Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

çocuk gelişiminde püf noktalar (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çocuğumuzla oynayabileceğimiz oyunları paylaşalım

malzemeler: bir gazoz kapağı, bir nohut, bir kurşun kalem, bir parça pamuk, bir kibrit çöpü, bir de içini göstermeyen torba

--çocuğa torbadaki malzemeleri dokunarak bulmasını ve size göstermesini söyleyin

(malzemeleri tekrar torbaya koyun)

*çocuğa torbadan çıkarmasını istediğiniz malzemenin özelliğini söyleyin. o da çıkarsın ve ismini söylesin.

uzun ve ince-------- kurşun kalem
yuvarlak ve kenarları keskin- gazoz veya şişe kapağı
ufak, yuvarlak ve sert---- nohut
ince ve kısa------kibrit çöpü
yumuşak ---------pamuk

*şimdi çocuğa gözlerini kapamasını söyleyin ve eşyaları sırayla eline verin

kurşun kalem verin

bu ince mi kalın mı? ince
uzun mu kısa mı? uzun
ucu sivri mi? sivri
bu nedir ? kurşun kalem

diğer malzemeleri de eline verin ve sorular sorun.

* malzemeleri torbaya doldurun
-yuvarlak olanları çıkarmasını söyleyin.

-ince olanları çıkarmasını söyleyin.

-sert olanları çıkarmasını söyleyin.

-torbada ne kaldı?pamuk
pamuk yumuşak deyin ve oyun bitsin.

iyi eğlenceler :)

hümeyra korkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm;
bilginiz üzere çocuk gelişiminden mezun oldum bu başlık altında çocukla ilgili herşeyi sorabilirsiniz mesela;
yeni doğan giyimi
beslenmesi
hastalıkları
müdahaleleri
gelişimi
davranış şekli

çocuk eğitimi
dsiplin
oyunlar
hangi yaşta hangi oyuncak
anne babanın davranış şekli

kısacası 0-6 yaş arası akla gelebilecek tüm sorular

selametle

selamünaleyküm.benim 2 yaşında bir kızım var.2kez ameliyat oldu.ve çok fazla fobisi oldu.yüksek binalar,kalabalık ortam,değişik aletler,önlüklü kasiyer gördüğünde bile doktor zannedip tedirgin olmaya başlıyor.bütün bu fobilerini ona güven vererek anlatmaya çalışıyorum.örneğin oyuncak doktor seti aldık ve eğlenerek oynuyoruz ailece oda eğleniyor,yüksek binalara girip önlüklü ablalarıyla sohbet ediyoruz.biraz biraz anlıyo gibi ama ilerde okula başlayınca muhakkak problem olur diyorlar.büyüdüğünde bilinçaltında kötü tecrübe olarak kalmasını istemiyorum.bu konuda çok endişeleniyorum.önerilerinizi bekliyorum inşallah.ve bu yaşta oynaması gereken eğitici eğlendirici değişik oyuncaklardan örnekler verirseniz sevinirim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çocuklara okunabilecek güzel bir hikaye

Yavruları Rahatsız Etmeyiniz! (Cüneyd Suavi)

Peygamberimiz, insanlara ve özellikle çocuklara karşı duyduğu merhameti hayvanlara karşı da duyuyordu. Medine'ye hicretinden sekiz yıl sonra bir orduyla Mekke’ye doğru ilerlerken, yollarının üstünde, yavrularını emziren bir dişi köpek olduğunu öğrendi.

Peygamberimiz, hemen kumandanlarından birini çağırarak, askerlerin o hayvanları rahatsız etmemesini söyledi.
Emir, seve seve yerine getirildi. Ve askerler yoldan değil de biraz öteden geçince hayvanların rahatı bozulmadı.
Peygamberimiz, yük taşıyan hayvanlara fazla yük konulmasını istemez, onlara vurulmasına asla razı olmazdı. Bu konuda hiç kimsenin düşünmediği şeyleri düşünüyordu.
Devesini sağan bir kişiyi görünce:
“Uzun tırnaklarla hayvan sağmayın! Çünkü tırnaklarınız, onun canını acıtır” buyurdu.

Bir keresinde de, karınca yuvasına yakın bir yerde ateş yakan askerleri şiddetle uyarmıştı.
"Siz yerdekilere (insanlara ve hayvanlara) merhamet edin ki, göktekiler de (melekler de) size merhamet etsin" derdi.
Hayvanlar da aynen insanlar gibi, o yüce Peygambere saygı duyuyorlardı. Peygamberimizin eşi Hazreti Âişe, bu olaylardan birini şöyle anlatıyordu:

“Evimizde 'dâcin' denen ve güvercine benzeyen bir kuşumuz vardı. Peygamberimiz eğer evde ise, bu kuş onu rahatsız etmekten korktuğu için ses çıkartmazdı. Hatta hiç kımıldamadan beklerdi. Fakat Peygamberimiz dışarı çıktığında, hemen hareket etmeye başlardı. Sağa sola uçuşur, yerinde hiç durmazdı.”

Peygamberimiz, bu eşsiz merhametini yaptığı savaşlarda da gösteriyordu. Onun emirleriyle, savaştan önce veya savaş sırasında teslim olan kişilere dokunulmadı. Kadınlara, çocuklara ve ihtiyarlara, kesinlikle bir zarar verilmedi. Ağaçlar kesilmedi, ekinler yakılmadı. Onların değer verdiği mukaddes kitaplara (İncil ve Tevratlara) el sürülmedi. Düşmanlara ait mallar yağmalanmadı. Müslüman askerler, savaş yaptıkları ülkelerin tarlalarından ya da ağaçlarından sebze ya da meyve kopartmak zorunda kalsalar, onların parasını sebze ya da meyvelerin boş kalan yerlerine koyarlardı.
Tarla sahipleriyse, bu duruma bayram yapıp sevinirlerdi. Hatta onların çoğu: “Keşke İslam ordusu, bizim tarlamızdan da geçseydi” derlerdi.

herçocuk.org sitesinden alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Cennet Öpücükleri (Cüneyd Suavi)

Peygamberimiz, çocukların yaramazlıklarından şikâyet edilmesini doğru bulmazdı. Anne ve babalara, küçükken yaramaz olan çocukların büyüyünce akıllı olacaklarını söylerdi. Çocukları görünce selam verir, kız-erkek ayırmadan şefkatle öper, onları kucaklayıp devesine ya da atına bindirirdi. Onlarla şakalaşarak omzuna alır ya da sırtında gezdirip eğlendirirdi.
Peygamberimizin bu davranışı, o zamanda insanlara garip gelirdi. Fakat Peygamberimiz onları ikaz eder ve çocukları öpmelerini söyleyerek:
“Onları her öpüşte, size Cennette bahçeler ayrılır. O bahçeler o kadar geniştir ki, ancak beş yüz senede gezerseniz” derdi.
Peygamberimiz, böylelikle Allah’ın ne kadar zengin ve cömert olduğunu bildirirken, çocukları sevip öpmenin önemini de ortaya koyardı.

Peygamberimiz, kız torunlarından biri olan Ümame’yi omzuna almış, hatta namaz kılarken de indirmemişti. Secdeye giderken (başını seccadesine koyarken) Ümame’yi yavaşça yere bırakıyor ve ayağa kalkarken tekrar omzuna alıyordu. Bazı torunları da namaz sırasında O’nun sırtına binmiş, fakat Peygamberimiz onlar inene kadar secdeden kalkmamıştı. Namaz sırasında ayaklarının arasından geçmek isteyen torunlarına da ses çıkartmıyor, bacaklarını açıp onların işini kolaylaştırıyordu.

Peygamberimizin çocuklara karşı duyduğu sevgi o kadar büyüktü ki, sevmek için kucağına aldığı zaman üzerini ıslatsalar (küçük tuvaletlerini yapsalar) bile onlara kızmaz, bu durumda başkalarının da çocuğa kızmalarına izin vermezdi. Bir gün torunlarından biri bu işi yaptığında, onu kucağından almak isteyenlere: “Bırakın benim oğlumu! İşini rahatça tamamlasın!” demişti.

Peygamberimiz, işte böyle sevdiği çocukları, o çocukların anne ve babalarından daha fazla severdi.

Bir gün sahabilerden (Peygamberimizi gören müslümanlardan) biri yanına gelip:
"Ey Allah’ın Resulü! Benim kalbim her nedense çok katılaştı. Ne duygulanabiliyor, ne de ağlayabiliyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?" diye sorunca,
Peygamberimiz:
"Bir yetimin (annesini, babasını ya da her ikisini birden kaybetmiş) çocukların) başını okşa. Kalbin böylelikle yumuşar" dedi.
Peygamberimiz, çocuklara “Gözümün nuru” veya “Cennet kokusu” derdi. Onlara sevgi duymayan büyüklere şaşarak gücenirdi.
Hatta bir keresinde:
“Çocuklara karşı şefkat duymayan (onlara acımayan ve sevmeyen), bizden (yani müslümanlardan) değildir” demişti.

herçocuk.org sitesinden alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çocuğumuzla oynayabileceğimiz oyunları paylaşalım (5-6-7 yaş için uygun sanırım)

mutfaktan banyodan birkaç şey toplayın sabun, sarımsak, soğan, kolanya,viks gibi kokusu olan şeyler olsun. bir torbaya koyun çocuğunuzun gözlerini bir şeyle tülbentle mesela bağlayın. sonra bunları koklatın ve ne olduğunu sorun. sonra gözlerini açın ve bunların yenilen ve yenilmeyenlerini ayırmasını söyleyin.

çok eğleniyor ve merak ediyor :)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
faaliyet(4-8 yaş için uygun sanırım)

internetten bir çıktı alın balık resmi mesela evdeki artık materyalden mesela çikolataların içinden çıkan gri gümüş rengi kağıtlardan yırtıp kuyruk kısmına yapıştırmasını, renkli bir peçeteden yüzgeçlerine yırtıp yapıştırmasını söyleyin artık kumaş, tül de kullanılabilir. gövdesini de istediği bir renkle boyayabilir. ortaya çok güzel birşey çıkacaktır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bir kağıda bir dikdörtgen çizin sol tarafına bir karenin içine bir rakam yazın üç mesela. bu rakam kaç diye sorun. sonra yanına dikdörtgenin içine o sayı kadar nesne çizmesini söyleyin. şöyle: 'evet o rakam üç o zaman yanına üç tane elma çiz bakalım'. örnekleri çoğaltın. mesela beş yazın yanına beş bulut çizmesini söyleyin. çocuğun yaşına göre bir ile on arası rakamları uygulayabilirsiniz. hem matematiği hem de el kasları için faydalı.

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm.benim 2 yaşında bir kızım var.2kez ameliyat oldu.ve çok fazla fobisi oldu.yüksek binalar,kalabalık ortam,değişik aletler,önlüklü kasiyer gördüğünde bile doktor zannedip tedirgin olmaya başlıyor.bütün bu fobilerini ona güven vererek anlatmaya çalışıyorum.örneğin oyuncak doktor seti aldık ve eğlenerek oynuyoruz ailece oda eğleniyor,yüksek binalara girip önlüklü ablalarıyla sohbet ediyoruz.biraz biraz anlıyo gibi ama ilerde okula başlayınca muhakkak problem olur diyorlar.büyüdüğünde bilinçaltında kötü tecrübe olarak kalmasını istemiyorum.bu konuda çok endişeleniyorum.önerilerinizi bekliyorum inşallah.ve bu yaşta oynaması gereken eğitici eğlendirici değişik oyuncaklardan örnekler verirseniz sevinirim.

aleyküm selam hakkınızı helal edin siteye uzun zamandır girmediğim için msjnızı yeni okudum şuan kızınızla yaptığınz faaliyetler çok güzel ona güzelce bu tür şeylerin korkunç omadığını anlatın ve eğer küçükken bu korkularını giderrsenz okul çağlarında inşaallah bi problem olmaz ama korktuğu şeyler üzerine şakada olsa yorum yapmayın bu onu ol-umsuz yönlerde etkiler -oyunlar)
yapboz- logo -yazın sahilde şatolar yapın vs şunuda unutmayın çocuğunuzu oyuncak dükkanına götürün o hangisine yönelirse onu alın çünkü bu yaşlarda hangi oyuncaklara yönelirlerse büyüyünce o meslek üzere oluyorlar mesela ;doktor oyuncaklarına merakı varsa doktor vs oluyorlar kazma ve kum taşıma gibi oyuncaklara meraklılar mühendis mütait vs oluyor bu son msjm buraya birdaha gelmiyeceğim için başka yorum yapamıycam inşaallah faydalı olabilmişimdir hakkınızı heal edin selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt