Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah beni affeder (1 Kullanıcı)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH BENİ AFFEDER

Adamın biri
Şuayb peygambere:

- "Allah benim birçok günahımı ve hatamı gördüğü halde beni lütuf ve keremiyle cezalandırmıyor."

Allah-ü Teala Şuayb'a (a.s) şöyle vahyetti:

- "O kulum, ben bu kadar günah ettim de, Allah beni keremiyle cezalandırmıyor, diyor. Ona söyle ki:

- "Ey doğru yolu bırakarak, yanlışa yönelmiş adam! Sen tersini söylüyorsun. Allah seni öylesine imtihan ediyor ve cezalandırıyor ki, senin günahtan kararmış simsiyah kalbin ve günahların etkisiyle zincirler içindeki bedenin bunu farkedemiyor. Fakat yine de Benden ümidini kesmesin. Bana sığınsın, Bana dönsün."

Şuayb aleyhisselam Allah'ın kendisine bildirdiği sözleri

- "Allah beni cezalandırmıyor" diyen kimseye söyleyince, o günahkar kimse de güzel tesir uyandı. Şuayb aleyhisselama sordu:

- "Eğer beni cezalandırıyorsa hani belirtisi?"

Şuayb peygamber:

- "Ya Rabbi! O adam bu söze karşı savunmada bulunuyor ve Senin verdiğin cezayı bilmek istiyor.

Cenab-ı Hak buyurdu:

- "Ben Settarım, örtücüyüm. Fakat işaret söyleyebilirim. Onu beğenmediğimin işareti: O itaat ettiğini sanıyor, oruç tutuyor, namaz kılıyor fakat namazdan, zekattan ve başka ibadetlerin hiç birinden zerre kadar zevk almıyor. Yüksek ibadetlerde ve amellerde bulunuyor, fakat zerre kadar mutluluk duymuyor. İtaatlerin mahsul vermesi için kalbde manevi bir zevk lazımdır."

Öğütler:

*"Allah affeder" deyip günahta ısrar edenler en büyük yanlış içindedirler.
*Demir paslandığı gibi kalbler de kararır.
*Kul bir günah işlediğinde kalbde siyah bir leke oluşur. Tevbe ederse bu leke silinir. Günahına devam eder ve tevbe etmezse nihayet o siyah noktalar kalbi simsiyah eder.
*İbadetin ruhu, özü, ibadetten zevk almaktır. Eğer alınmıyor ise Allah'ın beğenmediğini anlayıp hemen tevbe etmelidir.

alıntıdır

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel bir yazıydı uzun zamandır şuayb peygamberimizin içinde olduğu pek yazı okumuyorduk özledik :)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
allah sizlerdende razı olsun.zaman ayırıp okumanız ve cevap yazmanız mutlu etti.selametle...

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH BENİ AFFEDER

Adamın biri
Şuayb peygambere:

- "Allah benim birçok günahımı ve hatamı gördüğü halde beni lütuf ve keremiyle cezalandırmıyor."

Allah-ü Teala Şuayb'a (a.s) şöyle vahyetti:

- "O kulum, ben bu kadar günah ettim de, Allah beni keremiyle cezalandırmıyor, diyor. Ona söyle ki:

- "Ey doğru yolu bırakarak, yanlışa yönelmiş adam! Sen tersini söylüyorsun. Allah seni öylesine imtihan ediyor ve cezalandırıyor ki, senin günahtan kararmış simsiyah kalbin ve günahların etkisiyle zincirler içindeki bedenin bunu farkedemiyor. Fakat yine de Benden ümidini kesmesin. Bana sığınsın, Bana dönsün."

Şuayb aleyhisselam Allah'ın kendisine bildirdiği sözleri

- "Allah beni cezalandırmıyor" diyen kimseye söyleyince, o günahkar kimse de güzel tesir uyandı. Şuayb aleyhisselama sordu:

- "Eğer beni cezalandırıyorsa hani belirtisi?"

Şuayb peygamber:

- "Ya Rabbi! O adam bu söze karşı savunmada bulunuyor ve Senin verdiğin cezayı bilmek istiyor.

Cenab-ı Hak buyurdu:

- "Ben Settarım, örtücüyüm. Fakat işaret söyleyebilirim. Onu beğenmediğimin işareti: O itaat ettiğini sanıyor, oruç tutuyor, namaz kılıyor fakat namazdan, zekattan ve başka ibadetlerin hiç birinden zerre kadar zevk almıyor. Yüksek ibadetlerde ve amellerde bulunuyor, fakat zerre kadar mutluluk duymuyor. İtaatlerin mahsul vermesi için kalbde manevi bir zevk lazımdır."

Öğütler:

*"Allah affeder" deyip günahta ısrar edenler en büyük yanlış içindedirler.
*Demir paslandığı gibi kalbler de kararır.
*Kul bir günah işlediğinde kalbde siyah bir leke oluşur. Tevbe ederse bu leke silinir. Günahına devam eder ve tevbe etmezse nihayet o siyah noktalar kalbi simsiyah eder.
*İbadetin ruhu, özü, ibadetten zevk almaktır. Eğer alınmıyor ise Allah'ın beğenmediğini anlayıp hemen tevbe etmelidir.

güncelleme....

~ Zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim her günahimizi affetsin. Allah razi olsun

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimizin hayatlarındaki güzelliklerden bir yansıma daha paylaşım için teşekkürler.
Ancak yinede şunu belirtelim Allah c.c. in Rahmeti Gazabını geçmiştir. Biz her daim tövbe edelim.

Z4F3R_

Kayıtlı Kullanıcı
Demek ki Allah,kalbi günahtan kararmış bir insana bile peygamberi aracılığıyla takıldığı yerlerde yardım ediyor

öyleyse biz niye ümitsiz oluruz ki af konusunda

oysa ki tarihin en bedbaht dönemlerinden birinde mücadele eden biz ahir zaman ümmeti geçmiş ümmetlere göre daha ümitvar olmalı

"Gerçek" hiçbir ümmet zamanında bu kadar çıplak bu kadar yalnız olmamıştır sanırım
öyle ki duyduğumuz hatta şahit olduğumuz onca mucizevi onca harkulade olaylar bile o bizim ahiret heyecanımıza gem vuran gerçeklik süzgecinden geçemediği için ne aklımızda ne de kalbimizde iz bırakıyor.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
82mo7.png

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt