Pazartesi , 10 Eylül 2018

Müstehap ne demek kısaca ve örnekleri

Müstehap nedir yada başka bir şekli ile müstehap ne demek? İşte müstehap nedir kısaca ve müstehap örnekleri hakkında bilgi.

Müstehap, lügatte, “sevilmiş şey, sevilen, beğenilen” manasına gelir. Istılahta ise Peygamber Efendimiz’in ara sıra yapmış oldukları şeydir. Diğer bir değişle müstehap, Peygamberimiz (sav)’in bazen yapıp bazen yapmadığı şeylere denir. Duha (Kuşluk) namazı gibi. Peygamber Efendimiz, müstehap denilen hususları sevip zaman zaman yapmışlar, islam alimleri de bunları seve seve işlemiş ve diğer ehl-i îmânı da yapmaya teşvik etmişlerdir. Müstehaba, sünneti gayr-i müekkede hükmünü verenler olduğu gibi mendub, nafile, tatavvu’, edeb ismini verenler de vardır.

Bilhassa güzel ve medhe, övgüye lâyık bir özellik ve davranış olması sebebiyle, müstehap yerine edeb tabiri çok kullanılmıştır. Edeb’in çoğulu âdâb’dır.

Müstehap örnekleri: Kuşluk namazı kılmak, yeni doğan çocuğa yedinci gün isim koymak, erkek ve kız çocuğu için akika hayvanı kesmek, güzel giyinmek, güzel koku sürünmek müstehabdır. Bunları yapana çok sevab verilir. İşlemeyene azab olmaz. Şefaatten mahrum kalmak da olmaz.

Müstehabın Hükmü
Müstehab’ın yapılmasında sevab vardır. Yapılmaması hâlinde ise yalnızca bu sevabdan mahrumiyet söz konusudur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.