Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BERAT GECESİNE ÖZELDEYİZ.. (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

k_hilal

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BERAT GECESİNE ÖZELDEYİZ..

beraat kandiliniz mübarek olsun...

yasinnur

Kayıtlı Kullanıcı
Re: Berat gecesine özeldeyiz..

aşka mecnun emegine ve yüregine saglık inşallah dualarınız kabul olur
:):D

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

amin kardeşlerim Allah razı olsun Allah cümlemizinkini kabul etsin selametle Allaha emanet olun

eeyupp

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel olmuş kardeşim...:)

yahya18

Kayıtlı Kullanıcı

s.a cok guzel olmus ama anlatıklarını daha ayrıtılı anlatsaydınız ceşkesadece: okudum B)

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com

selamün aleyküm dualarımız seninle meltem selametle

balzac

Kayıtlı Kullanıcı
RE: kandil...

RE: kandil...

kandil kutlamak bid'attır.

mega26

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c) razı olsun kardeşim B)

ULUTAS

Kayıtlı Kullanıcı

s.a allah razı olsun kardeşim selam ve dua ile

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:

"Allah Teala Şaban'ın 15. gecesi (Berat gecesi) tecelli eder ve ana babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar."

BU GECEDE YAPILMASI GEREKİLENLER:

1- Geçmiş namazlar kaza edilmeli.
2- Geçmiş namazı olmayanlar nafile kılmalı.
3- Bol bol dua edilmeli (ağazın sürekli duada olması)
4- Kur'an okunmalı kur'an okuyanlar dinlenmeli.
5- Tevbe istifar edilmeli günahlardan arınmak için Yüce Allah'a yakarmalı.
6- Zikir ve tefekkür edilmeli cenab-ı Hakka olan iman, sevgisi bağlılıkla tazelenmeli.
7-Dini sohbetler yapılmalı.

YUKARIDAKİ MADDELERİN AÇIKLAMALARI:

1-Geçirdiğimiz bir günün namazlarını toplayıp kaza edilmeli
2-Geçirdiği namazı olmayanlar Nafile kılmalı.
3-Kur'an-ı Kerimden Süreler okunmalı.
4-Bol dua'da lübnan, filistini'de unutmamalı. ( ilk önce duada salavat sonra besmele ve anaya babaya dua kardeşlere sonra kendine vede ümmete dua edilmeli.
5-Tevbe istiğfar vede günahlardan arınma duası okunmalı.
" Allahümme inniy zalemtü nefsiy zulmen kesiran vela yağfirüz-zünübe illa ente fağfirliğ mafireten min'indike inneke entel Ğafurur Rahim (günahlardan Arınma duası)

"Sübhanallahi vebi hamdihi subhanallahi'l azim"

6-Allahümme ecirni minannar. ( )
- Sübhanallahi ve bihamdihi()
- Salatu Tefriciye ()
- Salatu Tüncine ()
duaları okunmalı.
7- dini sohbet kitabtan evlatlarına,kardeşlerine, arkadaşlarına, anne babasına -Allah'ın yaratma sanatı, -Allah'ın kerametleri, -Ölüm vede Ahireti, Sahabeleri, Allah'ın varlığı ve birliğini, - Hz. Fattımanın örnek yaşamı, -Resulün (çoçuklara) çoçukluk yıllarını (Büyüklere) çekilen çileleri, sıkıntılarını vede Allaha kavuşma zamanını anlatın... yada her hangi bir yerden dinleyiniz dinletiniz..

SALAVATLA BAŞLANMAYAN DUA: Semaya çıkar ama Sema arz kapısının önünde beklemede kalır. Önce melekler başta salavat getirilen duayı Rahmana ulaştırır. Salavat getirilmeyen duada en son alınır vede geç tecelli eder...

SELAMETLEB)B)B)

B)B)B)B)

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN INSALLAH ELIMDEN GELDIGI KADAR UYGULAMA YAPMAK ISTIYORUM, TUM ISLAM ALEMIN MUBAREK KANDILINI HAYIRLARA VESILE OLMASINI DILERIM INSALLAH DUALARIMIZ KABUL OLUR. RABBIM(C.C) SUKURLER OLSUN BU GUNLERI BIZLERE NASIB ETMIS...B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

leyla_serdar yazdı:

ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN INSALLAH ELIMDEN GELDIGI KADAR UYGULAMA YAPMAK ISTIYORUM, TUM ISLAM ALEMIN MUBAREK KANDILINI HAYIRLARA VESILE OLMASINI DILERIM INSALLAH DUALARIMIZ KABUL OLUR. RABBIM(C.C) SUKURLER OLSUN BU GUNLERI BIZLERE NASIB ETMIS...B)

Amin ecmain olsun Rabbim bu günlerde daha fazla feyizlenmeyi bizlere nasip eylesin inşALLAH Rabbim şevkimizi arttırsın inşALLAH selam dua ve sağlıkla kalınız fiemanillah

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.
(BAKARA SURESİ / 183)

Es Selamu Aleykum

Öncelikle On Bir Ayın sultanı Ramazan ayının habercisi olan; Mübarek Berat (geçmiş) Kandilinizi kutlar, hayırlara vesile ve Mübarek olmasını Allah'tan dilerim... İnşAllah cümle Ümmet-i Muhammed Bütün Günahların'dan Beraat olmuşdur, Dualarınız Makbul olmuştur. Şüphesiz ki O'na gönülden yönelenleri, el açanları geri çevirmez, bir cevap verir. Çünkü O Rahman'dır, Rahim'dir, Afüvv'dür. Cümlemize O'nun Rahman sıfatıyla merhamet, Afüvv sıfatıyla affedilmişizdir İnşAllah. O çokca Affedendir...

Vay bee bir sene nasıl da geçmiş, daha Dün gibi hatırlıyorum geçen sene buraya yazdığım yorumu. İlk yorumum bu foruma olmuştu. Tekrar tekrar ellerine sağılk Aşka Mecnun kardeşim, Allah (c.c.) razı olsun İnşAllah-u Rahman. Girmeyecektim aslında ama Kandilinizi kutlamadan edemedim Mübarek kardeşlerim... Hepnizi Allah'a emanet ediyorum. Bu Kandil sabahı Oruç tutanlarada Allah'tan sabırlar diliyorum, Rabbim kabul eyleye..

Allahaısmarladık... B)

Rabbim bizleri bu Mübarek gecelere, aylara ulaştırdığı gibi, Ramazan ayına da ulaştısın ve içinde bulunan 1000 aydan daha hayırlı bir gece olan KADİR Gecesi'ne İnşAllah...(Amin)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Kalb-i selim yazdı:
Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.
(BAKARA SURESİ / 183)

Es Selamu Aleykum

Öncelikle On Bir Ayın sultanı Ramazan ayının habercisi olan; Mübarek Berat (geçmiş) Kandilinizi kutlar, hayırlara vesile ve Mübarek olmasını Allah'tan dilerim... İnşAllah cümle Ümmet-i Muhammed Bütün Günahların'dan Beraat olmuşdur, Dualarınız Makbul olmuştur. Şüphesiz ki O'na gönülden yönelenleri, el açanları geri çevirmez, bir cevap verir. Çünkü O Rahman'dır, Rahim'dir, Afüvv'dür. Cümlemize O'nun Rahman sıfatıyla merhamet, Afüvv sıfatıyla affedilmişizdir İnşAllah. O çokca Affedendir...

Vay bee bir sene nasıl da geçmiş, daha Dün gibi hatırlıyorum geçen sene buraya yazdığım yorumu. İlk yorumum bu foruma olmuştu. Tekrar tekrar ellerine sağılk Aşka Mecnun kardeşim, Allah (c.c.) razı olsun İnşAllah-u Rahman. Girmeyecektim aslında ama Kandilinizi kutlamadan edemedim Mübarek kardeşlerim... Hepnizi Allah'a emanet ediyorum. Bu Kandil sabahı Oruç tutanlarada Allah'tan sabırlar diliyorum, Rabbim kabul eyleye..

Allahaısmarladık... B)

Rabbim bizleri bu Mübarek gecelere, aylara ulaştırdığı gibi, Ramazan ayına da ulaştısın ve içinde bulunan 1000 aydan daha hayırlı bir gece olan KADİR Gecesi'ne İnşAllah...(Amin)
Aleykümselam....

Ağacın toprağa, toprağın suya, suyun buluta, kulun ALLAH'a ihtiyacı olduğu kadar muhtacız duaya dualarımız kabul günahlarımız af ola. (Geçmiş) Kandiliniz Mübarek ola....​

ALLAH razı olsun kardeşim Rabbim DUÂları kabul olan kulları zümresinde olanlardan eyliye. Ümmeti muhammedi felaha ulaştıra.. Gönüllere cemallere rahmeti nuru ihsanla nasip eyleye. Feyiz ve merhametiyle biz aciz kullarına Rahmet eyleye. Sağlık, sihat, İslam huzuru, mutluluğu, ahlakı, faziletiyle yaşam nasip eyliye her günümüzü bayram gibi kutlamayı (yaşamayı)nasip eyliye bereketi bol lütfü çok ALLAH'ım ibadetlerimizi kabul edip hata ve günahlarımızı gaflet delaletininden kurtara bağışlaya inşALLAH. Ömrünün selam dua salih amel, ibadet ve sağlıkla geçmesi temennisi ile fiemanillah

hafiz mehmet

Kayıtlı Kullanıcı

aşka mecnun kardeşim nerelerdesin özlettin kendini bizi bir daha bu kadar senden ve senin güzel paylaşımlarından mahrum bırakma

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

hafiz mehmet yazdı:
aşka mecnun kardeşim nerelerdesin özlettin kendini bizi bir daha bu kadar senden ve senin güzel paylaşımlarından mahrum bırakma

"Buralardayım kardeşim elimden geldiğince paylaşımlarıma devam etmeye çalışıyorum. Evet bazen sesim çıkmıyor oda fazla tantana yapmayalım diye Caiz yani! Asıl sen nerelerdesin ben varken yoksun ben yokken varsın. Rabbime emanet ol selam dua ve sağlıcakla kal fiemanillah"

firdes

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
Kalb-i selim yazdı:
(BAKARA SURESİ / 183)

Rabbim bizleri bu Mübarek gecelere, aylara ulaştırdığı gibi, Ramazan ayına da ulaştısın ve içinde bulunan 1000 aydan daha hayırlı bir gece olan KADİR Gecesi'ne İnşAllah...(Amin)[/b][/i][/color][/font][/size]

Aleykümselam....

Ağacın toprağa, toprağın suya, suyun buluta, kulun ALLAH'a ihtiyacı olduğu kadar muhtacız duaya dualarımız kabul günahlarımız af ola. (Geçmiş) Kandiliniz Mübarek ola....​

ALLAH razı olsun kardeşim Rabbim DUÂları kabul olan kulları zümresinde olanlardan eyliye. Ümmeti muhammedi felaha ulaştıra.. Gönüllere cemallere rahmeti nuru ihsanla nasip eyleye. Feyiz ve merhametiyle biz aciz kullarına Rahmet eyleye. Sağlık, sihat, İslam huzuru, mutluluğu, ahlakı, faziletiyle yaşam nasip eyliye her günümüzü bayram gibi kutlamayı (yaşamayı)nasip eyliye bereketi bol lütfü çok ALLAH'ım ibadetlerimizi kabul edip hata ve günahlarımızı gaflet delaletininden kurtara bağışlaya inşALLAH. Ömrünün selam dua salih amel, ibadet ve sağlıkla geçmesi temennisi ile fiemanillah

[marq]AMİİİİİİİİİİİİİİN[/marq]

ESSELAMUNALEYKÜM VERAHMETULLAHİ VEBREKATUHU.

:pGEÇMİŞ BERAT KANDİLİNİZ,MÜBAREK GECENİZ,NUR DOLU GECENİZ,HAYIRLARA VESİLE OLSUN İNŞALLAH..
BERAT GECESİNİN ARDINDAN, BU AKŞAM MİLLETİMİZ İÇİN SEVİNÇLİ Bİ OLAY OLDU.ÇOK SEVİNDİM İNŞALLAH HAYIRLI OLUR..:)

DEĞERLİ KALB_İ SELİM VE AŞK_A MECNUN,RABBİM SİZLERİ NURLU YOLDAN AYIRMASIN İNŞALLAH..BİZLERDE SİZLERİN TAKİPÇİSİYİZ İNŞALLH..

SELAM VE DUALARIMLA
..B)B)B)B)B)B)B)

nurullah_55

Kayıtlı Kullanıcı

SLM
beraat yani şaban ayı ortasında buluna bu geceyi ibadetle gecirmek hakında rivayerler vardır bu gecinin ihyası hakındaki hadisler şunlardır
Ebû Musa'dan (r.a.) rivayetle:
Allah Şaban ayının 15. gecesinde [Berat Gecesi] rahmetiyie tecellî ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güden kim­seler hâriç bütün kullarını affeder İbni Mâce, İkâme: 191; Mûsned, 2:176.
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Bir gece Rasûlullah (s.a.v.)’i yanımda olmadığını görerek çıktım ve ararken Bakî’ mezarlığında buldum. Allah ve Rasûlünün sana haksızlık etmelerinden mi korkmuştun? Buyurdular. Bende dedim ki: “Ey Allah’ın Rasûlü, hanımlarından birisinin yanına gittiğinizi zannetmiştim.” Bunun üzerine; “Allah, Şaban ayının yarısında dünya semesına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları veya günah işleyenleri bağışlar” buyurdular. (Nesâî, Cenaiz: 103)
tirmizi bu hadis için zayıftır demiştir bunlar gibi zayıf olan rivayetlerde vardır
fakat beraat gecesi toplanıp mevlit okumak 100 rekat namaz kılmak bidaatır imam nevevi bu namazın bidaat olduğunu söylemiştir imam neveviyi destekleyen cok görüşlerde vardır bu sahabe tabii ve tebeu tabinin hayatındanda görülmemiştir yani 1000 sefer ihlas suresini okuyup 100 rekat namz kılmak islamda aslı olmayan bi bidaatır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt