Perşembe , 13 Eylül 2018

Tebdili mekanda ferahlık vardır ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Tebdili mekanda ferahlık vardır

* Bulunduğu yeri veya çevreyi kimi zaman değiştirmek, daha değişik yerleri görüp gezmek insanın sıkıntısını giderir; ona rahatlık, ferahlık verir.

* İnsan, sürekli yaşamak zorunda kaldığı ortamda kimi zaman bunalır. Hergün yapılagelen işler hayatı terdüzeleştirir. Bundan dolayı insan yer değiştirince ferahlar, tekrar yaşama sevinci bulur.

* Yer değişikliğinin kişinin başarısına etkisi büyüktür. Tebdil-i mekan, yer değiştirme anlamındadır. Kişi bulunduğu yerde kendi yeteneklerini, bilgi ve becerilerini ortaya koyup, toplumda belirli bir yer edinmeye çalışır. Ancak çevrenin şartları her zaman kişinin bekleyişleri doğrultusunda olmayabilir. İçinde bulunduğu şartlara göre kendini ayarlamaya kalkan kişi kendisinden bazı fedakârlıklar yapmak zorunda kalır. Fakat çevre her zaman, kendisiyle uyum sağlanması gereken bir çevre olmayabilir. Böyle bir durumda kişinin o çevrede yeteneklerini geliştirmek için direnmesinin bir anlamı yok-tur. Kendisi için uygun çevreyi araması, çevre değiştirmesi onun için daha yararlıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.