Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bebeklikten itibaren dini eğitim (1 Kullanıcı)

melek25

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm

rabbime şükür 2 aylık bir oğlum var. onun şimdiden Kuran'ı Kerim'e kulak aşinalığı olması için her gün uyurken bile olsa sureleri dinlemesini sağlıyorum.

rabbimin yolunda yaşamayı başarabilecek hayırlı bir evlat yetiştirmeyi istiyorum inşAllah.

ilerisi için faydalı olabilecek şimdiden yapabileceğim tavsiyeleriniz nelerdir paylaşırsanız sevinirim

melek25

Kayıtlı Kullanıcı
niye kimse cevap yazmıyor?

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Din eğitim ve öğretiminde en ideal yöntem, çocukla birlikte ibadet etmek, ona anlayabildiği bir dille ibadetin önemini kavratıp, ibadete teşvik etmektir. Çocuğa eğitim ve öğretim sırasında onun psikolojik durumu gözden ırak tutulmamalıdır. Korkutucu örnekler yerine, ergenlik çağına değin biteviye sevdirici, teşvik edici örnekler verilmelidir.

Bu dönemde hoşgörü ve müsamaha etken unsurlar olarak öne çıkarılırken, çocukla olan iletişim beden diliyle güçlendirilmeli ve sevgi muhtevalı sözcüklerin albenisi kuşanılmalıdır. Sevgi içerikli kelimeler, güzel sözler, takdir ve iltifat yüklü kelimeler, çocuğun inançla olan bağlarının kavileşmesini sağlarken, çocuğun aileyle olan bağlarını da olumlu olarak etkileyecektir.

Ayrıca, ibadet sonrasında çocuğun başını okşamak, sırtını sıvazlamak, onu takdir dolu kelimelerle yüreklendirmek, daha çok manevi içerikli ödüllendirmelerdir. Bu ödüllendirme biçimi çocuğa özgüven, huzur ve inanç aşısının da etkili olmasını sağlayacaktır.

Sevgide dengeli olmak, bu nokta da önemli bir faktördür. En sevdiklerimizi çocuğunda sevmesi için aynı zamanda lüzumlu da bir hareket tarzıdır. Disiplinli sevgi şeklindeki bir vasat sevgi, ideal bir sevgi biçimidir. Çocuğun ilk mürebbiyeleri olan anne ve babalar verdikleri eğitimde, sevgi, anlayış, merhamet, düzen, disiplin gibi davranış şekillerini öne çıkarmalıdırlar.

Yine bu paralelde ebeveynler çocuğun yetiştirilmesi için seferber olurken, çocuklarının hayırlı bir evlat olası için yüce Yaratıcıya el açıp, yalvarıp yakarmayı da asla ihmal etmemelidirler. Tabii yakarışlarında “dünya hayatının süsü, meyvesi olan” çocuk nimetini kendilerine bahşettiği için şükran duygularını da mutlaka sunmalıdırlar.

Çocuğa temel eğitimin verildiği bu süreçte anne ve babalar birlikte hareket etmeli ve görevlerini ihmal etmedikleri gibi, asla birbirlerine de bırakmamalıdırlar. Taraflardan birinin bu sorumluluğu yüklenmekten kaçınması eğitimin yarı yarıya sekteye uğraması demektir. Deyim yerindeyse, çocuğun eğitimi bir tahterevalli oyunudur ve bu oyunda uçlarda anne baba otururken ortada çocuk durmaktadır. Bu oyun öylesine dengeli oynanmalıdır ki, taraflar birbirini ağdırmamalıdır.

Alıntı

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Size önereceğim bir dini dergi var..kesinlikle okumanızı tavsiye ederim GENÇ BEYİN dergisi..burda aradığınız herşey var..ben bu dergi sayesinde bilinçlendim..öğrendim..çocuğunuza dini anlamda birşeyler vermek istiyorsanız bu dergiyi alıp okumanızı ve geçmş sayıları da alıp okumanızı tavsiye ederm 7den 77ye herkesin okuyup faydalanablecği bir dergi..ne yapmak istediğiniz konusunda size yardımcı olacaktır bu dergi..tavsiyeme kulak verin..bir an önce alıp okuyun..kesinlikle elinzden düşmeyecektir emin olun.

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
CANIM BENDE HEP ÖLE DÜŞÜNDÜM SONRA KONUŞMAYA BAŞLAYINCA İLLK ALLAH DEDİ... ben allahı dostu bilsin istiyordum şimdi ALLAH senin neyin diyince dostum diyor allah nerede diyince kalbimde diyor sureleri ezberletmeye başladım bizimle namaz kılmaya çalışıyo ama tek derdim tepki oluşturmadan sevmesiydi yani gerçekten dostu bilmesi korkmaması....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt