Pazar , 23 Eylül 2018

Genel

Feraiz nedir

Feraiz İslâmi ilimlerden olup, miras hususunda hükümleri belirtir. Diğer bir değişle feraiz, İslâm hukukunda mîras taksimi için kullanılan ilmî terimdir. Bu ilimle, ölen bir kimsenin arkasında bıraktığı malların nasıl taksim edileceği, kimin ne kadar mirasa sahip olacağı açığa çıkar. Zor fakat çok lüzumlu bir ilim olduğu için alimlerimiz nice çalışmalar yapmış ve feraizle ilgili kitaplar hazırlamışlardır. İslâm miras hukukunun yani ... Devamını Oku »

Serçe kuşu hakkında bilgi

Serçe kuşu, insanlara yakın çevrelerde yaşayan, göçücü olmayan, konik gagalı, ötücü kuş türüdür. Evlerin ve binaların yakınında çok rastlanır. Genel olarak çok küçük olan bu kuşların değişik türleri vardır. Meyve ve böcekleri yiyerek beslenirler. Meyvelerin sert kabuklarını delmeye elverişli kalın gagaları vardır. Boyları 10 santim kadardır. Dişinin yumurtladığı 4-5 yumurta üzerinde erkek de dişisiyle birlikte nöbetleşe kuluçkaya yatar. ortalama 1.5 ... Devamını Oku »

Saksağan kuşu özellikleri

Saksağan kuşu, kargagiller familyasından bir kuş türüdür. Karga ailesine akraba olan saksağanlar 40-45 santim uzunluğundadır. 25 santimi uzun kuyruğu teşkil eder. Kuyruğunu dikip iki yana sallanmasıyla dikkati çeker. Madeni parıltılı siyah ve beyaz tüyleri vardır. Omuzları ile vücudunun alt kısımları beyazdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Ülkemizde en sık meyve bahçelerinin bulunduğu bölgelerde, fundalıklarda ve seyrek ağaçlı yerlerde görülürler. ... Devamını Oku »

Serçegillerden kuşlar

Serçe, insanlara yakın çevrelerde yaşayan, göçücü olmayan, konik gagalı, ötücü kuş türüdür. Serçegiller dünyanın hemen her yerinde rastlanan bir kuşlar ailesidir. Genellikle tüyleri kül rengidir. Kanatları iyi gelişmediği için havada kanat çırparak uçarlar. Serçenin kırktan fazla çeşidi vardır. Başlıca ve en yaygın olan çeşitleri; Kayalık serçesi, Bataklık serçesi ve Kır serçesi’dir. Aynı ailede saka, keten kuşu, kanarya, ispinoz, kiraz kuşu, ... Devamını Oku »

Sığırcık kuşu hakkında bilgi

Sığırcık, serçeden az iri, uzunca gagalı, ak noktalı tüylü siyah bir göçücü kuştur. Sığırcığın bir adı da çekirge kuşu’dur. Yaklaşık 20 cm. boyunda ve parlak siyah tüylere sahip olan sığırcığın tüylerinde yılın bazı dönemlerinde beyaz benekler görülür. Gagalarının uçları sivri ve dar bir koniyi andırmaktadır. Gagalarının rengi kış mevsiminde kahverengi ve siyah arasında bir renkte, yaz mevsiminde ise limon sarısı ... Devamını Oku »

Yelve kuşu hakkında bilgi

Yelve kuşu, fülürya olarak da bilinir ve serçe büyüklüğünde ötücü bir kuştur. Ağaçlık ve fundalıklarda yaşar. Zeytin yeşili ile sarı arası bir renktedir. Kanat ve kuyruğun yan tarafları parlak sarıdır. Gagaları küçük ve koni biçimindedir. Kuyrukları düz ve içeriye doğru girintilidir. Bitkilerle beslenir. Yağlı bitkilerin filizlerini, tohumları, yaprak tomurcuklarını ve meyve tanelerini yer. Avrupa’dan Urallar’a kadar uzanan bölgede, Güneybatı Asya ... Devamını Oku »

Muhabbet kuşu hakkında bilgi

Muhabbet kuşu, evlerde kafeslerde beslenen, papağana benzeyen ufak bir kuştur. Avustralya kıtasına özgü Melopsittacus cinsinin içinde yer alan tek türdür. Anayurdu Avustralya’dır. Yeşil, mavi, sarı, kül rengi tüyleri vardır. Eşine çok bağlı olduğu için muhabbet kuşu adıyla anılır. Muhabbet kuşu ortalama olarak 18 cm uzunluğundadır ve yaklaşık olarak 30-40 gram civarında gelirler. Gırtlak bölgelerinde çeşitli benekleri vardır. Gagaları genellikle zeytin ... Devamını Oku »

Kuyruksallayan kuşu hakkında bilgi

Kuyruksallayan, yont kuşu olarak da bilinen, kuyruksallayangiller familyasının Motacilla cinsinden kuş türlerine verilen isimdir. Kuyruksallayan, 20-25 santim boyunda, uzun kuyruklu bir kuştur. Su kıyılarında bulunur. Böceklerle beslenir. Sırtı kül rengi, karnı değişik sarı tüylerle kaplıdır. Devamını Oku »

Saka kuşu hakkında bilgi

Saka kuşu, kafeslerde çok beslenen ötücü, güzel sesli bir kuştur. Başında ve boynunda kırmızı tüyleri vardır. Boyu 15 santim kadardır. Gezicidir. Böcek ve bitki yer. Ağaçlık yerlerde yaşarlar. Saka kuşu genellikle orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde yuva yaparak yaşamaktadır. Doğal ortamda deve dikeni tohumuyla beslenmektedir. Saka kuşu sürü halinde yaşayan bir kuş türüdür. Bahçe ve parklarda sıkça karşılaşılan bu kuş ... Devamını Oku »

Farz ne demek

Farz, Arapça bir kelime olup, dinimize göre, yapılması hususunda açık ve kati emirler bulunan vazifelerdir. Diğer bir değişle farz, Allahü Teâlâ’nın kesin olarak yapılmasını ve yerine getirilmesini istediği, yapılması kat’i delillerle sabit olan emir ve emirlerdir. Çoğulu Feraiz‘dir. Bunlar ayet veya kuvvetli hadislerle belirtilmiş vazifelerdir. Namaz, oruç, zekat gibi ibadetler böyledir. Farzlar; Farz-ı Ayn ve Farz-ı Kifaye olarak ikiye ayrılır. ... Devamını Oku »