Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennetten Kovulan Şeytan… (1 Kullanıcı)

Mekkavi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ibrahimbeser.com
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum.

Konu : Cennetten Kovulan Şeytan…

Cenâbı Allah İnsanoğlunu yaratmayı Murad ettiğinde aklı, bedeni, elleri, ayakları, duyuları, maddi arzuları, yemek arzuları ve en önemlisi her zaman şeytanın elinde koz olarak kullandığı, cinsel arzulara sahip olan Hz. Âdem a.s.’ı yaratmış ve kendi mübarek kutsi ruhundan üfleyerek ona can vermiştir.

Yüce Allah Meleklerden ona secde etmelerini istemiş hepsi bu emre itaat ederek secde etmişler Hz. Âdem’in varlığını kabul etmişlerdir. Melekler Allah'ın emrini yerine getirirken, cinlerden olan İblis Hz. Adem'e secde etmemiş. Kendisinin insandan daha üstün bir yaratık olduğunu idda etmiş. Bu itaatsizliği yüzünden Cenabı Allah onu huzurundan kovmuştur.

“Andolsun biz insanı, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş cıvık bir balçıktan yarattık. Cinleri de (şeytanları) daha önce zehirli ateşten yaratmıştık. Hani Rabbin meleklere demişti ki; ben kupkuru bir çamurdan şekillenmiş cıvık bir balçıktan insan yaratacağım. Onu düzenlediğim (insan şekline koyduğum) ve ona ruhumdan üflediğim zaman siz hemen onun için secdeye kapanın. Meleklerin hepsi toptan secde ettiler. Fakat iblis (şeytanın başı) secde edenlerle beraber secde etmekten imtina etti.” (Hicr sûresi 26. âyetten 31. âyete kadar)

Allah’u teâlâ’ya karşı gelmeden önce meleklerle beraber cennette iken aslı cinlerden olup şeytanların başı olan iblis yüce Allah’a karşı geldiği için kafir ve lâin sıfatını da burada almıştır. Böylece şeytanın insana olan düşmanlığı da burada başlar.

“ Şeytan âdemoğlunun damarında kanın dolaştığı gibi dolaşır.” ( Faydul kadir hadis no 2036 )

Şeytan : Hz. Âdem ve Havvâ anamıza yasak kılınan şeyleri uzun uğraşlar sonunda yaptırarak cennetten yer yüzüne inmelerine neden olmuştur.

Kuran’ı Kerimde bu konular ile ilgili âyeti kerimeler şöyledir;
“(Allah buyurdu ki) ey Âdem sen ve eşin cennete yerleşin, dilediğiniz yerden bolca yiyin fakat şu ağaca yaklaşmayın, sonra zalimlerden olursunuz. Derken şeytan çirkin yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve Rabbiniz, sırf melek olursunuz veya ebedi kalanlardan olursunuz diye sizi bu ağaçtan men etti, başka bir sebepten değil dedi.” (Araf sûresi 19. 20. âyetler)

“Ve şeytan onlara ben gerçekten size öğüt verenlerdenim diye yemin etti. Böylece onları hile ile aldattı. Ağacın meyvesini tattıklarında çirkin yerleri, avret mahalleri kendilerine göründü ve cennet yapraklarından üst üste yamayıp üzerlerine örtmeye başladılar. Rableri onlara, ben sizi o ağaçtan men etmedim mi ve şeytan size apaçık düşmandır, demedim mi? Diye nidâ etti.” (Araf sûresi 21. 22. âyetler)

“(Allah) Ey iblis! Secde edenlerle beraber olmayı terk etmene sebep olan ne? Dedi. (İblis) Ben kuru bir çamurdan oluşan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde etmek için var olmadım, dedi. Bunun üzerine Allah, öyle ise oradan çık, çünkü artık kovuldun, dedi. Muhakkak ki kıyamet gününe kadar lanet senin üzerinde olacaktır.” (Hicr sûresi 32. âyetten 35. âyete kadar)

Hz. Âdem affedilmeleri için Cenâbı Allah’a duâ etmişler ve yüce Allah da duâlarını kabul etmiştir.

“(Âdem ile eşi) dediler ki; Ey Rabbimiz, biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bizi affetmezsen mutlaka ziyân edenlerden oluruz. Allah buyurdu; birbirinize düşman olarak inin, (şeytan ve insan) sizin için yeryüzünde bir süreye kadar yerleşip kalma ve yaşayıp faydalanma vardır. Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve oradan dirilip çıkarılacaksınız, dedi.” (Araf sûresi 23. 24. 25. âyetler)

Cennetten kovulan şeytanın işi gücü insanları doğru yoldan saptırmaktır. Müminlere Allah’ın yasak kıldığı hususları doğru göstermek, Kuran ahlâkından uzaklaştırmak için her türlü çabayı gösteren bir mahluktur ve bizim ebedi ve ezeli düşmanımızdır.

“Ey iman edenler, şeytanın adımlarını takip etmeyin, kim şeytanın adımlarını takip ederse şunu bilsin ki, o hayasızlığı ve kötülüğü emreder.” (Nur sûresi 21. âyet)

Eğer bizim gözlerimiz çevremizde dolaşan diğer yaratıkları görebilseydi, görecektin ki şeytan katıla katıla gülüyor olacaktı. Çünkü istediğini sana yaptırmıştı. Gülmekle kalmaz ayrıca ben senin yaptığını yapmam, bu olayın dışındayım, tertemizim, Allah’tan korkarım der.

“Şeytan, onlara amellerini güzel gösterdiği zaman, "Bu gün insanlardan size galip gelecek yoktur, ben de size yardımcıyım." demişti. Fakat iki tarafın karşı karşıya geldiği görününce arkasını dönüp kaçtı ve şöyle dedi: "Ben sizden kesinlikle uzağım. Ben sizin göremeyeceğiniz şeyler görüyorum ve ben Allah'dan korkarım. Ayrıca Allah'ın azabı çok çetindir.” (Enfal sûresi 48. âyet)

“Şeytan insana inkar et der. İnsan inkar edince de ‘ben senden uzağım, çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım’ der.” (Haşr sûresi 16. âyet)

Dolayısıyla İnsanların Yüce Allah’a yakın olmalarını istemeyen şeytanı bırakıp kendilerini sorgulamaları gerekir. Allah c.c. 70 - 80 sene ömür vermiş ama dünyaya neden geldiğini hiç düşünmemiş, hadi yanıldı. Peygamberler gönderildi hiç oralı olmadı hadi yanıldı. Kuran’ı Kerim gönderdi yine yanıldı. Her gün beş vakit ezan ile namaza çağrıldı ama gelmiyorum dedi, Babasının Annesinin veya yakınlarının cenaze namazlarını kıldı yine aklı başına gelmedi. Son baharda ölen ilk baharda dirile ağaçları gördü yine yanıldıysa ve doğru yolu bulamadıysa hesap gününde Allah’tan yardım istemeye yüzü olacakmı acaba?

İşte dünyada şeytan ve onun başı iblisten her ne kadar uzak kalmak istesek de bizi bazen bir şekilde yanıltabiliyorlar. Biz davranışlarımızla onların tuzaklarına göre tedbir almalıyız. Biz onları görmüyoruz ama onlar hep yanı başımızda dolaşıyorlar.

Şeytan ve şeytanın başı iblis her yere kolaylıkla gidebilen ve istediği şekle girebilen ve cenabı Allah’ın kıyamete kadar ölümsüz kıldığı yaratıklarından birisidir.

“(şeytanın başı, İblis) Ey Rabbim! Öyle ise, (varlıkların) tekrar dirileceği güne kadar bana mühlet ver, (ölümsüz kıl) dedi. O halde sen bilinen bir vakte kadar kendilerine mühlet verilenlerdensin, dedi.” (Hicr sûresi 36-37-38. âyetler)

Kuran’ı Kerim de bu âyetlerle ilgili yorum şöyledir ;
(Şeytan da cinlerden olduğu için insanların göremeyeceği bir şekilde insana yaklaşır ve ona vesvese verir. Bununla beraber bazen de şeytan insanların gözüne çeşitli şekillerde görünebilir.)

Cenabı Allah hepimizi şeytanın şerrinden koruyup kendine muti olan kullardan eylesin.

Yüce Rabbim hepimizi Kuran ve peygamber yolundan ayırmasın. Hepimize dünya ve ahiret güzellikleri nasip etsin. Hepimizi peygamberimiz s.a.v. me Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar. Hoşça kalın. Mekkavi…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt