Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailede Babanın Rolü (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamünaleykum...Hayırlı Cumalar...

babaa.jpg

İyi bir baba modeli

Hareketlerinde ve kararlarında tutarlı iyi bir baba modeli çocuğun cinsel kimliğinin oturmasında, okul başarısının artışında,

Zekâ gelişiminde,

Disiplin anlayışının yerleşmesinde,

Özgüven oluşumunda,

Sosyalleşmesinde,

Liderlik yapısının gelişiminde,

Arkadaş ilişkilerinde uyumlu olmasında ve bunlar gibi sayısız önem taşıyan konularda olumlu özellikleri kazanmasını sağlar.

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
değerli kardesim gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. aynı sorun benim ailemde de var malesef. babamızdan bir sey isteyeceğimiz zaman ilk önce annemize söyleriz. gerçi büyüdükten sonra azda olsa bazı seyleri babama söyleyebiliyorum ama küçükken okadar değildi her zaman annemize söylerdik oda babama söyledir. babam bize bir sey söyleyeceği zaman annemi araya katardı. aynı sizin yukaradı anlattıklarınız olayların bire bir malesef bizde yaşıyor durumdayız. Ah babam bu yazı okusayda belki ozaman biraz düzelirdi....

mavci

Yönetici

değerli kardesim gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. aynı sorun benim ailemde de var malesef. babamızdan bir sey isteyeceğimiz zaman ilk önce annemize söyleriz. gerçi büyüdükten sonra azda olsa bazı seyleri babama söyleyebiliyorum ama küçükken okadar değildi her zaman annemize söylerdik oda babama söyledir. babam bize bir sey söyleyeceği zaman annemi araya katardı. aynı sizin yukaradı anlattıklarınız olayların bire bir malesef bizde yaşıyor durumdayız. Ah babam bu yazı okusayda belki ozaman biraz düzelirdi....

İnşallah kardeşim okur babanızda...
Gözlerinize sağlık...
En azından bizler uymaya çalışalım...
Allah CC. yar ve yardımcımız olsun...

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
ESSELAMUNALEYKUM
Rabbim razı olsun bu faideli paylaşımınız için

ÜSTÜNDE YÜRÜNMEYEN YOLLAR DİKENLERLE KAPLANIR

HAKKINIZI HELAL EDİN

mavci

Yönetici

ESSELAMUNALEYKUM
Rabbim razı olsun bu fadalı paylaşımınız için.
sabah gördüm forumu ama okumak istemedim.
istemedim ama yine de bu yüreğime battı.
çünkü ben bir baba mağduruyum
dedim şimdi ''iyi baba'' modelleri anlatılıyor.
ben sevmiyorum böyle şeyleri, mutlu aileleri, sevgi gösterisi diye işi iyice abartanları.
çünkü ben yaşamadım, yaşayanları da bir türlü kabul edemiyorum
YAPMACIK geliyor baştan sona.
haa yüreğinde yaşayanlar vardır bunu, Onlara saygım var.
ama en yakınımda gördüğüm ÖRNEK ANNE BABA VE ÇOCUKLAR karesinde
halam eniştem ve kuzenlerim var.
onlar bu paylaşımınızda anlattığınız gibiler.
ve ben onları sevemiyorum bir türlü.
BİZ ise değiliz. hiç bir zaman da olmadık.
ÜSTÜNDE YÜRÜNMEYEN YOLLAR DİKENLERLE KAPLANIR bilirsiniz.
bizim ailemizde de böyle işte.
benim babam bana örnek olmalı diye düşünüyorum ama asla onu örnek almayacağımı da biliyorum.
evden uzak olduğum zaman anlaşabiliyoruz anca.
çünkü uzaktayım diye daha sıcak davranıyor babam.
eve geldiğimde ise yine aynı, iletişimimiz kopuk.
saldım çayıra Mevlam kayıra hesabı.
onlar evlat büyüttüler, onlar sadece bunu yaptılar. onlar evlat yetiştirmeyi unuttular
ben fazla konuştum kusuruma bakmayın. yazımın başında da dediğim gibi okumak istemememin sebebi işte bu.
psikolojim alt üst oluyor.
HAKKINIZI HELAL EDİN

Yazdığın için teşekkürler kardeşim diye başlıyorum...
Bu dünya bir imtihan yeridir bizler için...
Kimimiz anne-babamızla, kimimiz çocuklarımızla, kimimiz parayla, kimimiz mevki-makamla ve kimimiz......yani herşeyle imtihan ediliyoruz...
Sabır ve şükür verilmiş bizlere Yaradanımız tarafından...
Bela ve musibetlere karşı SABIR,
Verilen nimetlere karşı da ŞÜKÜR etmemeiz gerekiyor...
Allah CC. kaldıramayacağımız yükü yüklemesin bizlere inşallah...
Dua edelim kardeşim...

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
Yazdığın için teşekkürler kardeşim diye başlıyorum...
Bu dünya bir imtihan yeridir bizler için...
Kimimiz anne-babamızla, kimimiz çocuklarımızla, kimimiz parayla, kimimiz mevki-makamla ve kimimiz......yani herşeyle imtihan ediliyoruz...
Sabır ve şükür verilmiş bizlere Yaradanımız tarafından...
Bela ve musibetlere karşı SABIR,
Verilen nimetlere karşı da ŞÜKÜR etmemeiz gerekiyor...

Dua edelim kardeşim...

başka çözüm yolu yok ki , sadece dua.
sağolun
selametle kalın

makif1

Kayıtlı Kullanıcı
ben eskiden bu internette hep gereksiz şeyler var sanırdım ama bu site hatta forum tüm düşüncemi degiştirdi benim 5 yaşında bir kızım var eşimlede aram iyi degil( rabbim inşallah aramızı düzeltmemimizi evlligimizi kurtarmayı nasip eder), bu bilgiler çok işime yarayacak teşekkür ederim konuyu acan ve site kurucusundan alllah razı olsun, çocuklar allahtan biz kullarına emanetir bence bu emanetlere iyi bakmak iyi yetiştirmek bizim asli görevlerimizdendir,,, bende bundan sonra kızıma daha çok ilgi gösterecem,ona daha bilinçli yaklaşacagım inşallah, rabbim inşallah bana bu konuda yardımcı olsun, bende evladımı ona layık bir kul olarak yetiştireyim inşallah.amin.

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

ben eskiden bu internette hep gereksiz şeyler var sanırdım ama bu site hatta forum tüm düşüncemi degiştirdi benim 5 yaşında bir kızım var eşimlede aram iyi degil( rabbim inşallah aramızı düzeltmemimizi evlligimizi kurtarmayı nasip eder), bu bilgiler çok işime yarayacak teşekkür ederim konuyu acan ve site kurucusundan alllah razı olsun, çocuklar allahtan biz kullarına emanetir bence bu emanetlere iyi bakmak iyi yetiştirmek bizim asli görevlerimizdendir,,, bende bundan sonra kızıma daha çok ilgi gösterecem,ona daha bilinçli yaklaşacagım inşallah, rabbim inşallah bana bu konuda yardımcı olsun, bende evladımı ona layık bir kul olarak yetiştireyim inşallah.amin.
İnşallah kardeşim...
İnşallah mutlu yuvanızda devam eder...

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

'Çocuğu olan onunla çocuklaşsın'

Peygamber Efendimiz (sas),
'Çocuğu olan onunla çocuklaşsın' diyerek bütün babalara çocuklarını bizzat eğlendirmelerini emretmiştir.

Ashaba karışarak onlarla şakalaşıp latifeler yaptığı gibi, onların çocuklarıyla da oynayan Efendimiz, yolda oynarken rastladığı çocuklara selam vererek iltifatta bulunmuştur.
Kendi terbiyesinde bulunan torunları Hasan ve Hüseyin ile hizmetine bakan Enes gibi yakınlarını çocuklarla oynamak üzere sokağa salarak başka çocuklarla oynamaya teşvik etmiştir.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
babamızla pek iletişimimiz yok aslında canımdan çok seviyorum onu....sürekli yurtdışında olduğundan birlikte paylaştığımız zaman çok az....sohbetlerimiz istişarelerimiz çok az......babam çok anlayışlı ve sakindir fakat derdimi sıkıntımı ihtiyaçlarımı babamla paylaşamıyoruz....vereceği tepki ne olcak diye konuyu açmadan önce empati yaparak düşünüyoruz...sonra cesaretim olursa söylüyorum....mesela beni istemeye gelcek sözlüm ama nasıl diycem bilemiyorum........yinede dünyalara değişmem babamı rabbim tüm anne ve babalara sağlık sıhhat nasip etsin...kimse annesiz babasız kalmasın inşallah selametle kalın rabbime emanet

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

babamızla pek iletişimimiz yok aslında canımdan çok seviyorum onu....sürekli yurtdışında olduğundan birlikte paylaştığımız zaman çok az....sohbetlerimiz istişarelerimiz çok az......babam çok anlayışlı ve sakindir fakat derdimi sıkıntımı ihtiyaçlarımı babamla paylaşamıyoruz....vereceği tepki ne olcak diye konuyu açmadan önce empati yaparak düşünüyoruz...sonra cesaretim olursa söylüyorum....mesela beni istemeye gelcek sözlüm ama nasıl diycem bilemiyorum........yinede dünyalara değişmem babamı rabbim tüm anne ve babalara sağlık sıhhat nasip etsin...kimse annesiz babasız kalmasın inşallah selametle kalın rabbime emanet

'Çocuğu olan onunla çocuklaşsın'

Peygamber Efendimiz (sas),
'Çocuğu olan onunla çocuklaşsın' diyerek bütün babalara çocuklarını bizzat eğlendirmelerini emretmiştir.

Ashaba karışarak onlarla şakalaşıp latifeler yaptığı gibi, onların çocuklarıyla da oynayan Efendimiz, yolda oynarken rastladığı çocuklara selam vererek iltifatta bulunmuştur.
Kendi terbiyesinde bulunan torunları Hasan ve Hüseyin ile hizmetine bakan Enes gibi yakınlarını çocuklarla oynamak üzere sokağa salarak başka çocuklarla oynamaya teşvik etmiştir.

mavci

Yönetici
...

...

Bizi çocuklarımıza soracaklar

Çocuk sahibi olmak hem fıtri bir ihtiyaçtır hem de Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından "Ahirette diğer ümmetlere karşı övünç vesilesi" olarak ifade buyurulmuştur.
Konuya nassların ışığı altında baktığımızda da görüyoruz ki, Kur'ân-ı Kerim Allah'ın sevdiği, seveceği, hoşnut olacağı kimselerin çok olmasını istemektedir.

Yüce Allah, Hz. Zekeriyya'nın, en samimî hislerle "tertemiz bir zürriyet" için yakarışını (Âl-i İmran, 3/38) Hz. İbrahim'in "Ey Rabb'imiz! Neslimizden Sana itaat eden bir ümmet çıkar." (Bakara, 2/128) duasını nazara vermekte, bize de şu duayı talim buyurmaktadır:
"Rabb'imiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl!"
(Furkân, 25/74)

Bu duaların hemen hepsinde, tertemiz, masum ve günahsız nesillere dikkat çekilmiştir.
Öyleyse konu, sadece sayının çokluğu değil, çocukların keyfiyet derinlikleriyle Allah nazarında makbul olmalarıdır.
Yani Allah Resûlü'nü sayıca değil kıvam itibarıyla sevindirecek nesiller yetiştirmektir.
Bu ise en başta anne-babanın görevidir.
Bunun için ebeveynin mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Bir kere, tohumun temiz bir zemine bırakılması, sonra da bırakıldığı yerde gelişirken temiz bir hava ile havalandırılması, temiz ışıklarla aydınlatılması, temiz su ile sulanması ve tımar edilmesi yetiştirilmek istenen neslin kaliteli yetişmesi bakımından çok önemlidir.

Yavrunun sperm ve yumurta buluşması anından itibaren gıdası, annesinin davranışları, bulunduğu ortam; anne ve babanın daha önceki ve daha sonraki tavırları da onun keyfiyetinin şekillenmesinde önemli vesilelerdir.

Anne-babanın önemli vazifelerinden biri de kendi rızıklarına dikkat etmeleri, çocuklarına da hoş ve helâl rızık yedirmeleridir.
Bu itibarla, bakım ve görümüyle sorumlu bulunduğumuz çocuklarımıza ve diğer aile fertlerine helal lokma yedirme mecburiyetindeyiz.
Meseleyi yaşadığımız çağın şartlarına bağlayarak onlara haram veya şüpheli şeyler yediremeyiz.
Fethullah Gülen Hocaefendi'nin ifadeleriyle:
"Yanlış yollarla elde ettiğimiz kazanç da, o kazançla beslenen çocuklarımız da, cehennem zakkumu gibi bir gün mutlaka bizim başımızı ağrıtır, belki de kan kusturur."

Allah Resûlü'nün tavsiyeleri çerçevesinde, çocuğa, sevimli, mânâsı düzgün iyi bir isim koymak, anne-babanın ilk vazifelerinden biridir.
Daha sonra süt emzirme, çocuğun nafakasının temini ve terbiyesinin deruhte edilmesi meseleleri gelir.

Hadis-i şerifte buyurulduğu gibi
"Her yeni doğan çocuk temiz bir fıtrat üzere doğar."
Adeta o, yazısız bir kâğıt gibidir.
Üzerine Allah'ın hoşuna giden hususları yazmak, mahşerde geçerli olan, hesapta mizanda kıymet ifade eden nakışlar işlemek anne-babanın vazifesidir. Anneye-babaya düşen, bu yazı ve nakışları mevsiminde, hem de silinmeyecek şekilde çocuklarının ruhuna yazıp nakşetmektir.

Çocukların yetiştirilmesinde, Allah'ın öğretilmesi, yaşlarına ve kültür seviyelerine göre Allah'a iman fikrinin kalblerine yerleştirilmesi, pek çok şahsî vazifenin önünde gelir.

Ayrıca babası çocuğa dinini diyanetini, okuyup yazmasını, Kur'ân okumasını, hatta biniciliği, yüzmeyi, atıcılığı ve devrin şartlarına göre ona faydalı olacak değişik sporları da öğretmelidir.
Beyindeki güç ve kuvveti sadece pazulara hasreden sporları değil, hayat ve sıhhat için faydalı ve yarınlarına mukaddime nevinden her biri kendi sahasında önem arz eden bütün sporları öğretmelidir.

Anne-babanın çocuklarına her bakımdan güzel örnek olmaları da onların en temel görevlerindendir.
Her mümin anne-baba, çocuklarını gayet tabiî olarak toplumun sıhhatli ve mükemmel bir parçası şeklinde yetiştirmeyi düşünür.
Ancak bu iyi niyet, anne-babanın hayatına aksetmez ve namaz, hac, oruç, zekat.. gibi ibadetlerle derinleştirilmezse bir anlam ifade etmez.
Söz ve nasihatlerimizin çocuklarımız üzerinde tesir oluşturmasını istiyorsak, evvelâ kendimiz dediklerimizi eksiksiz yaşamalı, sonra bunu onlardan beklemeliyiz.

Doğru sözün yanında doğru hareket çok mühimdir.
Çünkü çocuğun nazarında, davranışlarımızla sözlerimiz arasındaki tezat, onun bize olan güvenini sarsar.
Hayatta, bir kez olsun yalanımızı ya da davranış ve söz çelişkimizi yakalayan çocuk, bunu zihninde taşıdığı sürece, biz onun nazarında güvenilmez biri olarak kalırız.
Dolayısıyla da sözlerimiz onda hiç mi hiç makes bulmaz.
Öyleyse, davranışlarımızı öyle ayarlamalıyız ki, onlar bizi evlerinin içinde baba, anne değil de birer melek farz etmeliler.
Bizde ciddiyet, bizde vakar, bizde hassasiyet görmeli ve sonuna kadar bize güvenmelidirler.

Unutmamamız gereken önemli hususlardan biri de evlatlarımızdan ahirette sorguya çekileceğimiz gerçeğidir.
İmâm Zeynü'l-Abidin hazretleri 'Risaletü'l-Hukuk' adlı eserinde,
"Sa'yinin semeresi çocuğunun senden olduğunu, hayrının ve şerrinin de senden sorulacağını bileceksin." diyerek bize işin ahirete bakan yanını hatırlatır.

