Perşembe , 13 Eylül 2018

Regaip kandili nedir niçin kutlanır

Regaip Kandili nedir ve 2017 Regaip Kandili ne zaman yani Regaip kandili ne zaman kutlanır? Regaip kandili anlamı, Regaip kandili 2017 ne zaman ve Regaip kandili nedir niçin kutlanır gibi soruların cevabını bu sayfada derledik. İşte Regaip Kandili hakkında bilgi.

Receb ayının ilk perşembe gününü cuma’ya bağlayan geceye “Regaib Gecesi” denir. Halk arasında bu geceye Regaib Kandili de deniyor. 2017 Regaip Kandili 30 Mart Perşembe akşamını 31 Mart Cuma gününe bağlayan gecede idrak edilecek.

Regaib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe“‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regaib’in aslı budur.

İşte bu ma’nâ iledir ki, Regaib Gecesi’nde elde edilen ibâdetlerin sevabı, herkes tarafından büyük bir istekle arzu edildiğinden ve edileceğinden dolayı bu geceye “yani Regaib Kandili Gecesine” Regaib ismi verilmiştir.

Hatta, Regaib Gecesine melekler tarafından bu isim verilmiştir.

En Güzel Ragaip Kandili Mesajları Sayfası İçin Tıklayın!

Regaib Gecesi, bağışların İlâhî nimetlerin bol bol verildiği bir gece demektir.

Regaib Gecesi, bütün duâ ve dileklerin kabul edildiği, hâcetlerin verildiği çok değerli ve faziletli bir gece anlamına gelmek demektir.

Regaib Gecesi, yapılan tüm ibâdetlerin sevabının bol bol verildiği, yani yapmış olduğumuz ibâdetlerin sevâbını kat be kat olduğu bir gece demektir.

Regaib Gecesi, feyizli ve bereketli bir gece çok çok arzulanan bağışların tecelli ettiği bir gece demek olduğundan, bu geceye melekler, “Regaib Gecesi” ismini vermişlerdir.

Regaib Gecesi, İlâhî nimetlerin ve Rabbani bağışların biz kullara bol bol verildiği bir gece demektir. Hatta ve hatta şu mutlu haberlerin dahi habercisi bu gecedir, demişler.

Regaip Kandili Duası Yazılı ve Video İçin Tıklayın!

Regaib Gecesi, Hz. Âmine Vâlidemizin Allâh’ın son Peygamberi olan Hz. Muhammed (Aleyhisselam)e hâmile olduğunun belirtilerini gördüğü mutlu bir gece olduğu rivâyetleri çoğunluktadır.

Yani, Hz. Âmine Validemiz, Fahr-i âlem Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselâm’a hamile olduğunu bu geceden itibaren anlamıştır.

Kısaca ifâde etmeye çalıştığımız bu faziletlerden dolayı bu geceye müminlerin büyük önem vermeleri kendi mânevi menfâatları olduğu bir gerçektir.

Her nefis kendi nâmına amel eder. Tüm çalışmaları, bütün mesâileri her kişinin kendi lehine olduğuna göre, insanoğlu kendi çalışmasının karşılığına en güzel bir şekilde kavuşacak ve görçektir. Dilerim ki, bu feyizli gecelerin güzelliğinden ışık ve nûrundan müstefid olalım (yararlanalım).

İlâhi rahmet yağarken testimizi doldurmalıyız.

Yağmur yağarken testisini doldurmayan, su akarken deposunu doldurmayan, elbette ki, su gerektiğinde suyu bulamıyacaktır.

Bu feyizli, bereketli gecelerde mânevi kazanç elde edemeyen gaflet ehli de, yarın âhirette eliboş kalacaktır. Tıbkı yağmur yağarken testisini doldurmayan tembel’in gerektiği zaman su bulamadığı gibi!…

Bu mübarek Kandil Gecesi, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Yani, perşembe günü oruçlu olmalı ve oruçlu olduğu bu perşembe gününün akşamı olan Regaib Kandili Gecesini oruçlu olduğu halde karşılamalıdır. Bunun sevabı pek çoktur.

Regaib Kandili’nde neler yapılmalı, bu mübarek gece nasıl değerlendirilmeli?
 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.