Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Birbirimize TEFRİCİYE Okuyalım... (1 Kullanıcı)

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum kardeşlerim,
Sitemizde birçok tefriciye talebiyle konu açılıyor.Kardeşlerim,Tefriciye isteyen kardeşlerimiz isimlerini ve niyetlerini buraya yazsın,sırayla hep birlikte okuyalım,hem daha kısa sürede okunmuş olur ,hepimiz birbirimizin duasına iştirak etmiş oluruz.
Selam ve Dua ile

Soru:
Çevremizde özellikle hanımlar arasında bir alışkanlık başladı son zamanlarda. Bir sıkıntısı, üzüntüsü, hatta derdi olan hemen Salat-ı Tefriciye okumaya yöneliyor. Hatta sadece kendisi okumakla kalmıyor, konu komşuyu da okumaya yönlendiriyor.

Çünkü bu salavatın öyle yüz, iki yüz defa değil, tam (4444) defa okunması gerekiyormuş. Bu kadarını da tek başına okuyup bitirmesi zor olduğundan komşulara yüzer, iki yüzer salavat dağıtıyorlar. Bizimkine de beş yüz vermişler, günlerdir beş yüzü tamamlamak için durmadan Salat-ı Tefriciye okumaya uğraşıyor. İşte bunun aslını öğrenmek istiyorum. Dua olduğuna göre mutlaka bu 4444 kere okunması şart mıdır? Bu miktara ulaşınca isteğine kavuşacağına kesin gözüyle bakılabilir mi? Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

CEVAP:
Efendim, bilindiği üzere Peygamberimiz'e (sas) salat-ü selam getirmek bizim ömür boyu mükellef olduğumuz hasbi görevimizdir.
Bu konuda (Ahzap Sûresi'nde) ve birçok hadislerde salat-ü selam okuma emri vardır.
Nitekim namazlarımızda tekrar ettiğimiz Allahümme salli.. Allhümme barik.. salavatlarını da ömür boyu okur, her fırsatta Peygamberimiz'e salat-ü selam getirmeyi vazgeçilmez görevimiz biliriz, dünyevi bir karşılık beklemek de aklımıza gelmez..

İşte hiçbir dünyevi maksat beklemeden, sadece Peygamberimiz'in şefaatine vesile olacak bir dua niyetiyle okuduğumuz bu salat-ü selamlara bazıları, (Salat-ı Tefriciye de olduğu gibi) peşin dünyevi bir istek de yüklüyor, maruz kaldığı sıkıntı ve üzüntülerden kurtulmayı da niyet ederek okumaya başlıyorlar.

Burada ise soru şu oluyor:
- Böyle dünyevi bir niyetle okunan salat-ü selamdan beklenen dünyevi sonuç kesin şekilde elde edilebilir mi?
Böyle dinî bir hüküm var mıdır?

Bu soruya sıhhatli cevap verebilmek için duanın bir ibadet olduğunu, ibadetin de karşılığının çoğunlukla ahirette verileceği gerçeğini bilmeye ihtiyaç vardır. Şöyle ki:

- Salat-ı Tefriciye gibi salat-ü selamlar Peygamberimiz için yaptığımız birer makbul duadırlar.
Dualar ise ibadet niyetiyle okunur.
İbadetlerin karşılığı da bazen dünyada verilir, ama çoğunlukla da ahirete tehir edilir.
Bu sebeple, dünyevi sonuç hemen alınmazsa duam kabul olmadı, redde uğradı, diye ümitsizliğe düşülmez..
Belki karşılığı ebedi hayatta verilmek üzere ahirete tehir edildi, denerek salat-ü selama devam edilir..

Yani hangi sıkıntıdan kurtulmak niyetiyle okunursa okunsun okuyan karşılığını hemen peşin olarak dünyada alacak, düşündüğü sonuca da mutlaka hemen varacak, diye bir hüküm yoktur..
Kaldı ki, maruz kalınan sıkıntılar, bu gibi duaları okumanın da vakitleri olarak görülür.

Nitekim Bediüzzaman Hazretleri'nin bu konudaki hatırlatmaları aynen şöyledir:

-Dua bir ibadettir!
Kul, kendi aczini ve fakrını dua ibadeti ile ilan eder.
Zahiri maksatlar ise dua ibadetinin vakitleridir!
Hakiki faideleri değil.
Çünkü ibadetin faidesi, ahirete bakar!
Dünyevi maksatları hasıl olmazsa, o dua kabul olmadı, denilmez, belki daha duanın vakti bitmedi denir, dua yapmaya devam edilir..

Bu sebeple salat-ı tefriciyye gibi salavat dualarını, sadece dünyevi ihtiyacımızı karşılama aracı durumuna düşürmemeli, ebedi hayatta karşılığını göreceğimiz bir ibadetimiz olarak yapmalı, peşin sonuç alınmazsa okuduğumuz salavatlar boşa gitti sanmamalıyız..

- Peki, bu (4444) kere okuma âdeti nereden geliyor, insanlar bu miktara ulaşmayı sanki kabul olma şartı gibi görüyorlar?
- Kolay hatırda kalması için 4444 sayısını söyleyenler olmuştur.
Tefsir sahibi Kurtubi'nin (4444) defa okunması halinde kabul olacağı yönünde bir ümidi vardır.
Ancak bu da bir ümittir.
Bu miktarı bulan okumalar mutlaka kabul olur, bu sayıya ulaşamayanlar ise redde uğrar demek değildir.
Nitekim günde 41 defa, 21 defa okumalıdır, diyenler de olmuştur.
Duadır bu.. Az da okunsa çok da okunsa okuyanlar boş kalmazlar, dünyevî istekleri yerine gelmese de uhrevî sevabını kazanır.

Ahmed ŞAHİN-Zaman

İmamı Kurtubî Hazretleri şöyle buyurmuş:
“Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için “Salât-i Tefriciye”yi (4444) defa okuyup, bu mübarek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, okulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir.”

Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

“Allahım!
Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”​

yenihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Hanife deniz ablam, cok guzel olur aslinda.. Ben esime tefriciye okur musunuz diye bir konu actim, sagolsun arkadaslarim yalniz birakmadilar.. Okumalar ordan devam ediyor.. Ama buraya da tasiyabilirim.. Herkesi bir konu basligi altinda toplamis oluruz.. Boyle herkese yetismek zor oluyor.. Konu basliklari cok geride kalmis arkadaslarimiz var..
Eminim benden de zor durumda olanlar vardir.. Ben de onlar icin nefesim yettigince dualarimi etmek isterim..

yenihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaslar,

Esim iki gundur ne yazikki tutuklu yargilanmak uzere hapiste. Iki gundur bir iki saat uyku uyuyabildim sadece.. Ustelik iki ay icinde Allah bagislarsa bir de bebegimiz olacak.. Ben Allah' tan herseyin hayirlisini diliyorum.. Bir yandan da elimden geldigince esim icin dua etmeye calisiyorum.. Cunku esim gercekten kotu bir insan degil.. Hem bize, hem kendi ailesine bakan, yetisebildigi herkese yetisen, mert, cok comert, saygili ve evinde de cok iyi bir estir. Ondan sikayetci olan kimse duyamazsiniz..

Siteyi bir arkadasim tavsiye etti, ondan da Allah razi olsun..
Esim icin 4444 tefriciye okumak istiyorum.. Okumak isteyen olursa cevaplarinzi bekliyorum..

Simdiden Allah hepinizden razi olsun..

"Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lûmin lek."

"Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed'e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O'nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O'nun hürmetine elde edilir. O'nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah'ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et."

yenihayat

Kayıtlı Kullanıcı
4444 Salatı Tefriciye
............LİSTE.............
atris..........................150+50+20+300+322(o kundu)+200
Elifimbenim..................100
Dağ Çiçeği...................100(okundu)
Birnur...........................50(okundu)
Kur'ana sevdalı..............100
AFRA-NUR......................50+50
hanife deniz...................100(okundu)
nermin.demir....................70(okundu)
mir_erhan........................50
zencefil_1109...................30(okundu)
tek_dilegim.......................50(okundu)
duygu............................100(okundu)

OKUNAN........................1692
KALAN.........................2752

C*_KüBRa

Kayıtlı Kullanıcı
4444 Salatı Tefriciye

OKUNAN........................1692
KALAN.........................2752
kalmis abla 500de ben alayim insAllah en kisa zamanda okumaya calisacagim Rabbim yar ver yardimciniz olsun...

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel olmuş hanife ablam bu şekilde toplamanız.. benim tefriciyemde az kalmış.. herkesten allah razı olsun.. siz çok ilgilendini.. bende burada diğer kardeşlerime yardım için okumaya devam ederim inşallah...

Ece Nisa

Kayıtlı Kullanıcı
selam-ün aleyküm 100 tanede ben alıyorum..

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
4444 Salatı Tefriciye
C*_Kübra........................500
Ece Nisa.........................100

OKUNAN.......................2292
KALAN.........................2152

Okuyan okuyamayan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun.
İştiraklerinizi bekliyoruz kardeşlerim

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum Kardeşlerim,
Şu an okuduğumuz tefriciye yenihayat kardeşimizin niyeti üzere. Bunu bitirdikten sonra gülen76 kardeşimizin tefriciyesini tamamlayalım ,çok az kaldı zaten. Ardında sırayla başlanmışları bitirelim,ve isteyen kardeşlerimizi listeleyip sırayla elbirliği ile kısa sürede okuruz inş.
Selam ve Dua ile

nermin.demir

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.30 tane daha okudum.Allah kabul etsin.

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
4444 Salatı Tefriciye (yenihayat kardeşimizin niyeti üzre)
atris..........................150+50+20+300+322(o kundu)+200(okundu)+200
hanife deniz...................200(okundu)+100
nermin.demir....................100(okundu)
C*_Kübra........................500
Ece Nisa.........................100
burcum82........................100
birnur...............................50

OKUNAN.......................2872
KALAN.........................1672

Okuyan okuyamayan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun.
İştiraklerinizi bekliyoruz kardeşlerim

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
listemize eklemler bir muddet durmusturB]Selamun Aleykum kardeşlerim,
Sitemizde birçok tefriciye talebiyle konu açılıyor.Kardeşlerim,Tefriciye isteyen kardeşlerimiz isimlerini ve niyetlerini buraya yazsın,sırayla hep birlikte okuyalım,hem daha kısa sürede okunmuş olur ,hepimiz birbirimizin duasına iştirak etmiş oluruz.
Selam ve Dua ile[/B]
çok önemli listeye ismini yazdıracak arkadaşlarımızın dikkatine :
!!!listeye ismini yazdıracak arkadaşımız sizden sadece ve sadece katılım istiyoruz hem listemizin ilerlemesi acısından hemde hak gecmemesi için lütfen cok önemli bir durum olmadıkca kendi tefriciyelerimize ve okunan arkadaşlarımızın tefriciyelerine katılalılım!
!!!. Acil tefriciler ve hediye tefricilerimiz için sıra değişebiliyor

Şuan okunan kardeşimiz : leyla ablanın arkadası

Tefriciye okunacak kardeşlerimizin listesi
BİTMİŞTİR

---------------------------------------------------------------------------------------**
bu arkadaşların konumuza bir kere bile ugraması taktirde tekrar sıraya alınacaktır
*SEVGİ_KORKMAZ

*
cemre34

* berra1 = arkadaslar gönlümdeki insanın hayırlı olması ıcın banada yardım edermısınız...

* Melisss

18 Agustos itibariyle tefricyesi okunup biten arkadaşlarımızın listesi :sezerdemir,Hatun, gülnisahocamız(hediye tef.),didmer, manav909 ,serap8191 (hanifeablamız),kırıktesti-, kübra1988, 1_yudumdua, hatun kardeşimizin arkadaşı,sbmn,yasemin01, kardelele, melaike_ftm,zülfinaz , fatmaşen, gülen76 ( hediye tef),seckin38, fatmaşenin ark (acil tef), ayşe20, yasemin66, aymes, eylull, rufeyde, gulsenimm, elmina,allies,ennise, elifim benim ,

atris

Kayıtlı Kullanıcı
aldıgım 200 okundu

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm
bende geldim :)
50 de ben okuyum inşallah ablacım. Allah'a emanet olunuz

yenihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun arkadaslar hepinizden.. Allahim hepimiz icin herseyin hayirlisini versin.. Bugunlerimize sukurler olsun.. Yureginize saglik arkadaslar..

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
Hoş geldin canısı,evet,Allah rzı olsun.Süpriz olmadı bekliyordum zaten:)
Selam Ve dua ile

hosbuldum canım ablacım beklenildiğimede okadarmutlu oldumki
forumda mesaj yazmaya korkuyorum artık 2 tane arka arkaya yazdım ya :(
Rabbime emanetsin ablacım

atris

Kayıtlı Kullanıcı
200 tane daha aldım

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm
bende geldim :)
50 de ben okuyum inşallah ablacım. Allah'a emanet olunuz

Ve Aleykum Selam Canım,
Dökülün bakalım:) hoş geldin,bekliyordum,süpriz diyemiyeceğim,kusura bakma.
Canım Allahrazı olsun,RABBİM okuduklarının ecrine nail edip, tüm sıkıntı dert ve kederlerini gidersin inş.
Selam ve Dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt