Çarşamba , 12 Eylül 2018

Şifalı Bitkiler

Abdüllavi Kavunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hemen her sıcak ülkede olur. Bir çeşittir. Hıyara benzer uzun bir kavundur. Lezzetsizdir. Böbreği ve damarları açar, idrarı çoğaltır, yemekle beraber yenmelidir. Ham olarıından börek ve baklava yapılır, tereyağı, bahar ve yumurta ile çok güzel böreği olur. Bazıları suyuna şeker katarak hoşaf yaparlar.   Devamını Oku »

Abdüsselam Otun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Antalya çevresinde yetişir. Geniş yapraklı ve kökü insan şeklindedir. Fena kokusu vardır. Tohumları, bitkisi kullanılır. Mafsal ve baş ağrılarına lapası yapılıp konulursa ağrıları geçirir. Suyundan buruna çekilir veya koklanırsa insanı uyutur. Suyu gargara yapılırsa diş ağrısını geçirir.Bu bitkinin tohumları yutulursa rahim hastalıklarını giderir.Şehveti artırır,idrar yanmasını,kanın hararetini keser.Bu otun her derde deva olduğunu söylenir. Devamını Oku »

Acem Kimyonun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaynatılıp içilirse gazı giderir, kusmayı önler, mideyi kızdınr ve yemeği hazmettirir. Hıçkırığa ve çarpıntıya iyi gelir. Şehveti tahrik eder. Tohumu veya bitkisi kaynatılarak içilirse, bel ağrısına, bel soğukluğuna iyi gelir. Lapa gibi yapılır da kadınlar üzerine otururlarsa rahim ağrılarını giderir. Tohumları yakılarak külü basur üzerine konursa basuru kurutur. Devamını Oku »

Acı Kavunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Daha çok çöplüklerde biter. Sarılık olan kimse arka üzerine yatırılır, bu bitkinin meyvelerinden elde edilen sudan üç damla damlatılır. Hasta hemen yüzü koyun çevrilirse hastanın burnundan sarı ve iltihaplı sular akar, sarılıktan kurtulur. Yine, acı kavunun suyu çıkarılıp, arka ağrılarında sürülürse menfaati görülür. Devamını Oku »

Acı Bademin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kâfi miktar sirke ve gülyağı ile kaynatıp alnına yakı olarak konsa baş ağrılarına iyi gelir. Ciğerleri açar ve sinirleri rahatlatır. Adale ağrılarına, kulunca, felce, böbreklere fayda verir. Böbrek ve mesane tıkanıklıklarını açar. İdrar yanmasını teskin eder. Mideyi kuvvetlendirir. Devamını Oku »