Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocuklar İçin Pratik Kahvaltılık Çeşitleri (1 Kullanıcı)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

Tatlı Çıtır Çubuklar Tarifi

tatlicitircubuklar41.jpg

Malzemeler

Milföy hamuru (yapmak istediğiniz kadar)
Toz şeker
1 su bardağı su

Hazırlanışı

Milföylerin 1 tanesini 5 parça olacak şekilde uzun uzun kesin ve kestiğiniz parçayı önce biraz suya sonra şekere batırdıktan sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye sırayla dizin. Yağlı kağıt yerine hafif sıvı yağı sürdüğünüz tepsiyi de kullanabilirsiniz. Hepsini aynı şekilde yapıp, dizdikten sonra 200 dereceli fırında fotoğraftaki gibi hafif kızarana kadar pişirin. Erittiğiniz çikolata ya da hazır çikolata sosuyla birlikte servis edin.

tatlicitircubuklar2.jpg

Çocuklar İçin Baykuş Sandviç

baykus.jpg

Malzemeler

Zeytin
Havuç
Salatalık
Haşlanmış yumurta
Kaşar peyniri
Tost ekmeği

Yemek Tarifinin Hazırlanışı

Yemek yemeyi sevmeyen çocuklar için hazırlanabilecek eğlenceli bir kahvaltı tabağı daha :)

Çocuklara Eğlenceli Kahvaltı

Yemek Tarifinin Malzemeleri

baliksandvic.jpg

Tost ekmeği
Salatalık
Havuç
Zeytin
Marul
Kaşar peyniri

Hazırlanışı

Yemek yemeyi sevmeyen çocuklar için hazırlanabilecek eğlenceli bir kahvaltı tabağı..Her zamanki gibi hazırlanışı size kalmış, resim size fikir açısından yardımcı olacaktır. İsterseniz daha fazla malzeme kullanabilirsiniz. Hazırlanması normale göre daha fazla uğraş gerektirse de yapınca çocukların mutluluğunu görmeye değer. Afiyet olsun.

Krep Kanepe Tarifi

krepkanepe2.jpg

Krep için;

2 adet yumurta
1,5 su bardağı un
1 su bardağı su
Yarım su bardağı süt
1 çay kaşığı tuz
Sıvı yağ

Üzeri için;

Domates, biber
Zeytin
Kaşar peyniri, beyaz peynir

Hazırlanışı

Un, süt ve su ile hiç topak kalmayana kadar iyice çırpın. Yumurtaları ekleyerek biraz daha çırpın. Kek hamurundan daha akıcı bir kıvamda hamur elde edin. Teflon tavaya sıvı yağ koyarak tavaya 1 kepçe hamuru dökerek yayın. Her iki tarafını çevirerek orta ateşte pişirin. Pişirilen krepleri rulo şeklinde sarın ve yaklaşık 2 cm kalınlığında kesin. Her birinin üzerine domates, zeytin, peynir gibi dilediğiniz malzemeden koyarak servis yapın.

Kahvaltımda canavar var :)

cute2.jpg

Haşlanmış yumurta
Zeytin
Ekmek
Marul, domates
Salam ya da sosis

Aslında hazırlanışını tek tek yazmanın bir anlamı yok, resim de gayet açık. Bunun yanı sıra her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış :) Malzemeleri de dilediğiniz gibi değiştirerek çocukların bunun gibi keyifle yiyeceği kahvaltılar hazırlayabilirsiniz. Özellikle de yemek yemeyi sevmeyi çocuklar için kahvaltıyı bir eğlenceye çevirebilirsiniz.

Ahtapot Sosisler

resim.jpg

Yapmak istediğiniz kadar sosis
Ketçap ve mayonez
Zeytin
Kaşar peyniri
Sıvı yağ

Hazırlanışı

Sosisleri yarısına kadar 8 parçaya bölerek kızarttım. Kaşar peynirlerinden ağızlarını yaptım, keserken de pipetleri kullandım. Gözlerini yapmak için de zeytin kullandım. En son kafalarına mayonez sıktım ve ketçapla süsledim. Tabi ki siz bu malzemeleri değiştirerek istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Çocukların severek yiyeceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim :) Afiyet olsun.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

Uğur Böcekli Kanepe

bug1.jpg

bug2.jpg

Malzemeler

Tost ekmeği
Domates
Krem peynir
Zeytin
Maydanoz

Hazırlanışı

Öncelikle tost ekmeğinden yuvarlak dilimler kesiyoruz (geniş bir bardak yardımıyla) ve üzerine krem peyniri sürüyoruz. Sonra domatesimizi ikiye bölüyoruz, böldüğümüz yarım parçadan da kanatlarını oluşturmak için resimde olduğu gibi tekrar kesiyoruz. Domatesi ekmeğin üzerine koyduktan sonra zeytini de çekirdeğini çıkarıp koyarak uğur böceğinin başını oluşturuyoruz. Kanatlarına tekrardan küçük zeytin parçaları koyuyoruz (bunun için çörek otu da kullanabilirsiniz). En son olarak maydanoz ile süsleyip servis ediyoruz. Afiyet olsun :)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

Patates Çanağında Salata ve Patatesli Civcivler

patates-canagi1.jpg

patates-canagi3.jpg

patates-canagi2.jpg

4 adet iri patates
1 tane limon
1 su bardağı kaşar rendesi
tuz, karabiber
1yemek kaşığı sıvı yağ

Salata için:
2 adet havuç
2 adet kırmızı pancar
sıvı yağ
yoğurt

Patatesleri haşlayın, soğuduktan sonra kabuklarını soyup, rendeleyin. Üzerine,1 su bardağı kaşar rendesi,1 kaşık sıvı yağ,1limonun suyu, tuz ve karabiberini koyun, özleşene kadar yoğurun. Yoğurduğunuz patatesten yumurta büyüklüğünde alıp, avucunuzda yuvarlayın. İçini parmağınızla oyarak çanak şekli verin. Çanakların içine yoğurtlu havuç salatası veya yoğurtlu pancar salatası koyun.(Çanakların içine Rus salatası da koyabilirsiniz)

Havuç salatası: Rendelediğiniz havucu, sıvıyağda kavurun, tuzunu ilave edin. Soğuduktan sonra yoğurtlayıp, çanakların içine birer kaşık koyun

Pancar salatası: Pancarları da aynı havuçlar gibi rendeleyip yağda kavurun sonra yoğurtlayın.

Patatesli Civcivler

Yoğurduğunuz patatesli harçdan, çocuklarınız için resimde görüldüğü gibi civcivler yapabilirsiniz, ben gaga ve ayakları için havuç, gözleri için tane karabiber kullandım, gözler için çörekotu da kullanabilirsiniz.

Patatesli havuç

Aynı malzemeye biraz salça ilave ederek yoğurun sonra havuç şekli verin, maydanoz veya dereotu ile sap yapın

Not: Salatayı patates çanaklarına servisten hemen önce koyun.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Hansel ve Gretel Evleri

Hansel-Gretel-Evleri3.jpg

Hansel-Gretel-Evleri.jpg

Hansel-Gretel-Evleri2.jpg

Bir tane için lazım olan malzemeler;
3 petibör bisküvi
1yemek kaşığı limon suyu
120 g pudra şekeri

üzerine:
istenilen her şeker türü olabilir. Ben çok resim çektim nasıl ve neler yapılabileceğini daha iyi görüntülemek için umarım yardımcı olabilmişimdir.

Pudra şekeri ve limon suyuyla kati bir krema hazırlayın kıvamı katı muhallebi kıvamına benzesin sulu olursa yapışmaz.
1 tane bisküviyi alın ve ortasına az krema sürün ve çikolata koyun veya şekerde olabilir.
(krema kenarlara akabilir sorun değil kar yağmış gibi gözüküyor)
Üzerine gelecek olan iki tane bisküviyi de önce krema sürün ve sonra da isteğe göre süsleyin 4-5 dakika bekletin kurusunlar (kurumayınca çatıyı yaparken düşüyorlar)
Kuruduktan sonra önce ilk hazırladığımız bisküvinin iki yanına krema sürelim, sonra da diğer iki bisküvimizin üste gelecek kısmına bolcana sürelim çatı şekli verip kremayı sürdüğümüz bölüme yapıştıralım. En sonda üzerine pudra şekeri ekelim :)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Keçi Peynirli Sebzeli Tost

sebzelitost1.jpg

Yemek Tarifinin Malzemeleri:

Ezine keçi peyniri ,
közlenmiş kırmızı biber,
yeşil biber,
kabak,
büyük boy tost ekmeği

İşe önce sebzelerimizi pişirerek başlıyoruz. Yeşil çarliston biberleri temizleyip uzunlamasına kestikten sonra ızgarada pişiriyoruz. Kabağı da serçe parmağı boyutlarında kesip ızgarada pişiriyoruz. Bunun için evlerdeki elektrikli dumansız ızgaralar kullanılabilir. Ya da daha kolayı fırın tepsisine yağlı kağıt serip sebzeleri üzerine dizmek ve fırına sürmek. Görüldüğü gibi yağ kullanılmadığı için yaz için oldukça ideal, pratik ve besleyici bir öğün olabilir. Sebzelerimiz hazır olduğunda tost ekmeğinin üzerine istediğimiz miktarda keçi peyniri koyuyoruz, üzerine sebzeleri yerleştiriyoruz ve tekrar bir miktar keçi peyniri serperek ekmeğin diğer parçasını kapatıyoruz. Hazırladığımız tostları tost makinesinde pişirdikten sonra ikiye kesip mevsim yeşillikleri ile servis ediyoruz. Eğer kızartma seviyorsanız sebzeleri teflon tavada yağda kızartarak da tostumuzu yapabilirsiniz. Hatta ben patlıcan da ekledim. Kesinlikle harika bir sonuç elde ettim. Şimdiden afiyet olsun…

Ev Yapımı Sarelle Tarifi

ev-yap%C4%B1m%C4%B1-saralle.JPG

2 adet yumurta
10 yemek kaşığı şeker
15 yemek kaşığı un
1/2 paket erimiş margarin
1/2 paket vanilya
1 paket kakao
1 su bardağı süt

Hazılanışı

Bütün malzemeler bir kapta karıştırılarak buzdolabında bekletin. Afiyet olsun..

Elbiseli Sosis Tarifi

sosislerwb5.gif

6 adet milföy hamuru
8 adet sosis
1 adet yumurta sarısı

Milföy hamurlarını ortadan ikiye bölün ve sosisleri bu şeritlerle sarıp tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısı sürerek fırına sürün. Ketçap ve mayonez ile servis yapın. Oldukça kolay ve güzel bir tarif.

Sosisli Milföy Böreği Tarifi

sosisli-milfoy.jpg

½ kilo Milföy
250 gr sosis
1 tane yumurta sarısı

Sosisleri kaynayan suya atıp 5 dakika haşlayın. Soğuyan sosisleri, istediğiniz uzunlukta ayarlayın, her iki kenarını artı şeklinde kesin. Milföyleri de 2cm şeritler halinde kesin, milföyler biraz yumuşayınca sosislerin etrafına spiral şeklinde sarın. (Sosisler uzun ise şerit milföyleri birbirine yapıştırarak sarın.) Tepsiye sıralayın, üzerine yumurta sarısı sürüp, çörek otu serpin, fırında pişirin. Afiyet olsun.

Yumurtalı Patates

yumurtal%C4%B1-patates2.jpg

yumurtal%C4%B1-patates1.jpg

3 adet patates
3 adet yumurta
Sıvıyağ
Tuz

Patatesler küp küp dogranır, bol yağda kızartılır. Kızartılan patatesler( tuz ekilerek) tavaya alınıp, üzerine çırpılmış yumurta yaydırılır. Patateslerin altı kızarınca kapak veya tabak yardımı ile ters çevrilerek üstüde kızartılır.(ben biraz fazla kızartmışım)istege göre babaharat dökerek servis yapılr.
Not: çocuklarınız için porsiyonu küçülterek resimdeki gibi süsleyebilirsiniz.

Havuçlu Toplar

Havu%C3%A7lu-Toplar.jpg

8-9 adet orta boy havuç
1 paket petibör bisküvi
1 su bardağı iri kıyılmış ceviz
1 su bardağı hindistan cevizi
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su

Havuçları yıkayıp soyduktan sonra Rendeleyin.Tava da havuçları 2 su bardağı su koyarak pişirin. Pişerken üzerine şekeri de ilave edip pişirin.1 paket petibörü iyice ufalayın.Pişerken havuçların içine dökün.İyice karıştırın.Hindistan cevizi ve iri kıyılmış cevizi karıştırın.Karışım soğuduktan sonra yuvarlayarak hindistan cevizine batırın.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

Yumurta Dolması Tarifi

yumurta.jpg

Yumurta
Maydanoz
Pul biber, karabiber
Tuz
Zeytinyağı

Yumurtaları haşlayın. Maydanozu çok ince doğrayın. İsterseniz içine farklı yeşilliklerde koyabilirsiniz. Haşlanan yumurtaları ikiye bölün ve sarılarını çıkartın. Sonra sarılarıyla birlikte maydanozu, baharatları ve yağı karıştırın. Son olarak bir tatlı kaşığı yardımıyla hazırlanan içleri tekrar yumurtalara doldurun.

Ördek Kurabiye Tarifi

ordek-kurabiye1-500x332.jpg

125g tereyağı
1 yumurta
1 su bardağından bir parmak kadar az pudra şekeri
1 paket vanilya
Aldığı kadar un

Süslemek için;

Bitter çikolata
Renkli şekerlemeler

Oda sıcaklığında olan tereyağını ve diğer malzemeleri yoğurma kabına alarak hamuru hazırlayın. Un miktarını her zaman yaptığımız gibi azar azar, hamur şekil alacak kıvama gelene kadar ekleyerek ayarlayabilirsiniz. Hamuru 30 dakika kadar dinlendirdikten sonra bir miktarını alarak merdane ile açın ve kurabiye kalıpları ile kesip, yağlı kağıt sermiş olduğunuz tepsiye dizin. Kurabiyeleri 160 derecede hafif pembeleşinceye kadar pişirin.

Bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Soğumuş olan kurabiyeleri dilediğiniz şekilde çikolataya bulayarak süsleyin.

Bonibon’lu, Rulo Kat’lı Pasta

noid-umutfak31.jpg

noid-umutfak11.jpg

noid-umutfak21.jpg

Pandispanyası için;

6 yumurta
6 küçük fincan şeker
1 k. fincan su
6 k. fincan un
1 pkt kabartma tozu
1 pkt vanilin
2 çorba kaşığı kakao

Kreması İçin;
3,5 su bardağı süt
1 yumurta
2 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı un
1 çorba kaşığı nişasta
2 paket vanilin
2 çorba kaşığı kakao

- Damla Çikolata
- Bonibon
- Rulo Kat

Pandispanyası için yumurta ve şekerimiz bembeyaz olana kadar iyice çırpıyoruz ve diğer malzemeleri sırası ile çırpıyoruz. Yağlanmış kelepçeli kalıba döküp önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında 25-30 dkk kadar pişiriyoruz.. ve soğutuyoruz.
Krema içinde bütün malzemeyi muhallebi gibi pişirip soğumaya bırakıyoruz. En son 5 dakika kadar daha çırpıyoruz.
Soğuyan keki 2′ye kesip arasına kremamızı sürüyoruz. (ben ara kata bol damla çikolata serptim:) Ayrıca süt ile ıslattım katları)..
Diğer katı da kapatıp, kalan kremamızı heryerine güzeeelce sürüyoruz..
En son kenarlarına da rulo katları özenle döşüyoruz :) Üzerine de bolca bonibon serpip hayran hayran pastaya bakıyoruz :)))

kalbinur

Kayıtlı Kullanıcı
Ne müthiş seyler bunlar meleğim eline emegine saglık:)cocuk olasim geldi :)

hakyolu007

Kayıtlı Kullanıcı
Benimde çocuk olasım değilde yiyesim geldi :a21:

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Ay çok güzelleeeeeeer :a12:

umut_çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel ve de sağlılıklar:))))) Yapanın eline sağlık :) Kendi eim pek becerikli olmadığından ben yapsam böyle olmazdı herhalde:)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
bunları yapabilsem bide çocuk lokantası açsam köşe olurum :) tabi önce sermaye lazım :D

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt