Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

70 yıl beklenen üç aylar!!!!!... (1 Kullanıcı)

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
yasak değildi ki hiçbir şey!Kur'an serbestti,cami açıktı;ama gitmeye vakitmi vardı be evlat?sabah güneşle beraber doldururlardı traktörlere,o gün ne iş yapacağımızı bile bilmezdik.bazen ağaç diktirirlerdi,bazen baraj için taş kırardık.

gece uyumak için elektriklerimizi bile kapatmazdık biz.çünkü saat 9-10 da merkezi trafodan kapatılırdı elektrikler.bütün bir millet askerdik.yatışımız kalkışımız belliydi.

biz bu üç ayı 70 yıl bekledik be evlat.recep yetmiş yıl sonra geldibize; o gelmeyince şabanda gelmedi,kandiller yanmadı,hilal görünmedi...bir kızıl yıldız aldı gözlerimizin nurunu.ufuktaki kızıllık,doğacak günümü,batan güneşinmi bilemedik.

İstanbu,Eskişehir,Bursa...bir mübarek şehirdi bizim için.sadece onlarmı,Anadolu bir baştan bir başa Hicaz'dı.değil mi ki semasında hilal parlar,gecelerinde kandiller yanardı.

sahi birde kandiller vardı değil mi! bir kadir kalmış aklımda,bir de mevlit..unuttum ötekileri,söyler misin neydi adları?kim bilir nasıl beklediniz her yıl o kandilleri,ne dualar ettiniz,nasıl yalvardınız gün ağarana dek.

kadirdenbahset bana!bizim yetmiş yılımızın içinde kadir yoktu;bir gece kadir niyetine yalvarıp yakarsak,yetmiş yıla bedel olur mi?niyaz,geceyi kadir eder mi?

bir çocuk gördüm dün.arkadaşlarıyla oynarken yanıma geldi:"ben orucum, nine!" dedi;ama ramazanda değiliz ki diyecektim sustum.söyle evlat oruç, günü ramazan eder mi?

bana üç aylardan bahset!yetmiş yıl beklenen üç aylardan nice bir ömür yaşayıpta varılamayan üç aylarda;recep'ten,şaban'dan,kadir'den,mevlit'ten...ümit ver bana evlat!gece sabahlara kadar rametin ineceğinden bahset,yok mu dua eden denilip,affedilecek mümin aranacağından bahset.

senin her yıl kapını çalmadı mı recep,şaban,ramazan?ağırlamadın mı onları?senin ülkende yaşayıpta ömrü boyunca kapısını üç aylara açmamış insan yoktur,değil mi?bilir senin ülkenin insanları, mübarek gecelerin kadrini,değil mi?B)

zenna

Kayıtlı Kullanıcı
RE: 70 yıl beklenen üç aylar!!!!!...

COK GÜZEL Bİ YAZI OLMUŞ ELLERİNE SAGLIK;);) ESKİDEN ÜÇ AYLARIN KIYMETİ SANKİ DAHA COK BİLİNİYOMUŞ ŞİMDİ UYARAK GECİRİYO COGU İNSAN ALLAH MUHTAC DEGİLKİ O GECE KALKIPTA NAMAZ KILMASINA ORUC TUTMASINA VS..AMA BİZ MUHTACIZ HEMDE COK ;);)

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
RE: 70 yıl beklenen üç aylar!!!!!...

S.A...

KONU DIŞI(STRATEJİ)

SELAMETLE...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt