Salı , 11 Eylül 2018

Oje ile abdest alıp namaz kılınır mı

Ojeli tırnaklarıyla abdest alıp namaz kılınabilir mi yani bir kadın ojeli haliyle namaz kılabilir mi? İşte Ojeli ellerle namaz kılınır mı abdest kabul olur mu ve oje ile namaz kılınır mı Nihat Hatipoğlu açıklamsı.

Abdest ve gusülde esas olan suyun yıkanması gereken uzuvlara temas etmesidir. Bu temasa mâni olan her şey, abdest ve gusle de mânidir. Yani herhangi bir organa suyun ulaşmasına engel olan bir şey varsa, bu abdestin sıhhatine engeldir.

Abdest organlarından birinde mum, yağ(iç yağı vb), gözde biriken çapak, yer kaplayan ve kütlesi olan çini mürekekbi, kadınların tırnaklarında ve gözlerinde kullandığı oje, cila, far gibi şeyler abdestin sıhhatine engeldir.

Oje yapılan tırnağın üzerinde bir tabaka oluştuğu için, su tırnağa ulaşmıyor. Su tırnaklara ulaşmayınca yani tırnaklara değmeyince alınmış olan abdest geçersiz oluyor. Alınan abdest geçersiz olunca da haliyle abdestsiz namaz kılınamıyor. Kısacası oje tırnağın üzerinde bir tabaka oluşturduğu için, ojeli tırnaklarla abdest alıp namaz kılınmaz.

Nihat Hatipoğlu oje ile namaz kılınır mı?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.