Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bilim Evrenin yaratılmış olduğunu kabul etti! (1 Kullanıcı)

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilim Evrenin yaratılmış olduğunu kabul etti

Evrenin ham maddesi evren oluşmadan önce bir arada birleşik bir yığın halinde olduğu bilim tarafından tespit edilmiş sonra big bang olarak bildiğimiz büyük patla sonucu bu kusursuz düzen ve denge oluşmuştur...
hayal ettiğimizde patlamalar yıkım ve karmaşıklık savrukluk gettiren olaylardır,bu biçogu icin böyledir BİG BANG haric!
bu patlama sayesinde canlılıgın oluşumunu sağlıcak şekilde derecede elverişlilik yaratılmıştır.Bu elverişlilik olağanüstü dengeler üzere kurulmuştur ki bunlardaki en ufak bir sapma yaşamı imkansız kılıcaktır!en basit olarak bir örnek verecek olursak:
Big Bang sonucu oluşmuş olan Dünyamız ve Güneşimizin birbirine olan konumları tesadüf eseri olamayacak kadar bir nizamda dizilmiştir...
Eğer bu ikisi arasındaki mesafe biraz yakın olsaydı Güneş dünyamızı yakar ve kül ederdi...
Eğer bu mesafe biraz uzak olsaydı dünya icinde yaşam olamayacak derecede dondurucu olurdu!
Bu noktada materyalizmin "tesadüf" iddiasını ele alalım. Tesadüf matematiksel bir terimdir ve bir şeyin tesadüfen gerçekleşip gerçekleşemeyeceği olasılık hesapları ile anlaşılır
İşte bununda farkında olan bilim adamları dünyanın kusursuz oluşumunu sağlıyan Big Bang patlamasının yaşama elverişli bir dünya oluşturma olasılıgını hesaplamışlardır.
Ortaya ise dünyanın tesadüf sonucu oluşamayacak bir olasıkta oluştugunu ortaya cıkarmışlardır!
bu olasılık:
İngiliz matematikçi Roger Penrose'un hesaplamaları, yaşama izin verecek bir evrenin "tesadüfen" oluşma ihtimalinin 10üzeri123'de bir olduğunu ortaya koymuştur. Bu ihtimali tanımlamak için "imkansız" kelimesi bile yetersiz kalmaktadır.
Penrose'un bulduğu ihtimal şudur: 10üzeri123 de bir ihtimal!

Bu sayının ne anlama geldiğini düşünmek bile zordur. Matematikte 10123 şeklinde yazılan bir rakam, 1 sayısının yanına 123 tane sıfır gelmesiyle oluşur. (Bu evrendeki tüm atomların sayısının toplamından, yani 10üzeri78'den bile büyük, astronomik bir sayıdır.) Ama Penrose'un bulduğu sayı, bunun çok çok daha üstündedir. Çünkü Penrose'un bulduğu sayı, 10üzeri123 tane sıfırın 1 rakamının yanına gelmesiyle oluşmaktadır.
Matematikte 10üzeri50'de 1'den daha küçük olasılıklar, "sıfır ihtimal" sayılır. Ama sözünü ettiğimiz sayı, 10üzeri50'de 1'in trilyar kere trilyar kere trilyar katından bile çok daha büyüktür. Kısacası bu sayı bizlere, evrenin tesadüfle açıklanmasının kesinlikle imkansız olduğunu göstermektedir.

Roger Penrose, akıl sınırlarını çok aşan bu sayı hakkında şu yorumu yapar:

Bu sayı, yani 10üzeri123 de bir ihtimal, Yaratıcı'nın amacının ne kadar keskin ve belirgin olduğunu bize göstermektedir. Bu gerçekten olağanüstü bir sayıdır. Bir kimse bunu doğal sayılar şeklinde bile yazmayı başaramaz, çünkü 1 rakamının yanına 10üzeri123 tane sıfır koyması gerekecektir. Eğer evrendeki tüm protonların ve tüm nötronların üzerine birer tane sıfır yazsa bile, yine de bu sayıyı yazmaktan çok çok geride kalacaktır. 26

Aslında evrenin "tesadüf ürünü" olmadığını anlayabilmek için, buraya kadar anlattığımız ihtimal hesaplarının bilinmesine de gerek yoktur. Çünkü etrafına şöyle bir göz atan her insan, evrende gördüğü apaçık yaratılışı kavrayabilir. Elbette tesadüfi bir patlamanın ardından, atomların kendiliğinden dizilimiyle böyle kusursuz bir evren, evren içindeki sistemler, Güneşler, Dünya, üzerindeki insanlar, evler, arabalar, ağaçlar, hayvanlar, çiçekler, böcekler ve diğerleri oluşamaz. Gözümüzü çevirdiğimiz her yerde gördüğümüz detaylar bilinçli bir yaratışın, yani Allah'ın varlığının ve üstün kudretinin delilleridir. Ancak bu delilleri düşünen insanlar kavrayabilir.

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bilim Evrenin yaratılmış olduğunu kabul etti!

Ne demek istediğini çok iyi biliyorum.Ben de bazen dakikalar boyunca klavyenin tuşlarıyla savaşırcasına yazılar yazdım ve şaşı olma riskiyle karşı karşı olmama rağmen bundan hiç gocunmadım .Elbet birileri çıkar ve yazdıklarımı okur,benim öğrendiklerimi o da öğrenir ve bunu yararlı olabilecek şekilde kullanır diye ümit ettim.Lütfen arkadaşlar sırf okumuş olmak için değil;birşeyler öğrenebilmek ve bunu başkalarıyla da paylaşabilmek için okuyalım.Okuduktan sonra da en azından o kişinin emeğine saygının bir ifadesi olarak selam diyelim ya da ne bileyim yüz ifadelerinden birini ekleyelim.

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

yaa abi bunu ben kendim yazdım ve bilinmesi gereken mühim bir konu...
ya 10 kişi okuyo okumuyo gidip orda nasıl eş secilir onu tartışıyolar

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

okuyalım öğrenelim!

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Dinimizin ilk emridir"oku" .Ben okudum sıramı savdım:)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Dinimizin ilk emridir"oku" .Ben okudum sıramı savdım:)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

SelamünAleyküm
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...Allah daim etsin İnşaAllah...B)

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

Allah senden razı olsun kardeşim okudugun icin!

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH razı olsun kardeşim olasalık olarak hesaplamalarını birebir bende yapmaya çalıştım ama çok büyük rakamlar çıkacağını anlayınca hiç girmedim çünkü düşünüyorsun dünya güneşe 1 cm yakın olsa ne olur sonra dünya ile güneş arasında kaç cm var onu düşünüyorsun evren sonsuz değilmi dünyanın ne kadar uazak olabileceğini de düşününce hiç içinden çıkılmıyo yani o hesaplanan olasılığın çok çok daha üstündedir bence kardeşim seninde son paragrafta belirtiğin gibi oı kadar uğraşmaya gerek yok bi etrafa baksak illaki anlıycaz yaratılmış olduğumuzu.

a.e.o.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH razı olsun kardeşim olasalık olarak hesaplamalarını birebir bende yapmaya çalıştım ama çok büyük rakamlar çıkacağını anlayınca hiç girmedim çünkü düşünüyorsun dünya güneşe 1 cm yakın olsa ne olur sonra dünya ile güneş arasında kaç cm var onu düşünüyorsun evren sonsuz değilmi dünyanın ne kadar uzak olabileceğini de düşününce hiç içinden çıkılmıyo yani o hesaplanan olasılığın çok çok daha üstündedir bence kardeşim seninde son paragrafta belirtiğin gibi oı kadar uğraşmaya gerek yok bi etrafa baksak illaki anlıycaz yaratılmış olduğumuzu.

a.e.o.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH razı olsun kardeşim olasalık olarak hesaplamalarını birebir bende yapmaya çalıştım ama çok büyük rakamlar çıkacağını anlayınca hiç girmedim çünkü düşünüyorsun dünya güneşe 1 cm yakın olsa ne olur sonra dünya ile güneş arasında kaç cm var onu düşünüyorsun evren sonsuz değilmi dünyanın ne kadar uzak olabileceğini de düşününce hiç içinden çıkılmıyo yani o hesaplanan olasılığın çok çok daha üstündedir bence kardeşim seninde son paragrafta belirtiğin gibi oı kadar uğraşmaya gerek yok bi etrafa baksak illaki anlıycaz yaratılmış olduğumuzu.

a.e.o.

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

eweet kardeşim o olasılı kısmı zaten olayın tesadüfler sonucu oluşamayacıgının imkansızlıgını göstermek içindi...
okudugun için allah razı olsun bilinmesi gereken konular diye düşünüyorum!

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

evet çok doğru kardeşim bilinmeli tabiki

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

öğrendiğim yeni bir bilgide aynen şu şekildedir:
güneş sisteminde içinde yaşam olan tek gezegenin dünya olmasına rahmen neden dünya dışında diger mars,saturn vs gibi gezegeneler mevcuttur gibi bi soruya şöle bi yanıt cıkıyor:
geneşin sahip oldugu yüksek cekim gücüne dünyanın tek başına karsı koyması imkansızdır bu sebeble Allah diğer gezegenleri güneşin yüksesk cekim gücene dünyanıan dayanabilmesi için ince bir hesapla yörüngelerine dizmiştir...
böylece dünya ve diger gezegenler hem yörüngelerindeki hızlarıyla hemde adeta ortaklaşa kullandıkları cekim kuvvetleriyle güneşin yüksek cekim kuvvetine kapılıp geneş tarfından yutulmaktan korunurlar...
buda Allah ince detay sanatına bir örnektirB)

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

:eek:

mubarek

Kayıtlı Kullanıcı
sağolasın kardeşim okudum ama daha öncede okumuştum benzerini hep okuyorum allah razı olsun sizden ...a.e.o

B3y4N

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bizi bilgilendirenlerden razı olsun..Emeğine sağlık kardeşim

kjviespe

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.Çok istifadeli esmanın talimi ve tefekkürüne kapı açan ve kainatın şeceresinin ahirindeki maddi alemin tekvinini bahsi konu olan 1001 esmanın cilvelerini okutturan hikmetin altındaki kudretle okunan ve okutan bir mevzuunun tefekkürüne sebeb ve vesile olmuşsunuz.

"bir kelebeğin midesini tanzim eden, manzume-i şemsiyeyi dahi o tanzim etmiştir."
Asayı Musa _ Bediüzzaman

Elbette Makro Alemleri ona denge ve mizan olarak yaratırken, o makro sistemde o Güneş sisteminide tanzim eden, formatlayan ve programlayan ilim ve kudret, elbetteki yeryüzündeki hayatı ve hayatın formatlarınıda programlamış olan Kudreti İlahi,o yaratılışda, o çiçeğin içine ve üstüne şurubu, şerbeti, poleni derk ederken, o nunla rızıklanacak olan, o kelebekciğin mikro alemindeki, micro sistemlerle, o miğdeciğinide o yaratmış ve tanzim etmişdir.Galaksileri ve güneş sistemini ölçüp, hesaplayıp, kudret yetirip yaratamayan, elbette bir papatyayı dahi, yaratmakdan acizdir,bir milim hesabı ve kudreti şaşsa ne canlı kalır ne papatya, nede o sonsuz gibi duran galaksiler ve güneş ve sistemi.. Demekki papatyayı o miğdeye göre tanzim eden, hikmet altında işleyen Kudreti İlahi,Hem güneş sistemini Macro sistemler içerisinde yaratabilmeye muktedir olması gerekli olduğu gibi, hemde o kelebekciğin mideciğini dahi yaratmaya muktedir olması gerektir.

Allahın selamı rahmeti ve bereketi müminlerin üzerine olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt