Salı , 15 Ağustos 2017

Saksağan kuşu özellikleri

Saksağan kuşu, kargagiller familyasından bir kuş türüdür. Karga ailesine akraba olan saksağanlar 40-45 santim uzunluğundadır. 25 santimi uzun kuyruğu teşkil eder. Kuyruğunu dikip iki yana sallanmasıyla dikkati çeker. Madeni parıltılı siyah ve beyaz tüyleri vardır. Omuzları ile vücudunun alt kısımları beyazdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Ülkemizde en sık meyve bahçelerinin bulunduğu bölgelerde, fundalıklarda ve seyrek ağaçlı yerlerde görülürler. Küçük canlılar olan solucan böcek gibi canlılarla beslendiği gibi leşte yerler. Bunlar haricinde kuş yumurtaları da en çok yediği besinler arasındadır.

Saksağanlar aşağı yukarı 7-8 yumurta yumurtlayarak kuluçkaya yatarlar, kuluçka süreleri oldukça azdır. 12-13 gün süren kuluçka sonrasında çıkan yavrular 2 hafta sonra uçmaya başlarlar.

Saksağanlar çöplerden yapmış oldukları yuvaları çamur ile sağlamlaştıran bir kuş türüdür. Özellikle meyve bahçelerindeki meyveleri yedikleri için çoğu meyve yetiştiricileri tarafından baş belası bir kuş olarak bilinirler. Saksağanlar birçok karga türü gibi özellikle dikkat çekici renkli eşyalara bayırlar ve onları çalarak yuvalarına götürürler. Kendisinden büyük birçok hayvana da saldırır ve rahat vermezler.

Saksağan Çeşitleri; Âdi Saksağan, yeşil Saksağan, mavi kanatlı Saksağan, sarı gagalı mavi Saksağan en meşhurlarıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*