Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

__''99 Esma 99 Özür''__ (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
ESMAÜL HÜSNA

1- ALLAH: herşeyin gerçek mabudu
2-ER-RAHMAN: dünyada her kuluna karşı merhametli
3-ER-RAHİM: ahirette sadece mümin kuluna karşı merhametli
4..EL-MELİK : Herşeyin hakimi, bütün kâinatın hükümdarı
5.EL KUDDÜS: Her türlü kötülük ve eksikliklerden uzak,
6.ES SELAM:Selamete ulaştıran, selamette olan
7.EL-MÜMİN : iman eden kulunu koruyan
8.EL-MÜHEYMİN :gözetici ve kollayıcı
9.EL-AZİZ : mağlubiyet bilmeyen, her şeye galip
10.EL-CEBBAR: dilediğini zorla yaptıran
11.EL-MÜTEKEBBİR : büyüklük ve ululukta tek olan
12.EL-HALIK : her şeyi yerli yerince yaratan
13.EL-BARİ: bir örnek ve emsale ihtiyaç duymadan yaratan
14.EL-MUSAVVİR: şekil verici tasvir eden
15.EL-GAFFAR: günahları affedici
16-EL-KAHHAR: isyankarları kahreden
17.EL-VEHHAB: karşılıksız veren
18.ER-REZZAK: rızık ihsan eden
19.EL-FETTAH: hayır kapılarını açan
20.EL-ALİM: her şeyi çok iyi bilen
21.EL KABID: ruhları kabzeden,sıkan,daraltan
22.EL BASIT: ruhları bedenlere yerleştiren,genişleten,açan
23.EL-HAFİD: aşağıya indiren,alçaltan
24.ER-RAFİ: dereceleri yükselten
25.EL-MUİZ: izzet veren, yükselten
26.EL-MUZİLL: alçaltan,zillet veren
27-ES-SEMİ: her şeyi işiten
28-EL-BASİR: her şeyi gören
29-EL-HAKEM: nihai hükmü veren
30-EL-ADL: çok adaletli
31.EL-LATİF: lütuf sahibi
32.EL-HABİR: her şeyin gizlisinden haberdar olan
33.EL-HALİM: hemen ceza vermeyen
34.EL-AZİM: sonsuz büyük
35.EL-ĞAFUR: bağışlayıcı,örten
36.EŞ-ŞEKÜR: yapılan şükrün karşılığını bolca veren
37.EL-ALİYY: yükseklikte sonsuz, yüceltici
38.EL-KEBİR: mutlak büyük
39.EL-HAFIZ: koruyucu, gözeten
40.EL-MUKİT: bütün canlıların gıdasını veren
41.EL-HASİB: hesaba çeken
42.EL-CELİL: hiçbirşey kendisine denk olmayan
43.EL-KERİM: keremi ve bağışı bol olan
44.ER-RAKİB: bakıp gözeten, kendisinden hiçbirşey gizlenemeyen
45.EL-MUCİB: duaları kabul eden
46. EL VASİ: ilmi ve rahmeti geniş ve sınırsız olan
47. EL HAKİM: hüküm ve hikmet sahibi
48.EL-VEDUD: sonsuz sevgiye yegane layık olan
49.EL-MECİD:şanı büyük ve yüksek olan
50.EL-BAİS :öldükten sonra dirilten
51.EŞ-ŞEHİD:bilinenin ve bilinmeyenin şahidi
52.EL-HAK: zatı vacip olup varlığı gerçek olan
53.EL-VEKİL: her şeye vekil
54.EL-KAVİY: çok kuvvetli
55.EL-METİN: çok sağlam
56.EL-VELİYY: dostlarına yardım eden
57.EL-HAMİD: hamd edilen övülen
58.EL-MUHSİ: her şeyin sayısını bilen
59.EL-MÜBDİ: maddesiz ve örneksiz yaratan
60.EL-MUİD: öldükten sonra tekrar dirilten
61.EL-MUHYİ: hayat veren dirilten
62.EL-MÜMİT: öldüren, ölümü yaratan
63.EL-HAYY: her zaman diri
64.EL-KAYYUM: her şeyi ayakta tutan
65.EL-VACİD: en zengin olan,istediğini istediği zaman bulan
66.EL-MACİD: nimetleri ve ihsanı sonsuz olan
67.EL-VAHİD: tek ve eşsiz
68.ES SAMED muhtaç olunan, ihtiyaçsız
69.EL KADİR kudret sahibi
70.EL MUKTEDİR herşeye gücü yeten
71.EL MUKADDİM dilediğini öne geçiren
72.EL MUAHHİR dilediğini sona erteleyen
73.EL EVVEL varlığının başı olmayan
74.EL AHİR varlığının sonu olmayan
75.EZ ZAHİR kat'i delillerle bilinen
76.EL BATIN gizli
77.EL-BERR bütün iyiliğin ve güzelliğin sahibi
78.EL-VALİ kainatın tek yöneticisi
79.EL-MÜTEALİ yüceler yücesi
80.ET-TEVVAB kullarının tövbesini kabul eden
81.EL-MÜNTEKİM suçların karşılığını veren
82.EL-AFÜVV bağışlayan
83.ER-RAUF çok sefkat ve merhamet sahibi
84.EL-MALİKÜ'L MÜLK mülkün ebedi sahibi
85.ZÜL CELALİ VEL İKRAM büyüklük ve kerem sahibi
86.EL-MUKSİT adaletle hükmeden
87.EL-CAMİ varlıkları biraraya toplayan
88.EL-GANİY çok zengin
89.EL-MUĞNİ istediğini zengin eden
90.EL-MANİ dilediğini engelleyen
91.EL-BEDİ örneksiz ve emsalsiz alemler yaratan
92.ED-DAR dilediğine bela veren
93.EN-NAFİ dilediği kullarına fayda veren
94.EN-NUR alemleri nurlandıran aydınlatan
95.EL-HADİ hidayete erdiren
96-EL-BAKİ varlığının sonu olmayan
97-EL-VARİS bütün servetlerin gerçek sahibi
98-ER-REŞİD hayra davet eden
99-ES-SABUR çok sabırlı

RAHMAN: Dünyada her kuluna karşı merhametli

Sen yokluğunda bile kulunun hatırını bilip, onu yokluktan varlığa getirdiğin halde, ben gıybetini ederek, ardından kem sözler söyleyerek varlığında bile kulunun hatrını hiçe saydım.Sen, kulunu unutulduğu halde bile güzelce anıp ihsan eylerken, ben Senin kulunu herkes andıktan sonra kötü sözlerle andım. Üzerimde eserlerini gördüğüm rahmetine aykırı davrandım. Pişmanım. Senden affımı diliyorum ey RAHMAN..

Senai Demirci
(''Söz Yangını'' isimli eserinden)

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
RAHMAN

Sen yokluğunda bile kulunun hatırını bilip, onu yokluktan varlığa getirdiğin halde, ben gıybetini ederek, ardından kem sözler söyleyerek varlığında bile kulunun hatrını hiçe saydım.Sen, kulunu unutulduğu halde bile güzelce anıp ihsan eylerken, ben Senin kulunu herkes andıktan sonra kötü sözlerle andım. Üzerimde eserlerini gördüğüm rahmetine aykırı davrandım. Pişmanım. Senden affımı diliyorum ey RAHMAN..

SELAMUN ALEYKÜM HAYIRLI GECELER DUA İÇÇİN RABBİM RAZI OLSUN CANI GÖNÜLDEN AMİN

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
RAHMAN

SELAMUN ALEYKÜM HAYIRLI GECELER DUA İÇÇİN RABBİM RAZI OLSUN CANI GÖNÜLDEN AMİN

Aleyküm selam, aminn kardeşim..
Hayırlı geceler..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
RAHİM: Ahirette sadece mü'min kuluna karşı merhametli

Sen sonsuz merhametinle ,kulunun dillendiremediği sonsuzluk arzusunu ,ebedi cennetini yaratarak doyururken, ben, Senin kulunu duyunca rahatsız olacağı ve bildiğinde hoşlanmayacağı kusurlarıyla ebediyyen etiketlemeye kalktım.
Sen kulunu toprak olduğunda bile unutmazken ,unutulduğu zamanlarda da adını anarken ve ebediyyen diri kılacağını vaad etmişken kulunun kulağının işitmediği yerlerde, gözünün görmediği köşelerde, hiç sayılmasına, aşağılanmasına, başka nazarlarda çirkinleştirilmesine razı oldum. Merhametsizlik ettim. Kalbime yağdırdığın merhametin en azını bile ben kardeşime çok gördüm.Özür diliyorum.. Bağışlanacağımı umuyorum EY RAHİM...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
MELİK: Herşeyin hakimi, tüm kainatın hükümdarı

Bana dilimi, damağımı ve dudağımı borç verdiğini, canımı hiç yoktan bahşettiğini, beni çamurdan süzüp insan eyleyerek mülkünde baş köşeye oturttuğunu bildiğim halde, bana mülk olarak verdiklerinle sana karşı çıktım, ''iğrenç'' dediğin işler yaptım. Bu ayıbı kendime yakıştıramıyorum.

Bana nefeslerini hiç yoktan verdiğin halde, Senin mülkünde, Senin gördüğün yerde, Senin verdiğin mülkü kullanarak, benim de iğrenç bulmamı istediğin, vicdanımın tiksindiği, senin hoşnut olmadığın lüzumsuzluklar yaptım. Bana gerekli olduğun için verdiklerini gereksiz yerlerde kullandım.Böylesine acı biR nankörlük yaptığım için pişmanım ey Melik.. Özürler diliyorum.. Kusurumu bilerek sana dönüyorum..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
KUDDÜS: Her türlü kötülük ve eksiklikten uzak

Kudsiyetinle, aldığım her nefesle, verdiğim her nefesle kanımı temizlerken Sen, nefeslerimi kardeşimin ölü etini seve seve yeme iğrençliğiyle kirtlettim, sesimi tiksinti verici sözlere buladım. Senin temiz verdiğini kirlettim. Senin pak eylediğin nefesimi, kanımı, canımı pislikle buladım. Kalbimi bana da kardeşlerime de faydası olmayan ölü sözlerin ardına koydum. Beni bu ağır günahtan temizler misin Ey Kuddüs...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
SELAM: Selamete ulaştıran, selamette olan

Sen, kulun İbrahim'i (as) ateşin ortasında bile yaktırmadığın halde, ateşe bile yakıcılığını "dost"un hatırına terk ettirdiğin halde, gıybetini ettiğim kulunu benim nefret ateşimde yaktırır mısın, benim yıkıcı intikam duygularımla hırpalanmasına razı olur musun?
Kardeşimin en başta kalbimin kötü zanlarından emin olmasını, bu da olmazsa, bari dilimden selamette olmasını isteyen Sensin ey Selam. Şu halde, gıybetini ettiğimi de, beni de, gıybetimi dinleyenleri de yakıp yıkan o kırıcı sözlerin dilime değmesine elbette ki razı olmazsın. Ben hata etmişim ey Rabbim. Nefsimin şerrinden kollayamamışım kendimi. Bundan böyle kalbimi kötü zanlardan, aklımı ayıpları araştırmaktan, dilimi gıybetten salim eyle ey Selam...

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
Rabbim razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık..
Rabbimizden af diliyoruz bilerek veya bilmeyerek işlemiş olduğumuz hata ve günahlarımız için..
Devamını bekliyoruz inşaALLAH..
Allaha emanet olunuz
selam ve dua ile...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
Rabbim razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık..
Rabbimizden af diliyoruz bilerek veya bilmeyerek işlemiş olduğumuz hata ve günahlarımız için..
Devamını bekliyoruz inşaALLAH..
Allaha emanet olunuz
selam ve dua ile...

Aleyküm selam kardeşim
Allah razı olsun.
Siizn de gözlerinize sağlık.
Hayırlı cumalar..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
MÜ'MİN: İman eden kulunu koruyan

Mü'min olarak, hiç kimse benden bir şey beklemezken, benden bir iş istemezken, Sen bana güvendin ey Mü'min. Kimseler benim insan olabileceğime inanmazken, beni insan etmeyi Sen tercih ettin. Mü'min isminin gereğince, bana güvendin, insanlıktan ne beklenirse, benden beklediğini söyledin. Hiç hak etmediğim halde "adam" yerine koyup sözlerine muhatap edecek kadar güvendin bana. Her biri birer mektup olan varlığın mesajını anlayışıma emanet ettin, kardeşlerimin onurunu insafıma bıraktın. Sen bana bunca güvenmişken, varlığıma bunca görev emanet etmişken, emniyet edip de varlık sahasına sürmüşken, beni hiç önemsemiyormuşsun gibi kendi başıma buyruk yaşadım. Sen beni hiç işitmiyormuşsun gibi hevesime göre sözler söyledim. İleri geri konuştum. Açıkça "iğrenç" bulmamı istediğin eylemi, güvendiğin bu kuluna yakıştırdım. Gıybet ederek güvenini boşa çıkardım ey Mü'min. Bundan böyle, bu acı pişmanlığımı, bu ağır hüsranımı güzelce terbiye olmam için güvencem eyler misin ey Mü'min.

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
  • selamunaleykum ablacım hayırlı sabahlar.
  • gerçekten de ben çok beğendim maşaAllah
  • senin emeklerine ; senai hocamızın da yüreğine sağlık
  • bunların devamını dört gözle bekliyorum.
  • hepsine can-ı gönülden aminnn. :a16:

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
canı gönülden Aminnn

canı gönülden Aminnn

RAHMAN

Senai Demirci
(''Söz Yangını'' isimli eserinden)

RAHİM

Sen sonsuz merhametinle ,kulunun dillendiremediği sonsuzluk arzusunu ,ebedi cennetini yaratarak doyururken, ben, Senin kulunu duyunca rahatsız olacağı ve bildiğinde hoşlanmayacağı kusurlarıyla ebediyyen etiketlemeye kalktım.
Sen kulunu toprak olduğunda bile unutmazken ,unutulduğu zamanlarda da adını anarken ve ebediyyen diri kılacağını vaad etmişken kulunun kulağının işitmediği yerlerde, gözünün görmediği köşelerde, hiç sayılmasına, aşağılanmasına, başka nazarlarda çirkinleştirilmesine razı oldum. Merhametsizlik ettim. Kalbime yağdırdığın merhametin en azını bile ben kardeşime çok gördüm.Özür diliyorum.. Bağışlanacağımı umuyorum EY RAHİM...

MELİK

Bana dilimi, damağımı ve dudağımı borç verdiğini, canımı hiç yoktan bahşettiğini, beni çamurdan süzüp insan eyleyerek mülkünde baş köşeye oturttuğunu bildiğim halde, bana mülk olarak verdiklerinle sana karşı çıktım, ''iğrenç'' dediğin işler yaptım. Bu ayıbı kendime yakıştıramıyorum.

Bana nefeslerini hiç yoktan verdiğin halde, Senin mülkünde, Senin gördüğün yerde, Senin verdiğin mülkü kullanarak, benim de iğrenç bulmamı istediğin, vicdanımın tiksindiği, senin hoşnut olmadığın lüzumsuzluklar yaptım. Bana gerekli olduğun için verdiklerini gereksiz yerlerde kullandım.Böylesine acı biR nankörlük yaptığım için pişmanım ey Melik.. Özürler diliyorum.. Kusurumu bilerek sana dönüyorum..

KUDDÜS

Kudsiyetinle, aldığım her nefesle, verdiğim her nefesle kanımı temizlerken Sen, nefeslerimi kardeşimin ölü etini seve seve yeme iğrençliğiyle kirtlettim, sesimi tiksinti verici sözlere buladım. Senin temiz verdiğini kirlettim. Senin pak eylediğin nefesimi, kanımı, canımı pislikle buladım. Kalbimi bana da kardeşlerime de faydası olmayan ölü sözlerin ardına koydum. Beni bu ağır günahtan temizler misin Ey Kuddüs...

SELAM

Sen, kulun İbrahim'i (as) ateşin ortasında bile yaktırmadığın halde, ateşe bile yakıcılığını "dost"un hatırına terk ettirdiğin halde, gıybetini ettiğim kulunu benim nefret ateşimde yaktırır mısın, benim yıkıcı intikam duygularımla hırpalanmasına razı olur musun?
Kardeşimin en başta kalbimin kötü zanlarından emin olmasını, bu da olmazsa, bari dilimden selamette olmasını isteyen Sensin ey Selam. Şu halde, gıybetini ettiğimi de, beni de, gıybetimi dinleyenleri de yakıp yıkan o kırıcı sözlerin dilime değmesine elbette ki razı olmazsın. Ben hata etmişim ey Rabbim. Nefsimin şerrinden kollayamamışım kendimi. Bundan böyle kalbimi kötü zanlardan, aklımı ayıpları araştırmaktan, dilimi gıybetten salim eyle ey Selam...

MÜ'MİN

Mü'min olarak, hiç kimse benden bir şey beklemezken, benden bir iş istemezken, Sen bana güvendin ey Mü'min. Kimseler benim insan olabileceğime inanmazken, beni insan etmeyi Sen tercih ettin. Mü'min isminin gereğince, bana güvendin, insanlıktan ne beklenirse, benden beklediğini söyledin. Hiç hak etmediğim halde "adam" yerine koyup sözlerine muhatap edecek kadar güvendin bana. Her biri birer mektup olan varlığın mesajını anlayışıma emanet ettin, kardeşlerimin onurunu insafıma bıraktın. Sen bana bunca güvenmişken, varlığıma bunca görev emanet etmişken, emniyet edip de varlık sahasına sürmüşken, beni hiç önemsemiyormuşsun gibi kendi başıma buyruk yaşadım. Sen beni hiç işitmiyormuşsun gibi hevesime göre sözler söyledim. İleri geri konuştum. Açıkça "iğrenç" bulmamı istediğin eylemi, güvendiğin bu kuluna yakıştırdım. Gıybet ederek güvenini boşa çıkardım ey Mü'min. Bundan böyle, bu acı pişmanlığımı, bu ağır hüsranımı güzelce terbiye olmam için güvencem eyler misin ey Mü'min.

Esselamu Aleyküm canım
emeğine ve yüreğine sağlık
Rahman c.c. senden ve senai demirci hocamızdan ebeden razı olsun.
Ya Tevvab c.c. bilerek bilmeyerek işlediğimiz bütün günahlarımızı af etsin inşallah
Rahman c.c. razı olduğu kullardan olabilmemiz duasıyla
Hayırlı paylaşımlarının devamını beklemekteyiz
Selametle kal
Selam ve duayla
Rahman c.c. emanetsin..​

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
:a12:
  • selamunaleykum ablacım hayırlı sabahlar.
  • gerçekten de ben çok beğendim maşaAllah
  • senin emeklerine ; senai hocamızın da yüreğine sağlık
  • bunların devamını dört gözle bekliyorum.
  • hepsine can-ı gönülden aminnn. :a16:

Aleyküm selam canım benim.
Allah razı olsun.Rabbim Senai Hocamızın kalemine güç versin..
Maşaallah çok güzel, çok derin şeyler yazıyor.. Bize de okumak, paylaşmak, faydalanmak düşüyor.. Rabbime emat ol canım benim. Hayırlı akşamlar istanbul aşığı kardeşim:a12:

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardesim
cok önemli bir konu
insaALLAH bu vesileyle 99 Esmaul Hüsna'yi yavas yavas ögrenme firsatimiz olacak
Allah'a emanet olun
baki selam ve dua ile...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamu Aleyküm canım
emeğine ve yüreğine sağlık
Rahman c.c. senden ve senai demirci hocamızdan ebeden razı olsun.
Ya Tevvab c.c. bilerek bilmeyerek işlediğimiz bütün günahlarımızı af etsin inşallah
Rahman c.c. razı olduğu kullardan olabilmemiz duasıyla
Hayırlı paylaşımlarının devamını beklemekteyiz
Selametle kal
Selam ve duayla
Rahman c.c. emanetsin..​

Ve aleyküm selam canım.
Allah razı olsun.Senin de okuyan gözlerine sağlık.
Senai Hocama söyleyecek kelime bulamıyorum.Rabbim ondan razı olsun.
O kadar çok şeye vesile oluyor ki hayatımda..
Dualarına yürekten amiin diyorum canım..
Rabbim dilimizi gıybetten korusun inşaallah..
Gıybet etmemek üzere her sustuğumuzda Rabbimizi zikrediyor olmayı nasip etsin Rabbim bizlere..
Gıybet gönülsüzü olabilmemiz duasıyla..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardesim
cok önemli bir konu
insaALLAH bu vesileyle 99 Esmaul Hüsna'yi yavas yavas ögrenme firsatimiz olacak
Allah'a emanet olun
baki selam ve dua ile...

Aleyküm selaM ABİ.
Biz sitedeki sıla ablamın vesilesiyle esmaül hüsnayı öğrenmiştik.
Onun esmaül hüsna dersleri konusunu incelemenizi de tavsiye ederim abi.
Rabbim, O'nun güzel isimlerini öğrenmemizi, hafızamızda tutmamızı, hayatımıza ayna olmalarını nasip eylesin inşaallah..
Hayırlı geceler..​

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
MÜHEYMİN: Gözetici ve kollayıcı olan

Zayıfları kuvvetlilerin şerrinden himaye eden Sensin. Gıyabında konuşurken elini bile kaldıramayacak bir ölü gibi çaresiz olan kardeşimin hakkını bende bırakır mısın hiç?

Ortalıkta yok diye hiçe sayarak, nasılsa işitmiyor diye sözlerimle hırpalayarak, özür bile dilemesine fırsat vermeden ayıplarını sayıp dökerek zulmettiğim kardeşimin onurunu elbette ki kollarsın. Müheymin olduğunu unutmuşum ey Rabbim. Dilimi gıybetten, kalbimi gıybetin çirkinliklerinden himaye eyle ey Müheymin..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selaM ABİ.
Biz sitedeki sıla ablamın vesilesiyle esmaül hüsnayı öğrenmiştik.
Onun esmaül hüsna dersleri konusunu incelemenizi de tavsiye ederim abi.
Rabbim, O'nun güzel isimlerini öğrenmemizi, hafızamızda tutmamızı, hayatımıza ayna olmalarını nasip eylesin inşaallah..
Hayırlı geceler..​

Allah razi olsun kardesim
evet bakiyorum sila kardesimin acmis oldugu konuyada zaman zaman ama hala tam olarak ezberleyebilmis degilim insaALLAH en kisa zamanda ezberlerim duana yürekten amin
selametle insaALLAH

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
AZİZ: Mağlubiyet bilmeyen, herşeye galip olan

Kendisini Sana nisbet ederek kul olma izzetini üzerinde taşıyan kulunun izzetini, kulu işitmiyor diye, kulu bilmiyor diye, kulu ortalıkta görünmüyor diye kırabiliyorsam, Senin kuluna bahşettiğin izzeti de, Senin izzetini de hafife alıyor olmalıyım.

Seni bir bilerek/birleyerek, yalnız Seninle yaşadığını, sadece Sana kul olduğunu, ancak Senden yardım dilediğini söyleyen kulun işitmiyorsa da Sen işitiyorsun, kulun bilmiyorsa da Sen biliyorsun, kulun ortalıkta yoksa da Sen hep yanımızdasın... Kulunun izzetini incitmek, Senin izzetini incitmeye kalkmak demektir. Öyleyse kardeşimin yokluğunda, kardeşimin ve benim Rabbimden çekinerek susmalıydım! Öyleyse, kardeşimin duymadığı yerde, kardeşimin ve benim Rabbimin duymasından korkarak susmalıydım!
Hem sonra, Rabbimden çekinmezken, aciz kulundan çekinmem beni zelil etmez mi?

Hem sonra , Senden korkmayı bilmezken, çaresiz kulundan korkuyor olmam beni ödlek ve onursuz biri yapmaz mı? Şu halde, ben de Senin izzet bahşettiğin bir kulun olarak kendi izzetimi kırma hakkına sahip değilim.
Biliyorum; aslandan korkmak ceylan huyluların harcıdır, fare huylular aslandan korkmayı bilmez., onlar ancak kediden korkar. Ben senden korkacağıma kulundan korkarak, Senden çakineceğime yarattığından çekinerek, kendimi nasılda aşağılamışım! Ceylan huylu olsaydım 'aslan'dan korkardım, fare huyluyum ki kediden korkuyorum.

Şimdi anladım ki, başka kullarını tahkir etmeme de, kendimi başka kulları tahkir ederek aşağılamama da Senin izzetin izin vermez. Çünki "İzzet, Allah'a elçisine ve müminlere aittir." [Bk. Münafikun Suresi] Senin bana verdiğin, kardeşlerime verdiğin o izzeti yok saymaya hakkım yok; kabul ediyorum.

Beni gıybet etmeyen, kendisiyle gıybet edilmeyen izzetli kulların arasında kabul eyle ey Aziz.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
CEBBAR: Dilediğini zorla yaptıran

Kibirlenenlerin boynuna kibirlerini tasma eyleyen Sensin. Gıyabında kusurlarını sayarak kardeşimi küçültürken, aslında kendimi büyük göstermeye çalıştığımı yeni fark ettim.

Ayıplarını ayıp görmeyenleri, kusurlarını kusur bilmeyenleri kibirlerinin pençesine hapseden Sensin. Kardeşimin ayıplarını sayarken, günahlarını açık ederken kendimi belki de iblis gibi kusursuz ve ayıpsız etmeye çalıştığımı şimdi anlıyorum.

Gıybet ederek gizlice kibirlenişimi, kusurları hep başkalarına yakıştırırken farkına varmadan şeytana yoldaş oluşumu bağışla ey Cebbar!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt