Pazartesi , 14 Ağustos 2017

Nadia Comaneci kimdir

Nadia Comaneci kimdir ve Nadia Comaneci nereli? Ünlü Jimnastikçi Nadia Comaneci vikipedi bu sayfada derledik. İşte Nadia Comaneci hayatı hakkında tüm ayrıntılar.

Nadia Elena Comaneci 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya”nın Oneşti şehrinde dünyaya gelmiştir. Rumen jimnastikçi Nadia Comaneci 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur ve jimnastiğin popülerleşmesinde çok büyük katkısı vardır. Ama yaygın kanının aksine olimpiyatlarda ilk 10 tam puanı o almamıştır, ilk 10 tam puan Nadia’nın doğumundan 37 sene önce alınmıştır.

Nadia Comaneci boyu 1.62 m’dir. Nadia Comaneci evli ve bir çocuk annesidir. Nadia Comaneci eşi Bart Conner, çocukları Dylan Paul Conner’dir.

nadida comaneci hayatıAnnesi Comaneci”ye hamileyken bir Rus filmi izlemiş ve bu filmdeki Nadezhda adında bir karakterden çok etkilenince kızının adını Nadia koymaya karar vermiştir. Nadezhda ya da Nadia, ”umut” anlamına gelen bir Rus ismidir ve Romanya”da pek yaygın değildir. Nadia Comaneci, olağandışı bir fiziksel esnekliğe sahip olduğunu ailesi daha o küçükken keşfetmiştir. Nadia henüz kreşteyken çok hareketli ve kıvrak olmasından ötürü kreş öğretmeni ona ”Alev” lakabını takmıştır. Henüz 6 yaşında iken jimnastik sporuna başlayan Comaneci, çok geçmeden adından söz ettireceğini hissettiren performansların altına imzasını atmayı başarmıştır.

Bu sıra dışı yetenek henüz 8 yaşında iken Romanya Ulusal Şampiyonası”nda 13″üncü olarak dikkatleri çekmiştir. Ancak bu tarihten sonra daha başka bir yeteneğe dönüşen sporcu bir sonraki sene aynı organizasyonda birinci gelerek tüm dikkateleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu domestik başarının ardından çok geçmeden 10 yaşında uluslararası bir organizasyona katılan Nadia Comaneci, Yugoslavya-Romanya arasında düzenlenen turnuvada birinci gelerek uluslararası anlamada ilk altın madalyasına da kavuşmuş oldu. Bir sonraki yıl henüz 11 yaşında iken Macaristan, Polonya, İtalya gibi ülkelerde düzenlenen tüm jimnastik organizasyonlarında altın madalyaya uzanınca şöhreti tüm Avrupa”ya yayılmış oldu. Ancak kendisine esas şöhreti 1976 Montreal Yaz Olimpiyatları getirecekti; öyle ki bu organizasyonla beraber Times Dergisine de kapak olacaktı. Ayrıca 1975 ve 1976 yıllarında dünyada yılın atleti seçilmiştir.

nadida comaneci vikipedi1976″da Montreal”de düzenlenen Yaz Olimpiyatları”nda dünyada ilk kez bir kadın sporcu jimnastik dalında 10 tam puan (yani ”perfect ten”) almıştır. Nadia Comaneci”nin aldığı bu netice, kusursuz anlamına gelmektedir ve o zaman kadar bu puanı alan bir sporcuya rastlanılmamıştır. Nadia, Olimpiyat tarihinde eşi benzeri görülmeyen bir zafere imza atarken aynı zamanda da birçok kırılması imkansız rekora da sahip olmuştur. Olimpiyatlar tarihinin en genç şampiyon olan sporcusu unvanını kazanan Comaneci, bu alanda rakipsiz kalmıştır. Onun bu başarısını tekrarlayabilecek bir sporcunun halen çıkmaması, 1976 yılında Comaneci”nin ne denle önemli bir netice elde ettiğini bir göstergesi kabul edilmektedir. Nadia Comaneci”ye benzetilen İtalyan jimnastikçi Vanessa Ferrari ise tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Henüz 14 yaşında bu denli başarılara ulaşan Comaneci”yi bundan daha fazlası bekliyordu.

nadida comaneci biyografiLastik kız Nadia Comaneci, bir sonraki Yaz Olimpiyatları”nda da iki kez altın madalya kazanarak yine adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ancak bu organizasyonda kendisini zorlayan bir rakiple karşılaşmış ve madalyalardan birini Yelena Davydova”ya kaptırmaktan kurtulamamıştır. Bun rağmen dünya çapında tanınan en büyük jimnastikçi olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Comaneci yüzyılın en büyük Atleti olarak Laureus Dünya Spor Akademisi tarafından resmi olarak tescillenmiştir. Comaneci, 1998 yılında Flo Hymen Momorial Ödülü”ne de laik görülerek onurlandırılmıştır. Comaneci 2001 yılında Amerikan vatandaşlığını kazanarak çift pasaport taşımaya başlamıştır.

Nadia Comaneci 1976 Olympics AA BB Perfect 10.0

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*