Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

CAMİİDE Namazda iken telefon çalarsa (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
camiye girerken cepteki telefonu kapatmak olacaktır. Baştan bunu önemli bir görev bilmeli, basite alıp da unutarak çalgılı namaz kılar duruma girmemeli, çevresine de çalgılı namaz kıldırma vebalini yüklenmemelidir. Camiye huzur duymak için gidilir, hem kendinin hem de yanındakilerin huzurunu kaçırmak için değil... Öyle ise caminin avlusunda iken yapılacak ilk iş, cepteki telefonu kapatmaktan başkası değildir.

Bununla beraber, bütün dikkatine rağmen insan bazen unutur da telefonunu kapatmadığı da olursa, onu da anlayışla karşılamalıdır. Zira Rabbimiz de, bütün dikkatine rağmen unutarak yapılan hataları bağışlıyor, cezalandırmaya gitmiyor... Nitekim unutarak orucunu bozan kimseye yeniden oruç tutma cezası yüklemiyor, bozduğu orucuna yine devam etmesini emrediyor...

Namaz kılarken çalan telefonu kapatma konusuna gelince: Ölçüsünü bilmek kaydıyla bu da kurtarıcı bir çaredir. Şöyle ki: Namazda telefonu çalan kimse, hem kendisini hem de çevresini rahatsızlıktan kurtarmak için parmağıyla telefonunun tuşuna basıp kapatmalı, rahatsız edici sesleri hemen anında susturmalıdır. Şayet bir el hareketiyle kapatmaya muvaffak olamazsa ikinci bir gayretle de kapatmayı deneyebilir. Yine kapatamazsa artık üçüncü harekete izin yoktur. Çünkü namazda bir rekatta tek eli üç defa meşgul etmek namazı bozar. O namazı yeniden kılmak gerekir...

Bu kapatma işini iki eliyle birden yapamaz. Çünkü namazda iki elini birden meşgul etmek namazdan çıkmak manasına gelir. O namaz bozulmuş sayılır.KAYNAK:DİNİ BİLGİLER

Abdulbaki

Kayıtlı Kullanıcı
RE: CAMİİDE Namazda iken telefon çalarsa

zerda kardeş elinden öpüyorum bu konu iyiki deyindin bu cep telefon konusu bazı densizler kapatmıyo veya unutuyo onu bırakın telefonun melodisi ise baslı tıslı yanı namazda oynamamak elde degil sanki . bide şuu var cuma namazımda arkalardan gelen bir telefon ne okudumu şaşırdım inş günah yazılmaz.kalkıp vay senin telefonunu melodisine diyeceksin ortam müsaid degil. inş düzelir.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Yine güncel yine önemli ve hassas bir konudan bahsetmişsiniz. Sizi kutlarım. Gerçekten şu Camiye, ibadete yapılan saygısızlığı anlamış değilim. Kırsal kesimden tutunda kentsel kesimdeki insanımıza kadar veya okumuşundan tutunda cahiline kadar. Oysa bir bilinse ne kadar büyük bir günah olduğu. Cemaatin ve hatta cemaate öncülük eden cami imamının dahi dikkatini çeken, onların konsantrasyonu bozan bu tür basit hatalar içine girmememiz gerekir. Rabbim hepimize bilinçli bir şuur nasip etsin.
Selam ve dua ile.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

KİMİSİ BİLİNÇLİ YAPIYOR KİMİS BİLİNÇSİZ YAPIYOR NEYSE ŞAHSEN BEN KENDİM CEMAETLE KILACAGIM Bİ NAMZDA GENELDE TELEFON TASIMAM AMA TASIDIGIMDA DA MUTLAKA TELEFONU YA SESSİZE YADA TİTREŞİME ALIRIM.

CAMİLERDE SÜREKLİ CEP TELEFONUNUZU KAPATINIZ TABLOLARI VAR AMA KIMSE UYMUYOR.ÜZÜCÜ Bİ DURUM TABİ YALNIZ BİR ÇOK CAMİ İMAMI BU ÖNEMLİ UYARIYI HATIRLATMIYOR CEMAATINE BUDA AYRI BI SORUN UMUYORUZ İNSANLARIMIZ BİLİNÇLENİR.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

çok tşk veys kardeşim evet ya sesi lısılmalı yada kapatılmalı 10 15 dk tlf kapalı olunca hiç birşey olmaz bana görede cami imamları uyarmalılar defaatle hatırlatılmalı insanımız çok umursamaz yukarıda bir kardeşimizin yazdığı gibi alakasız müzikler melodiler çalıyor herşey yerine göre uygun olmalı eğer biz camiie ibadet maksadıyla giriyorsak usulunu göre olmalıdır bu allaha ibadete camiye bir saygıdır dua ile

