Perşembe , 13 Eylül 2018

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer

* Bir olaydan gerekli dersi alan, zarar gören kimse, ona benzer bir işle karşılaştığında uyanık davranır; tedbirli olur.

* Bir iş yada durumdaki tedbirsizlikten canı yanan insan, bundan sonra kılı kırk yarmaya, aşırı önlemler almaya koyulur. Bir davranışı kendisine pahalıya mal olan kimse, benzeri durumlar karşısında çok ihtiyatlı davranır.

* Bir işten büyük zarara uğramış kişi, buna benzer işleri yaparken aşırı özen gösterir.
 
DENEYİM
 
Zamanında gerekli titizliği göstermediği için bir olaydan zarara uğrayan ve gerekli dersi alan kişi, benzer bir durumla karşılaşınca yine zarara uğramamak için uyanık davranır.
 
Deneyim, insanın başından geçip duygularında etki bırakan bir şey, belirli bir amaca ve kurallara uygun olarak yapılan deneydir. İnsan, başından geçen olaylarla deneyim kazanır. Acı tecrübeler daha ders verici olur. Yaşanan kötü deneyimler insanı yıprattığı için insan onları tekrar yaşamak istemez. Fazla deneyim sahibi olan kimseler hayatı daha rahat yaşarlar, çünkü hayatı öğrenmiş olurlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.