklaşık çapı nadiren de olsa 25 cm’yi (10 inç) bulur ve ağırlıkları 35 kg’ye kadar çıkabilir. Tadı ananasa benzese de ondan daha yumuşağımsıdır ve daha az çekici bir lezzeti vardır.

Jabuticaba meyvesi  Jabuticaba, guapuru , São Paulo”da fruita diye adlandırılmaktadır, jabuticaba ağacının (Portekizce jabuticabeira) bir meyvesidir. Bu ağaç Mirtáceas ailesindendir, 20 yıl sonra meyve verir. Bu meyve 1828 yıllında açıklanmıştır, onun kaynağı bilinmemektedir. Jabuticaba”nın diğer bilinen isimleri şunlardır: jabuticabeira-preta (siyah jabuticaba ağacı), jabuticabeira-rajada (çizgili jabuticaba ağacı), jabuticabeira-rósea (pembe jabuticaba ağacı), jabuticabeira-vermelho-branca (kırmızı-beyaz jabuticaba ağacı), jabuticaba-paulista, jabuticaba-ponhema, jabuticaba-açu.

Myrciaria jaboticaba (Vell.) Berg başka bir jabuticaba çeşididir, jabuticaba-sabará en sık bulunan eyaletler Goiás, Minas Gerais ve São Paulo, Brezilya”da.

Jabuticabanın posasında demir, fosfor, bir doz niasin, C vitamini ve B vitamini kompleksinden bazısı ( hazmı kolaylaştırır ve toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur) mevcuttur. Çok demir içerdiği için, birçok yerli Kızılderili kabileleri tarafından, özellikle hamile olanlar, jabuticaba suyu çok tüketmektedirler. Siyah kabuğunda pektin ve peonidin içeriği mevcuttur. Antisyanin jabuticabaya bu rengini vermekte, ve bu kuşları çekmektedir, böylece bu meyvenin tohumu yayılmakta ve türlerin sürekliliği sağlanmaktadır[6]. Tıbba göre, antisyanin güçlü antioksidandır, vücüttan serbest radikallari atmaya yarar ve en son araştırmalara göre, antioksidanların seviyesi diyabet hastalarının kanında şekeri dengelemek için yardımcı olacaktır. Jabuticabanın kabuğunda bu mucize antioksidan olduğu için onun, meyve suyu veya reçel olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bu ağacın gövdesinden yapılan çay astıma karşı kullanılmaktadır. Brezilya”da, su havzalarında ve nehir kenarlarında Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Rio de Janeiro, São Paulo, Espírito Santo, Paraná, Santa Catarina, Goiás ve Rio Grande do Sul elayetlerinde bulunmaktadır.

Peyzajda süs bitkisi olmaya uyngundur . On dokuzuncu yüzyılın sonunda Rio de Janeiro”nun kuzeybatısına gelen İtalyanlar,İtalya”dak şarap yapımında kullandıkları üzümleri bulamadıkları için jabuticaba”dan şarap üretmeye başladılar.

Aşılama yaparak daha fazla ağaç elde edilir böylece ağaç daha erken meyve üretmeye başlamaktadır, fakat onlara daha dikkatli bakım gerekir ve daha az yaşamaktadır. Jabuticabanın tohumlarının çimlenmesi oranı düşüktür, fidan için ilk aylarda orta gölgeli ortam ve nemli toprak gerekir. Hasat almak için bu meyvenin parlak, simsiyah rengini almasını beklemek gerekmektedir, bu siyah renk onun olgunlaştığını gösterir ve olgunlaşınca tadı tatlı olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.