Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çıplak olarak banyo yapmak caiz midir? (1 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Soru: Karı-koca beraber banyo yapabilirler mi ve banyoda üzerimize bir şey giymeli miyiz?

Cevap: Dinimizde erkek ve kadınlar için avret olan yerler, yani kimlere karşı nerelerin açılmasının günah sayılacağı ayrıntısıyla açıklanmıştır. Buna göre eşler arasında avret yoktur. Bununla beraber Âlimlerimiz, Efendimizden bize intikal eden çıplaklık, banyo adabı, haya, avret gibi konulardaki hadislere bakarak bununla ilgili birtakım açıklamalarda bulunmuşlardır.

Banyoda kişinin tek başına yıkanırken üzerine bir örtü almasının sünnet olduğunu söyleyen fıkıhçılarımız varsa da bunun guslün en önde gelen edeplerinden biri olduğunda şüphe yoktur. Bunun gibi guslün edep ve sünnetlerine tam riayet edilmediğinde her ne kadar bu gusül geçerli de olsa kerahetten kurtulmamış olur. Bu konuda Efendimizden nakledilen hadislerden bazıları şu şekildedir:

Behz İbnu Hakîm (radıyallâhu anh) anlatıyor: "(Bir gün Hz. Peygamber'e sorarak) dedim ki:

"Ey Allah'ın Resülü! Hangi avretimizi açıp, hangi avretimizi örtelim?"

"Zevcen ve sağ elinin sahip oldukları dışında herkese karşı avretini koru!" cevabını verdi. Ben tekrar:

"Ey Allah'ın Resülü, erkekle olursa?" dedim,

"Gücün yeterse avretini kimseye gösterme!" dedi.

"Kişi tek başına olursa?" dedim.

"Kendisine karşı haya edilmeye Allah daha lâyıktır
" dedi." (Ebu Dâvud, Hamâm 3; Tirmizî, Edeb 22)

İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Çıplaklıktan sakının! Zîra sizin yanınızda sadece helâya girdiğiniz zaman ve erkek hanımına sokulunca ayrılan melekler var. Onlardan utanın ve onlara karşı saygılı olun." (Tirmizî, Edeb 42)

"Biriniz eşiyle cinsi münasebette bulunduğu zaman eşi ile kendisinin arkasına bir örtü alsın. Eşler iki vahşi eşek gibi örtüden (büstünün) arınmasınlar." (Müslim, Hayz,10)

Yine Efendimiz bir hadislerinde Allahın hayâ sahibi olduğunu ve hayâ sahibi olup örtünenleri seveceğini ifade ettikten sonra bizlere yıkanma esnasında da örtünmemizi tavsiye buyurmuşlardır. Bunun sebebi de yine hadislerde zikredilerek Allaha karşı saygılı olma, rahmet melekleriyle olan münasebeti koparmama gibi mülahazalara bağlanmıştır.

Hz. Aişe'nin Peygamberimiz'le (sas) beraber yıkandığını nakleden hadisi şerif Buhari'de geçmektedir. Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının caiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmaları çıkarılamaz. Fakat ifade ettiğimiz gibi hanımıyla veya tek başına yıkanırken örtüsüz bulunmak haram değildir. Ancak gülsün adabına riayet edilmemiş olur.

Fakat banyoda veya hamamda kişinin mahremi olan kimseler varsa, o takdirde örtünme hususunda ayrı bir titizlik göstermeli, erkekse diz kapağıyla göbek arasını kimseye göstermemeli, açık bulunduranlara da bakmamalıdır.
hikmet. net 'ten alinmistir

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim.
Paylaşım için Allah razı olsun.
Emeğinize sağlık..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
güncellemeB)

Behz İbnu Hakîm (radıyallâhu anh) anlatıyor: "(Bir gün Hz. Peygamber'e sorarak) dedim ki:

"Ey Allah'ın Resülü! Hangi avretimizi açıp, hangi avretimizi örtelim?"

"Zevcen ve sağ elinin sahip oldukları dışında herkese karşı avretini koru!" cevabını verdi. Ben tekrar:

"Ey Allah'ın Resülü, erkekle olursa?" dedim,

"Gücün yeterse avretini kimseye gösterme!" dedi.

"Kişi tek başına olursa?" dedim.

"Kendisine karşı haya edilmeye Allah daha lâyıktır" dedi." (Ebu Dâvud, Hamâm 3; Tirmizî, Edeb 22)

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM kardeşim paylaşımın için t.şkr selametle kalın.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
abı_hayat (29-12-2009), ERZURUMLİ (Bugün), nisan21 (Bugün), Nur_u Secde (Dün), sıla1 (Bugün), tek_dileğim (Bugün), udayim (Bugün),zencefil_1109 (Bugün)

tesekkur eden siz degerli kardeslerime ve paylasimda bulunan bütün kardeslerime ben can-u gönülden tesekkur ederim
Allah'a emanet olunuz

udayim

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğine Sağlık Kardeş..

ALLAH(cc) Razı Olsun

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
güzel yazı...Allah razı olsun...Allah rasulu hanımlariyla yıkanmışdır ama Aişe ra diyor ki, biz asla Onun avret yerini görmeedik...bu da sevgili peygamberimizin takvasındandır...ALlah bizleri rasulun yolundan gidenlerden eylesin..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
güzel yazı...Allah razı olsun...Allah rasulu hanımlariyla yıkanmışdır ama Aişe ra diyor ki, biz asla Onun avret yerini görmeedik...bu da sevgili peygamberimizin takvasındandır...ALlah bizleri rasulun yolundan gidenlerden eylesin..

Selamun aleykum
degerli katkiniz için tesekkurler kardesim
Amin InsaALLAH
Selametle

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm emeğine sağlık kardeşim...

Cileli54

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardesim,
Allah razi olsun bu güzel paylasiminizdan dolayi.
Allah yasamayi,uygulamayi da nasip etsin insALLAH

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardesim,
Allah razi olsun bu güzel paylasiminizdan dolayi.
Allah yasamayi,uygulamayi da nasip etsin insALLAH

vealeykumselam kardesim
hosgeldiniz sitede yenisiniz heralde ilk defa görüyorum sizi hayirli ve faydali paylasimlarda bulunmak dilegiyle...
amin insaALLAH
Selametle

mübin

Kayıtlı Kullanıcı
Araf 27. Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Araf 27. Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.

selamun aleykum
önemli bir katki oldu tesekkurler
Allah'a emanet olun

mübin

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam sevgili kardeşim
cümlemiz emanet olsun inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt