Çarşamba , 12 Eylül 2018

Gebelik ve Kadın Sağlığı

Meme kanseri nedir ve neden olur?

Çağımızda birçok kadının korkulu rüyası haline gelen meme kanseri, her 8 kadından birinde görülüyor. Birçok kadın meme kanseri olduğunu artık her şey çok geç olunca fark ediyor. Meme kanseri birçok kadını tehtit eden bir kanser türüdür. Günümüzde yoğun ve tempolu yaşam, hormonlu gıdalar, sağlıksız beslenme ve artan alkol tüketimi yüzünden meme kanserine yakalanma oranı artmış ve yaygınlaşmıştır. Maalesef birçok kadın ... Devamını Oku »

Gebelikte Folik Asit Alımı

Hamilelikte folik asit neden gereklidir? Folik asit ne işe yarar, ne kadar tüketilmelidir? Hamilelikte folik asit kullanımının önemi nedir? İşte Folik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve tüm bilgiler…  Devamını Oku »

Hamile kalmak için ne yemeli

Hamile kalmak isteyen kadınlar ne yediklerine önem vermelidir. Öyle ki, bazı yiyecekler hamile kalma olasılığını arttırır. Yapılan araştırmalar sonucunda folik asit gebelik için çok önemli olduğu tespit edilmiştir. Folik asit nedir?Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir. Folik asitin içinde ne var?Folik asit, ... Devamını Oku »

Hamile kalmamanın nedenleri ve tedavi yöntemleri

Hamile kalmaya çalışanlar için her ay yapılan gebelik testinin negatif sonuçlanması ciddi bir hayal kırıklığına neden oluyor. Neden hamile kalamıyorum? Hamile kalmamanın bir çok nedenleri olabilir. İşte Hamile kalmanızı engelleyebilecek 5 tıbbi durum ve tedavi yöntemleri var.  Devamını Oku »

Kürtaj hakkında bilgi

Kürtaj veya gebelik sonlandırılması rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle sona erdirilmesidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ülkemizde reşit kadınlara tanınan yasal ve çağdaş bir haktır. Kürtaj olacak gebeliğin 10 haftayı geçmemesi gerekir. Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe artar. Yasal sınır da bu sebeplerle tespit edilmiştir. 10 haftadan daha büyük gebeliklerin sonlandırılması tıbbi olarak daha fazla problemlidir. Bu yüzden kürtaj kararı ... Devamını Oku »