Bu yüzden evlatlarımıza karşı vazifemizin muhasebesini sık sık yapmalı ve Nebiler Serveri'nin veda haccında ashabına ve ümmetine sorduğu gibi kendi evlatlarımıza,
"Yakında beni sizden soracaklar, nasıl cevap verirsiniz?" diye sormalıyız. Onlardan, Efendimiz'in aldığı cevap gibi,
"Evet anneciğim, evet babacığım siz bize karşı vazifenizi yaptınız; biz şahidiz!" cevabını alabiliyorsak ne mutlu bize!
Değilse vay hâlimize...
Alıntı: SÜLEYMAN SARGIN

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

20090202_derin_dusunce_org_islami_yorumlamak.jpg

x1psfed3abLbscDiu8LqxBrnriFLjX9-0t_pCC3OFJx4tQzDQEeBvjhBzpC0rgOOeekodRlla-ZpioTEEsP6F9k6yCGjLUzlWzYEVVyoX5m7vvjU-fN6yJNYxXmcmSSFRsKsokruMeRRna8Z3tAXm4XJQ

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

aksemseddinkshazretleri.jpg

imam.jpg

mavci

Yönetici
...

...

Babaların çocuklarıyla paylaşacağı 5 etkinlik
baba.jpg

1 yaşından itibaren çocuğun yaşına göre değişen şekilde kitap okuma saatleri yapılması çocukla iletişim ve çocuğun her yönden sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.
Çoğu anne çocuk yetiştirmede kendisini yalnız hisseder.
Baba sadece eve para getirmeyle mükellef sanılır.
Halbuki çocukların bakımlarından gelişimine, eğitiminden sosyal hayatına kadar babalarının desteğine ihtiyacı vardır.
Babalar çocuklarıyla ilgilenerek derslerine yardım etme, kitap okuma, masal anlatma, oyun gibi temel etkinlikleri paylaşabilir.

Değişen toplumumuzda anne babalık rolleri de geçmişe göre gittikçe değişiyor. Anneler babalar kendi davranışlarının ve annelik babalık tutumlarının çocuklarının kişiliğinin oluşumunda ve davranışlarında ne kadar etkili olduğunu fark ediyorlar.
Bu konuda ailelerinde aldıkları eğitimin yeterli olmadığına inanan ve kendini daha çok geliştirmek isteyen anne babalar, eğitim seminerlerine katılıyor, kişisel gelişim kitapları okuyorlar.

Anne ile baba birlikte aynı çaba içindeyse çocuğun eğitimi daha kolay ve daha az sorunlu oluyor.
Fakat bazı ailelerde babalar hâlâ ailenin maddi ihtiyaçlarını karşılamayı yeterli görüyor.
Halbuki anne baba, farklı özellikleri ile çocukta farklı yönleri geliştirmektedir. Çocuğun anne modeline ihtiyacı olduğu kadar baba modeline de ihtiyacı vardır. Babalık sorumluluğu bilinci yüksek kişiler, iş hayatı sebebiyle çok yoğun olsalar da hayatlarında bazı düzenlemelerle çocuklarıyla nitelikli beraberlik geçirmekte, bu da çocukların sağlıklı gelişimini sağlamaktadır.
Babanın aslında çok fazla vaktini almayan fakat çocuğun gelişiminin sağlıklı olmasını sağlayan bazı paylaşımlar şunlardır:

1. Çocuğunuzun bakımını paylaşın:
Yapılan araştırmalar, çocuğun babanın varlığını daha anne karnındayken hissettiğini ortaya koyuyor.
Doğduktan sonraki ilk günlerde baba çocuğuna ne kadar yakın olursa aradaki iletişim o kadar sıcak olmaktadır.
Bunun için anne sezaryen doğum yapmışsa çocuğu kucağına ilk defa babası alabilir.
Çocuk gece gaz sancısı vb. nedenlerle uyandığında anneyle dönüşümlü kalkarak bebeğiyle baş başa mutlu anlar geçirebilir.
Çocuğun banyosu, doyurulması, giydirilmesi vb. sırasında çocuğa sevgi gösterilmesi, gerginliklerini azaltmak için masaj yapılması sırasında baba ile bebek arasında çok güzel bir diyalog başlar.
Bu çocukta olduğu kadar babada da büyük bir psikolojik rahatlık sağlar.

2. Çocuklarınızla oyun oynayın:
Kız olsun, erkek olsun çocukla oyun oynamak güzel bir diyalog için çok önemlidir.
Oyun, çocukla arkadaş olmayı, onun iç dünyasına girmeyi, kişiliğini tanımayı kolaylaştırır.
Ayrıca oyun oynarken anne baba kendileri de günlük streslerden kurtulur, çocuğun oyundaki davranışlarından kendi anne babalık tutumları hakkında özeleştiride bulunabilirler.
Çocuğa bazı değerler oyun esnasında ve hikaye anlatılırken kazandırılabilir.
Bu şekilde fırsat eğitimi daha kalıcı olur.
Resulullah (sas)'ın çocuklarla oyun oynaması anne babalar için en güzel örnektir.
Küçük yaşlarda başlayan oyun arkadaşlığı çocuk büyüdükçe spor, masa oyunları ile devam edebilir.
Bu da anne babanın okul çocuğu ve ergenle iletişimini kolaylaştırır.

3. Bir yaşından sonra ona kitap okuyun:
1 yaşından itibaren çocuğun yaşına göre değişen şekilde kitap okuma saatleri yapılması çocukla iletişim ve çocuğun her yönden sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.
Bu saatlerin bir kısmının babayla birlikte yapılmasının ve kitapların alternatifler arasında çocukla birlikte seçilmesinin oyunda olduğu gibi çok yararlı sonuçları vardır.

4. Çocuklara masal ve hikaye anlatın:
Hikaye anlatma, canlı örnek verme eğitimde en etkili yöntemlerden biridir.
Bu da baba çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir.
Ayrıca küçük yaştan itibaren çocuğa bir konuyu hikaye içinde anlatmak doğrudan anlatmaktan daha etkili olmaktadır.
Mesela çocuk hikayelerinde çok meşhur olan yalancı çoban hikayesi veya bir köprüden geçmeye çalışan iki inatçı keçi hikayesi yalancılığın veya inatçılığın kötü olduğunu doğrudan söylemekten daha kalıcı etki bırakmaktadır.
Pek çok anne ve baba bu yöntemin yararını görmektedir.

5. Çocuğunuzun derslerine yardımcı olun:
Çocukla arkadaşlık disipline engel olmamalıdır.
Demokratik bir tutum sergileyen anne baba, kararlı ve sevecen davranarak disiplini sağlayabilir.
Baba ders konusunda anneyle beraber hareket edip, öğretmen ve anneyle diyalog içinde olduğunda, veli toplantılarına katıldığında öğrencinin ders başarısı daha yüksek olmaktadır.
Baba çok yoğun olduğu takdirde ayda 1-2 saat bile çocuğun dersleri ile ilgilenmesi, çocuğun zihinsel kapasitesini anlama ve bilgi başarı durumunu görmesi açısından yararlı olur.
Bu ilgi teşvik edici ve destekleyici bir üslupla kullanıldığı takdirde çocuğun mutlu olmasını, kendine güveninin ve başarısının artmasını, dolayısıyla daha sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır.

Alıntı: FARİKA TEYMUR ARTIR

mavci

Yönetici
Ne güzel mutluluk...

Ne güzel mutluluk...

baba%20%C3%A7ocuk.jpg

babacocuk.jpg

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Mavci abimiz çok güzel bir konu açmışsınız ..
Paylaşımlarınız için Allah razı olsun...
Allaha emanet olun..
Selam ve dua ile...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamün Aleyküm
Mavci abimiz çok güzel bir konu açmışsınız ..
Paylaşımlarınız için Allah razı olsun...
Allaha emanet olun..
Selam ve dua ile...

Allah CC. cümlemizden razı olsun değerli kardeşim...
Faydalanmak ve hayatımızda uygulamak duasıyla inşallah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt