Salı , 11 Eylül 2018

L harfi ile başlayan meyve ve sebze isimleri

Sebzeler ve meyveler insanın besin kaynakları arasında önemli bir yere sahiptirler. Peki L harfiyle başlayan sebze ve meyveler hangileridir? L harfi ile başlayan meyve ve sebze isimleri bu sayfada derledik. İşte L harfiyle başlayan meyve sebze isimleri ile o meyve sebze hakkında bilgi.

Baş harfi L olan sebze ve meyveler şunlardır;

– Limon
– Lahana

Baş harfi L olan sebze ve meyveler hakkında bilgi

LimonLimon; yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir.

Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri Türkiye’de çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur. Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ile 3 arasındadır. Kolaylıkla elde edilebilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır.

Lahana  Lahana, ya da kelem, turpgiller familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki.

Lahana çeşitleri
 Beyaz lahana – Türkiye’de en çok yaygın tür; en çok sıcak yemeklerde kullanılır. Ortalama 25 cm çapında küre şeklindedir.
 Brüksel lahanası – Çapı ortalama 3 cm beyaz lahana türü; sıcak yemeklerde kullanılır.
  Kara lahana
  Yaprak lahana
  Kırmızı lahana – En yaygın olarak salata olarak tüketilir.
  Milano lahanası

İlgili kelimeler:
https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 lfnqDGVJwy6f2Ao7TwkibNrG0aJRBUheKFVwxNJ8gEy3l-uvaXXbkjat1sptCks3 86347977f385c53198f716612f26277305485b6c&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.