Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah insanı cennete mi cehenneme mi uygun yaratmış ? (1 Kullanıcı)

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah razı olsun anladım ki Allah İnsanı cennet için yaratmış .

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Adananın akşam serinliği vardır .cennet öyle bir yer olsa gerek ben öyle bir cennette çok mutlu olurum .Banane cehennemden .cehennem ehli hoşlansın ondan.

ADANA !!!!! memleketim, baba tarafından... :) cennetin nasıl bir yer olduğunu sadece okuduklarımdan dolayı biliyorum ama adana'nın gördüğüm bazı yerleri cennetten pek nasibini almayacak gibi... şaka bi tarafa inşaALLAH bizde cennet yolcusu oluruz...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Amin .Adana çok sıcak ama o akşam üstü serini cennet havasıdır.İnsanı değişiktir ama iyisi çok iyidir.Saf temiz kalplidir.Doğru sözlü edeplidir.Ben uzun yıllar önce adanada idim halen havası burnumda tüter.

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
CEHENNEM.. korkardım ama cumartesi koluma dökülen kaynar sudan nasibimi alınca daha çok korktum ALLAHIM BU NE AZAP..
Yanmak.. döne döne yanmak..
dünyadayız şükürler olsun dünyadayız ve hala bir şansımız var..
değmezmi cennet için uğraşmaya..
YA RAB anneme babama kardeşime eşime eşimin ailesine ve evladıma.. ailemizin ailelerie.. kimseye hiç kimseye cehennemi yaşatma..
bizede cennette bir yer nasip et.. nolursun..

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Amin inşallah.bende cenneti isterim.

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
ayağıma kaynar su dökülmüştü küçücük yere ama 1 ay ayakkabı giyememiştim. halada izi kaldı... cehennemi düşünemiyorum. şükürler olsun ki daha ölmedik ve şansımız var. iyi değerlendirmek gerekli.

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
bir soruda benden izninizle...

namazımızı vaktini geçirmeden kılmamız gerektiğini biliyorum.peki özellikle İKİNDİ VAKTİ namazının kesinlikle geciktirilmeden kılınması gerekiyormuş.neden acaba....???? cevaplarsanız sevinirim....

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
İş verenle aranız açılsın diye...

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
allah c.c cümlemizden razı olsun,olsun ki cennetine alsın bizi.aslında sorduğunuz sorulara kendiniz öyle güzel cevap veriyorsunuz ki cevap vermeye utanıyorum çok az bilgim var çünkü benim,hergün yeni birşey öğreniyorum buranın ve okuduğum kitapların sayesinde....

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allaha namaz ile yaklaşın ,secde edin ,desiselere bakmayın ,Cenabı Allah hiç zorluk çıkarırmı ?namazın gecikmemesi güzel olur ama durum musait ise .

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Kulağı ezanda,aklı namazda ,kuran dilinde, edep onda ,haya onda . tabi ki cennet yolcusu bu insan.

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

"Gerçekten (biz) insanı,en güzel bir biçimde (ahsen-i takvimde) yarattık!" (Tin,4)

Yirmiüçüncü Söz

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
لَقَدْ خَلَقْنَا اْلاِنْسَانَ فِى اَحْسَنِ تَقْوِيمٍ ثُمَّ رَدَدْنَاهُ اَسْفَلَ سَافِلِينَ اِلاَّ الَّذِينَ اَمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ

Birinci Mebhas
İmanın binler mehâsininden yalnız beşini "BEŞ NOKTA" içinde Beyân ederiz.

BİRİNCİ NOKTA:

İnsan, nur-u îmân ile a'lâ-yı illiyyîne çıkar; Cennet'e lâyık bir kıymet alır. Ve zulmet-i küfür ile, esfel-i sâfilîne düşer; Cehennem'e ehil (olacak) bir vaziyete girer.
Çünki îmân, insanı Sâni'-i Zülcelâl'ine nisbet ediyor; îman, bir intisabdır.Öyle ise însan, îmân ile insanda tezahür eden san'at-ı İlahiye ve nukuş-u Esmâ-i Rabbâniye îtibariyle bir kıymet alır. Küfür, o nisbeti kat'eder. O kat'dan san'at-ı Rabbâniye gizlenir.Kıymeti dahi yalnız madde îtibariyle olur.Madde ise, hem fâniye, hem zâile, hem muvakkat bir hayât-ı hayvânî olduğundan, kıymeti hiç hükmündedir.
Bu sırrı bir temsil ile Beyân edeceğiz.Meselâ: İnsanların san'atları içinde nasılki maddenin kıymeti ile san'atın kıymeti ayrı ayrıdır.Bâzan müsavi, bâzan madde daha kıymettar, bâzan oluyor ki; beş kuruşluk demir gibi bir maddede beş liralık bir san'at bulunuyor. Belki bâzan, antika olan bir san'at, bir milyon kıymeti aldığı halde, maddesi beş kuruşa da değmiyor. İşte öyle antika bir san'at, antikacıların çarşısına gidilse, hârika-pişe ve pek eski hünerver san'atkârına nisbet ederek o san'atkârı yâd etmekle ve o san'atla teşhir edilse, bir milyon fiatla satılır.Eğer kaba demirciler çarşısına gidilse, beş kuruşluk bir demir bahasına alınabilir.
İşte insan, Cenâb-ı Hakk'ın böyle antika bir san'atıdır ve en nazik ve nâzenin bir mu'cize-i kudretidir ki; insanı, bütün Esmâsının cilvesine mazhar ve nakışlarına medâr ve kâinata bir misâl-i Mûsaggar Sûretinde yaratmıştır.
Eğer nur-u îmân, içine girse, üstündeki bütün mânidar nakışlar, o ışıkla okunur. O mü'min, şuur ile okur ve o intisabla okutur. Yâni: «Sâni'-i Zülcelâl'in masnuuyum, mahlukuyum, rahmet ve keremine mazharım» gibi mânâlarla İnsandaki san'at-ı Rabbâniye tezahür eder. Demek Sâniine intisabdan ibaret olan îman; insandaki bütün âsâr-ı san'atı izhar eder. İnsanın kıymeti, o san'at-ı Rabbâniyeye göre olur ve âyine-i Samedâniye itibariyledir. O halde şu ehemmiyetsiz olan insan, şu itibarla bütün mahlukat üstünde bir muhatâb-ı İlâhî ve Cennet'e lâyık bir misafir-i Rabbanî olur.
Eğer kat'-ı intisabdan ibaret olan küfür, insanın içine girse; o vakit bütün o mânidar nukuş-u Esmâ-i İlâhiye karanlığa düşer, okunmaz.Zira Sâni' unutulsa, Sânia müteveccih mânevî cihetler de anlaşılmaz. Âdeta baş aşağı düşer.O mânidar âlî san'atların ve mânevî âlî nakışların çoğu gizlenir. Bâki kalan ve göz ile görülen bir kısmı ise; süflî esbaba ve tabiata ve tesadüfe verilip, nihayet sukut eder. Herbiri birer parlak elmas iken, birer sönük şişe olurlar.Ehemmiyeti yalnız madde-i hayvaniyeye bakar. Maddenin gayesi ve meyvesi ise; -dediğimiz gibi- kısacık bir ömürde hayvanatın en âcizi ve en muhtacı ve en kederlisi olduğu bir halde yalnız cüz'î bir hayat geçirmektir. Sonra tefessüh eder gider. İşte küfür, böyle mahiyet-i insâniyeyi yıkar, elmastan kömüre kalbeder.

''Meselâ, aklın bir hizmetkârı ve tasvircisi olan kuvve-i hayaliyeye denilse ki, “Sana bir milyon sene ömürle saltanat-ı dünya verilecek; fakat âhirde mutlaka hiç olacaksın.” Tevehhüm aldatmamak, nefis karışmamak şartıyla, “Oh” yerine “Ah” diyecek ve teessüf edecek. Demek, en büyük fâni, en küçük bir alet ve cihazat-ı insaniyeyi doyuramıyor."

"İşte bu istidattandır ki, insanın ebede uzanmış emelleri ve kâinatı ihata etmiş efkârları ve ebedî saadetlerinin envâına yayılmış arzuları gösterir ki, bu insan ebed için halk edilmiş ve ebede gidecektir. Bu dünya ona bir misafirhanedir ve âhiretine bir intizar salonudur."

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah kürsüsünden arşa el uzatmış ama bizde görecek göz nerede? Kelam ortada '' KURAN '' ama hala kurtaracak ip ararız.
Cennet açmış kapılarını Peygamber efendilerimiz bekliyor kapısında ÜMMETİM gelsin diye .Hala yol ararız.
İnsan Cennet ehli ama hala ev ararız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt