Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah insanı cennete mi cehenneme mi uygun yaratmış ? (1 Kullanıcı)

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
İlk konumda bir arkadaşım cehennemi haketmek diye bir dikkat sorusu yazmıştı. o soruyu okuyunca ikinci soruma geçmek istedim.
Acaba Allah bizi Cennetemi yoksa Cehennememi daha yakın yarattı ?
Gerçekten bilmek isterim insan olarak ben şahsen ateşten ürkerim yani yanığın çaresi çok zor.Allah korusun .İnsan vücudu sıcakta hemen etkilenip şekil değiştiriyor pişiyor .o halde insan vücudu cehenneme uygun değil diye düşünüyor ve cehennemden çok korkuyorum.

Bu konuda aydınlatılmak isterim mümkünse.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Kimler cehenneme girecektir

İnanan erkek ve kadınlara işkence yapıp sonra da tevbe etmeyenlere cehennem azabı ve yangın azabı vardır. (BÜRUC/10)

İçlerinden kim: "Ben, O'ndan başka bir ilâhım" derse, biz ona cehennemi ceza olarak veririz. Zalimleri biz böyle cezalandırırız. (ENBİYA/29)

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir. (BEYYİNE/6)

Âyetlerimizi hükümsüz bırakmak için yarışanlara gelince, işte onlar Hakk'ın huzuruna azab içinde getirileceklerdir. (SEBE/38)

Şüphesiz inkâr edenlere, Allah'ın yolundan, yerli ve yolcu bütün insanlar için eşit kılınan Mescid-i Haram'dan alıkoyanlara ve orada zulümle yanlış yola saptırmak isteyene can yakıcı bir azab tattırırız. (HAC/25)

İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da, ahirette de acı veren bir azab vardır. (Her şeyi) Allah bilir; siz bilmezsiniz. (NUR/19)

Kim de âyetlerimizi yalanlar ve onlara karşı büyüklük taslarsa, işte onlar cehennemliktirler ve orada ebedî olarak kalacaklardır. (A'RAF/36)

Haberiniz olsun ki (Muhammed'in eşine) bu ağır ifki (iftirayı) uyduranlar sizin içinizden bir gruptur. Bunu kendiniz için bir kötülük saymayın; aksine o, sizin için bir iyiliktir. Onlardan herbir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. (Elebaşlılık yapan, bu yüzden de) bu günahın büyüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azap vardır. (NUR/11)

Her kim Rabbine suçlu olarak varırsa, şüphesiz ki ona cehennem vardır. Orada ne ölür, ne de dirilir. (TAHA/74)

Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının. (AL-İ İMRAN/131)

O yaptıklarına sevinen ve yapmadıkları şeylerle de övülmek isteyenlerin (onacaklarını) sanma! Onların azaptan kurtulacaklarını da sanma! Onlar için can yakıcı bir azap vardır. (AL-İ İMRAN/188)

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır. (AL-İ İMRAN/105)

Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence yerine tutmak için laf eğlencesi (veya boş söz) satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azab vardır. (LOKMAN/6)

Gizli konuşmaktan menedildikten sonra yine o menedildikleri şeyi yapmaya kalkışarak günah, düşmanlık ve Peygamber'e karşı gelmek hususunda gizlice konuşanları görmedin mi? Onlar sana geldikleri zaman seni, Allah'ın selamlamadığı bir tarzda selamlıyorlar. Kendi içlerinden de "bu söylediklerimiz yüzünden Allah'ın bize azap etmesi gerekmez miydi?" derler. Cehennem onlara yeter. Oraya gireceklerdir, ne kötü dönüş yeridir orası! (MÜCADELE/8)

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Cennete yalnızca müminler gireceklerdir

İşte bütün bu hükümler, Allah'ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur. (NİSA/13)

Muhacir ve Ensar'dan İslâm'a ilk önce girenlerin başta gelenleri ve iyi amellerle onların ardınca gidenler var ya, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'dan razı oldular ve onlara, altlarında ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük ve muhteşem kurtuluş budur. (TEVBE/100)

İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar. (BAKARA/82)

Allahtan korkanlar, elbette cennetlerde ve pınarların başındadırlar. (HİCR/45)

Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur. (TEVBE/72)

Allah, müminlerden, canlarını ve mallarını, kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır: Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Bu, Tevrat'ta da, İncil'de de Kur'ân'da da Allah'ın kendi üzerine yüklendiği bir ahittir. Allah'dan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız alış-veriş ahdinden dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur. (TEVBE/111)

-

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
İlk konumda bir arkadaşım cehennemi haketmek diye bir dikkat sorusu yazmıştı. o soruyu okuyunca ikinci soruma geçmek istedim.
Acaba Allah bizi Cennetemi yoksa Cehennememi daha yakın yarattı ?
Gerçekten bilmek isterim insan olarak ben şahsen ateşten ürkerim yani yanığın çaresi çok zor.Allah korusun .İnsan vücudu sıcakta hemen etkilenip şekil değiştiriyor pişiyor .o halde insan vücudu cehenneme uygun değil diye düşünüyor ve cehennemden çok korkuyorum.

Bu konuda aydınlatılmak isterim mümkünse.

Ama ben uygunluk konusunu sormuştum.Hani insanın yüzde yetmişi su derler ya o yüzden .
Çoğunluğu su olan insan bana göre cehennemi sevmez ve ondan kaçar.çünkü orada ateş var.azap var bu dünyada kırk derecenin üstü bizi mahvediyor ayıp söylemesi kendim için söyleyeyim bir ara diyarbakırda idim ısı kırkbeş idi inanın alnımda sivilce gibi isilik çıktı şimdi ben kırkbeş dereceye dayanamadım demekki Allah benii Cehennem için yaratmamış Cennet için yaratmış .
Bu isiya dayanamıyan ben oradaki ateşe nasıl dayanacağım .birde sonsuz ateş ağır ateş .Allah korusun.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Birde şahsen ben ılık gölgelik serin hoş yerleri severim şimdi bundan anladım ki insan cenneti sever ve cennet için yaratmış.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah insanı cennet için yaratmış ki .Melek göndermiş.Peygamber göndermiş.Kitap göndermiş.
Bana göre her insan cennet için yaratılmış .

Durum böyle olunca her insan önce cennet ehli sonra kendi hatasından dolayıda cehennem ehli oluyor.
Allah seni cennete uygun yarattım .cehennemi sakın hak etme olurmu diye bize ikaz ediyor.uyarıyor .

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bakın şimdi aklıma ne geldi.Kurandan meal olarak okumuşsunuzdur .Adem as ı Allah yarattı ama Cennette yarattı değilmi .Evet .Bu bir demekki Allah İnsanı önce cennet için yarattı.
Cenneti insan için mi donattı evet insan için donattı .tabi önce Adem as için sonra ona Havva anamızı gönderdimi evet demekki erkek kadın her insan önce cennet için yarattı ve cennete daha uygun.
şimdi.cennet ehli olan insan cehennemle ne zaman tanıştı.
Allahın emrine karşı geldikleri için .öyle ise cennet ehli insan Allahın emrine karşı gelmez ise cehenneme gitmez.
Bebek günahsız doğar büyür günah da işlemezse adresi doğruca cennettir.
Allahın emrine uymaz ise cehennemi kazanmaya başlar.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
işte ozaman ona göre davranmak lazım seçim bizim elimizde.ya iyi ameller işleyip allah rızasını kazanarak cenneti hak etmek yada tam tersi...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Cennet ehli insan cehennemi nasıl kazandı.şeytan onları aldattı ve Allahın emrine karşı geldiler ve Cennetten yer yüzüne geçtiler.
Adem as ağladı inledi af diledi Allah kabul etti ve ona emirler vermeye başladı.Dünyada cennete nasıl gidiliri öğretti.
Adem as. da Allahın emirlerine uydu ve Cenneti kazandı .
şimdi. İnsan dünya hayatında Allahın emirlerine tekrar isyan etmez şeytan tarafından kandırılmazsa doğruca cennete gider.

Ben bundan İNSAN CENNET İÇİN YARATILDI SONUCUNA ULAŞIYORUM .
Acaba doğrumu?

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
işte ozaman ona göre davranmak lazım seçim bizim elimizde.ya iyi ameller işleyip allah rızasını kazanarak cenneti hak etmek yada tam tersi...

Amelden kasıt Allahım emrine uymak olarak anlıyorum dikkat ettinizse hiç dinlerden bahsetmiyorum.Direk insan Allahın emrine uyar.yanlış yapmazsa zaten mesele yok.Cennet için yaratıldı cennete gider.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
O zaman insanın cennete gitmesi cehenneme gitmesinden daha kolay .çünkü Allah zaten onu cennet için yaratmış.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Amelden kasıt Allahım emrine uymak olarak anlıyorum dikkat ettinizse hiç dinlerden bahsetmiyorum.Direk insan Allahın emrine uyar.yanlış yapmazsa zaten mesele yok.Cennet için yaratıldı cennete gider.

evet aynen öyle allahın emirlerine uymaktan bahsettim.allahütala zorlaştırmaz kolaylaştırır.o yüzden cennete girmek onun c.c yolundan gittiğimiz taktirde kolaydır bence.bilmiyorum belkide yanlış düşünüyorum ama...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bencede kolay ama dünya işleri nefis kötülük şeytan gibi tehlikelere dikkat etmek şartıyla.Bence her işte Allaha sığınılmalı Kuran okunmalı sabır etmeli güzeli bulup ona yönelmeli.Allah Yasakladı ise uyarım uzak dururum cennetede giderim.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Ben şahsen hep iyilik yaparım yani Allah Kuranda ne yazdı ise onları uygularım .yasakladıklarından kaçarım.herkesde beni sever yanlış işten kacarım.helal kazanır şükrederim cennet bana açık olmalı sanıyorum.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
CENNET yolcusu olmanın reçetesi...;

Dünya ahiretin tarlası , iyi sürmek lazım bu tarlayı...
Güzel mahsul almak lazım...TARLADAN...
Güzel mahsul oluşur... AŞK ve sevgiden...
Önce Besmele çekeceksin sonra helal azıktan alacaksın...
Helal tarlayı süreceksin...
Belki biraz helal gübre atacaksın...
Bir güzel karıştıracaksın...
Sonra kanal kanal dizeceksin...
Helal tahıl atacaksın...
Helal ve dua dolu aşk gözyaşlarınla sulayacaksın...
Zararlı olan börtü böceği uzaklaştıracak sın...Yenen tahılı sadaka ,zekat kabul edeceksin...Fare yiyor ürünü diye fareyi öldürmeyeceksin...
Fitre ve Zekatını , sadakayı vereceksin..
Arada şöyle geri bakıp haram katıldı mı ? diyeceksin...
O Güzelim mahsulü alıp...
fakir fukara ve mahlukat nasibini ayıracak, dağıtacaksın...
Bereket fışkıracak o zaman ...
Cennet sana göz kırpacak yola devam edeceksin...
Taksi önüne gelirse binip yoluna gideceksin...
Şükrünüde edeceksin...

demişti bi arkadaşımız.... !!!!

bence anlayan çok şey çıkarır bu yazıdan.seçim bizim elimizde bence....

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
inşaALLAH.... tabiki rabbim bilir bunu.bize düşen ona uymaktır gerisini allah verir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Aynen öyle işte ben böyle yapıyorum.arkadaşım çok değil ama bazen düşünüp iyiki diyorum görüyorum kötü arkadaş kötülüğe götürüyor.Ben cennetten vaz geçmem o halde cennet ehli gibi yaşarım inşallah.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Vücudum biraz et biraz kemik çoğu su.Cehenneme nasıl dayanırım ... Ben cenneti isterim.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Aynen öyle işte ben böyle yapıyorum.arkadaşım çok değil ama bazen düşünüp iyiki diyorum görüyorum kötü arkadaş kötülüğe götürüyor.Ben cennetten vaz geçmem o halde cennet ehli gibi yaşarım inşallah.

inşaALLAH inşaALLAH inşaALLAH... RABBİM cennetinde bizlerede yer ayırsın inşaALLAH...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Adananın akşam serinliği vardır .cennet öyle bir yer olsa gerek ben öyle bir cennette çok mutlu olurum .Banane cehennemden .cehennem ehli hoşlansın ondan.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt