Pazartesi , 10 Eylül 2018

Kobay fareler hakkında bilgi

Kobay ne demek yada diğer bir deyişle kobay faresi nedir? Kobay hayvanı neyle beslenir ve nerede yaşar? İşte kobay hakkında bilgi.

Kobay, memelilerin kemirgenler takımından, tavşana benzeyen ondan daha ufak bir hayvandır. Kobay, Ginedomuzu diye de bilinir. Tıknaz, birçok renkte ve şekilde tüyleri olan evcil kemiricidir. Özellikle Amerika ve Avrupa”da oldukça popüler bir evcil hayvandır. Labaratuvar deneyleri için kullanılır. Tüylerinden küçük resim fırçaları da yapılır. Ot ve yeşillik yiyerek beslenir. Tehlike anlarında hiçbir zaman çok uzaklaşmadıkları inlerine kaçarlar.

Evcil kobaylar tamamıyla vejetaryen olup, ot, tohum, meyve, sebze, kök ve dallarla beslenirler. Birçok evcil hayvan mağazasında satılan hazır kobay yemleri tohumlardan, preslenmiş ot ve baharatlardan (pellet) oluşur. Ayrıca fıstık ya da çekirdek gibi kuruyemişler de bu yemler içinde yer alır.

Kobaylar, tıpkı insanlar gibi C vitaminini kendi vücutlarında üretemezler. Bu sebeple kobaylara verilmesi gereken hazır yemlerde kesinlikle C vitamini takviyesi bulunması gerekir. Ayrıca zaman zaman domates ya da maydanoz gibi C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerle beslenmeleri gerekir.

Kobaylar günlük lif ihtiyaçlarını otlardan karşılarlar. Bu sebeple evde beslenen kobaylara her gün ot ve saman vermek gerekir.

Ayrıca kafeslerinde her zaman temiz, taze su bulundurmak gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.