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

evet zerda ablacım çok çok güzel bir konuya değinmişin sevgili veys kardeşim telefonunu sessize yada titreşime alıyormuşun ya sessize alman güzelde titreşime alınca namazda kimseyi rahatsız etmesende namazda iken telefonunun titreşimde olması senin dikkatini dağıtmazmı ne bilim o anda en azından kim acaba diye düşünmeden edemezsin benim sana tavsiyem mümkünse titreşiminide kapatırsan namaz da iken herhangi bişeyin dikkatini dağatmasına izin vermemiş olursun

garip-

Kayıtlı Kullanıcı

EVET ÇOK HAKLISINIZ.KENDİMİZİ GEÇELİM OKADAR İNSANIN DİKKATİNİ DAĞITIP HUŞUSUNU BOZMAYA HİÇ HAKKIMIZ YOK

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ABLACIM SAĞOL YA BU KONU GERÇEKTEN BENCEDE ÖNEMLİ SADECE CAMİLERDE DEĞİL SOHBETLERDE VE HATTA CENAZE EVLERİNDE KURAN OKUNMASI SIRASINDA BİLE TELEFONLAR ÇALIYOR TELEFONU ÇALAN KİŞİ UMARSIZ Bİ ŞEKİLDE TELEFONUNU ALIP ODADAN ÇIKIYOR SANKİ O AN TELEFONU AÇMAYIP KAPATSA ÖLÜM VARMIŞ GİBİ SONUNDA ISRARLA TELEFONU KAPATMAZLAR HERKEZ DİĞER İNSANLARIN HAKKINI DÜŞÜNMELİ VE ONA GÖRE HAREKET ETMELİ A.E.O.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

a s fidan kardeşim bu insanımızın nekadar umursamaz duyarsız olduğunu gösteriyor tüm hatalarımız burdan kaynaklanıyor bizler manevi değerlerimize tam manasıyla sahip çıkmaıyoruz rabbim bize her türlü musibeti veriyor ben birkaç gün önce bir cenazeye katıldım kadının annesi vefat etmiş tlf çaldı cevab veriyor gayet normal bir durumgibi görüşmesini yaptı bu beni çok üzdü yani kıssaca fidanım herşey basitleşti artık ölüm bile rabbim yardımcımız olsun dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Abdulbaki yazdı:
zerda kardeş elinden öpüyorum bu konu iyiki deyindin bu cep telefon konusu bazı densizler kapatmıyo veya unutuyo onu bırakın telefonun melodisi ise baslı tıslı yanı namazda oynamamak elde degil sanki . bide şuu var cuma namazımda arkalardan gelen bir telefon ne okudumu şaşırdım inş günah yazılmaz.kalkıp vay senin telefonunu melodisine diyeceksin ortam müsaid degil. inş düzelir.
değerli kardeşim yorumun için tşk ederimde kardeşim bir erkek namahrem bir bayanın elini öpemez mecazi anlamda söylediğinizi biliyorum ama bilmeyenler olailir ben uyarayım dedim :)selam ve dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Abdulbaki yazdı:

:):):) ABLA BENSE SENİN ALNINDA ÖPÜYORUM:)ÇOK DOGRU KARDEŞİM YA ÖYLE ŞARKILAR ÇALIYORKİ BEN DE ŞAŞIRIYORUM.NE YANİ ORTAM MÜSAİT OLSA VAY S:ENİN TELEFONU DİCEKMİSİNİZ:)

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim telefonumu sessize alıyorum sadece titreşimde duruyor her zaman. ve cebimde taşıyorum .böylece telefonu açma kapama zorunda kalmıyorum.Kimseye bi rahatsızlık vermek durumunda da kalınmamış oluyor.Erkek kardeşlere tavsiyemdir.

cigdem

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN YİNE ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.HER AKŞAM HOCA CAMİDE UYARMASINA RAĞMEN ÇOĞU KİŞİLERİN YİNE ÇALIYOR.İNŞ DİKKAT EDELİM KİMSENİN HAKKINA GİRMİŞ OLMAYALIM.ALLAHA EMANET OLUN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

dost_37 yazdı:
kardeşim telefonumu sessize alıyorum sadece titreşimde duruyor her zaman. ve cebimde taşıyorum .böylece telefonu açma kapama zorunda kalmıyorum.Kimseye bi rahatsızlık vermek durumunda da kalınmamış oluyor.Erkek kardeşlere tavsiyemdir.
TAVSİYENİZ İÇİN ÇOK TŞK KARDEŞİM İNŞ UYMAYAN KARDEŞLER VARSA BUNDAN SONRA DAHA DİKATLİ OLURLAR İBADETE VE CAMİYE SAYGI LÜTFEN DUA İLE

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

sormayın heryerde artık ne insana saygı var ne kurana ne de camiye teknolojinin nimetlerinden faydalanacağız diye olur olmaz yerde çalan tlf artık biryerde bıktırıyor en iyi kapatmaktır bir sohbet ortamına gidiyorsun bir camiye bir kuran toplantısına gidiyorsan aynı olay daha dikkatli olmakta fayda var selam ve dua ile

yaren_ebrar

Yasaklı Kullanıcı

sa değindiğiniz konu gerçekten çok güzel.allah razı olsun.bence cep telefonları gerek cami gerekse kamusal alanlarda ya sessizde yada kapalı olmalı.başkalarının haklarına saygı açısından.

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

yaren_ebrar yazdı:
sa değindiğiniz konu gerçekten çok güzel.allah razı olsun.bence cep telefonları gerek cami gerekse kamusal alanlarda ya sessizde yada kapalı olmalı.başkalarının haklarına saygı açısından.
haklısın kardeşim bende katılıyorum size

OKU

Kayıtlı Kullanıcı

S.A...

TEŞEKKÜRLER..

KONU DIŞI(STRATEJİ)

SELAMETLE..

..........................................................HU VALLAH.............................................

..........................................................HU HU HU..............................................

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

a s kardeşim allah razı olsun dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt