Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EFENDİMİZİN(S.A.V) EVLİLİKLE İLGİLİ SÜNNETLERİ (1 Kullanıcı)

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
EVLENMEK SÜNNETTİR

EVLENENE KİŞİNİN FAZLA TALEPTE BULUNMAMASI

EVLENECEKLERİN BİRBİRİYLE GÖRÜŞMESİ ( KONUŞMASI)

DÜĞÜNÜ SOHPETLİ YAPMAK

DÜĞÜNÜN YEMEKLİ YAPMAK

DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ

ŞÜKÜR NAMAZI KILMAK ( İKİ REKAT)

EVLENENLERE DUA ETMEK

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
RE: EFENDİMİZİN(S.A.V) EVLİLİKLE İLGİLİ SÜNNETLERİ

S.A...ALLAH C.C. RAZI OLSUN...SELAMETLE...

"DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ " BUNU HİÇ DUYMAMIŞTIM...

bedirhan_bedir

Kayıtlı Kullanıcı

nihalim yazdı:

"DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ " BUNU HİÇ DUYMAMIŞTIM...

valla ben de duymamıştım

ZANNEDERSEM TURKIYEDE DURUM TAM TERSINE.

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:

valla ben de duymamıştım

S.A...A.E.O...SELAMETLE...

NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLAMADIM????

bedirhan_bedir

Kayıtlı Kullanıcı

nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:

valla ben de duymamıştım

TURKIYEDE KADINA UYGULANAN ŞİDDETTEN BAHSEDİYORUM. ESKİDEN HATIRLIYORUM ERKEĞİN AYAĞINI YIKAYAN KADIN DI. HALA BU ŞEKİLDE DAVRANAN AYI KALDIMI BİLMİYORUM.

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:

valla ben de duymamıştım

TURKIYEDE KADINA UYGULANAN ŞİDDETTEN BAHSEDİYORUM. ESKİDEN HATIRLIYORUM ERKEĞİN AYAĞINI YIKAYAN KADIN DI. HALA BU ŞEKİLDE DAVRANAN AYI KALDIMI BİLMİYORUM.

İNŞALLAH BÖYLE KİŞİLER KALMAMIŞTIR:|:|:|:|:|:| ALLAH C.C.BÖYLE KİŞİLERDEN KORUSUN....
ALLH C.C.BÖYLE KİŞİLERE HİDAYET VERSİN....

bedirhan_bedir

Kayıtlı Kullanıcı

nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:

valla ben de duymamıştım

İNŞALLAH BÖYLE KİŞİLER KALMAMIŞTIR:|:|:|:|:|:| ALLAH C.C.BÖYLE KİŞİLERDEN KORUSUN....

AMİN AMİİİNNN.

EĞİTİM ŞART

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:
bedirhan_bedir yazdı:
nihalim yazdı:

valla ben de duymamıştım

AMİN AMİİİNNN.

EĞİTİM ŞART
BANA GÖRE EĞİTİMLEDE OLMUYOR...ALLAHC.C.HİDAYET VERSİN...

Subat_

Kayıtlı Kullanıcı

Damadın gelinin ayaklarını yıkaması eve bereket gelsin diye yapılırmış galiba ben öyle duymuştum.

kinacioglu

Kayıtlı Kullanıcı
Eger öyle Veya Böye Her Ne Ise Hz Muhammed S.a.v Yapmişsa Ve Yapmamizi Isitoyrsa Bizede Yapmak Düşer Ben Böyle Düşünüyorum

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
EVLENMEK SÜNNETTİR

DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ

Kaynağını yazarmısınız?

Peygamberimiz Buyuruyor ki:
Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.
Muhakkak ki Nikah (Evlenmek) benim sünnetimdir.
Öyleyse beni seven benim sünnetimle sünnetlensin.
(Buhari ve Müslim)))))))))))((((((((((((((((((((((((

Resulullah efendimiz, Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:
(Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman, çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. O suyu evin bütün köşelerine saç. Böyle yapınca, Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dahil eder. Yetmiş rahmeti sana nazil kılar. O gelin ile ve onun bereketi evin köşelerine erişir. O gelin, delilikten ve diğer hastalıklardan emin olur.)

zeyfatma

Kayıtlı Kullanıcı
Ayak yıkama mevzuuda nerden çıktı. böyle urube şeyleri yapmasak daha iyi olur.
zaten

Allah yolunda giden bir erkek ve bir kadının ömrü ve evliliği bereketli olur.

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimiz Buyuruyor ki:
Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.
Muhakkak ki Nikah (Evlenmek) benim sünnetimdir.
Öyleyse beni seven benim sünnetimle sünnetlensin.
(Buhari ve Müslim)))))))))))((((((((((((((((((((((((

Resulullah efendimiz, Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:
(Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman, çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. O suyu evin bütün köşelerine saç. Böyle yapınca, Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dahil eder. Yetmiş rahmeti sana nazil kılar. O gelin ile ve onun bereketi evin köşelerine erişir. O gelin, delilikten ve diğer hastalıklardan emin olur.)

Sizden ''hadis'' diye yazdığınız yazdığınız yazının kaynağını sormuştum.Şimdi yukarıda yazdığınız cevap kaynakmıdır?
Lütfen emin olmadığımız, kulaktan duyduklarımızı hadis olarak
yazmayalım. O'nun (sas) yapmadığını yaptı, söylemediğini söyledi demenin vebalini düşünelim.
Selâmetle kalın.

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Sizden ''hadis'' diye yazdığınız yazdığınız yazının kaynağını sormuştum.Şimdi yukarıda yazdığınız cevap kaynakmıdır?
Lütfen emin olmadığımız, kulaktan duyduklarımızı hadis olarak
yazmayalım. O'nun (sas) yapmadığını yaptı, söylemediğini söyledi demenin vebalini düşünelim.
Selâmetle kalın.

bunu bana sohbetine gittiğim hocalar söyledi. inşaallah onlardan alırım... selametle....

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM MÜBAREK KARDEŞİM...

İPTİDA GECESİ ( İLK GECE) GÜVEY ( DAMAT) GELİNİN İKİ AYAĞINI YUMAK ( YIKAMAK) VE O SUYU ( EVİN DÖRT KÖŞESİNE) SAÇMAK, RASULLAH ( ALEYHİS SELAM) IN SÜNNETİDİR... EVDE BEREKET OLMAĞA SEBEPTİR...

KAYNAK:::::>>>>>>>> MIZRAKLI İLMİHAL( RİSALELER VE TERCÜMELERİ)

İNŞAALLAH TATMİN OLMUŞUNUZDUR.....

SELAMETLE.....

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum.
‘’Tatmin olmak’’ Mes’ele bu kadar sığ olabilirmi? Rasûlullah (sas) bir tarafta ‘’ (Unutulmuş bir sünnetimi meydana çıkarana yüz şehid sevabı vardır.) [Hakim] buyurmuşlar.
Diğer taraftan
'Her kim, benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın"
(Buharî, İlm 38, Cenâiz 33, Enbiyâ 50, Edeb 109; Müslim Zühd 72;

Muğire b. Şu'be (ra.)'dan:Rasulullah (sav.) şöyle buyurur: "Her kim, yalan olduğu zannedilen bir sözü benden (olmak üzere) rivayet ederse, kendisi de yalancılardan biridir."
(Sahih-i Müslüm Mukaddime 1. bab)

"Kişiye yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter" (Râmuzu’l-Ehadis Sahih-Müslüm mukaddime 3/68 ) buyurmuşlar. Mes'ele bu kadar hassas.

Sizin naklettiğiniz ‘’Ya Ali ! Gelini kendi evine götürdüğün zaman ‘’diye başlayan metni ; Menâkıb-ı Çihar Yâr- Güzîn adlı eserden almışlar. Bu eser menkîbeler kitabıdır, verdiği hadislerin kaynağı ve ravileri yok bunları delil olarak alamayız . Aynı şekilde Mızraklı ilmihali de kaynak göstermiyor.

Dikkat ederseniz bu söz hadis/sünnet değildir demiyorum. Sünnet olduğuna dair, bir kaynak eserde ben bulamadım. Bilen kardeşlerimiz varsa yazarlarsa hepimiz istifade ederiz.

Ben doğruluğundan emin olmadığımız sözleri Hadis/Sünnet olarak nakletmemeliyiz diyorum. İstemeyerekte olsa bazı yanlışlıklara hatta hurâfelere sebeb olabiliriz.

Mes’ele elbette haklı çıkmak değil ‘’hakkı bulmak’’ tır. Konu benim için kapanmıştır. Selâmetle kalın inşâAllah. faruk kuyumcu

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum.
‘’Tatmin olmak’’ Mes’ele bu kadar sığ olabilirmi? Rasûlullah (sas) bir tarafta ‘’ (Unutulmuş bir sünnetimi meydana çıkarana yüz şehid sevabı vardır.) [Hakim] buyurmuşlar.
Diğer taraftan
'Her kim, benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın"
(Buharî, İlm 38, Cenâiz 33, Enbiyâ 50, Edeb 109; Müslim Zühd 72;

Muğire b. Şu'be (ra.)'dan:Rasulullah (sav.) şöyle buyurur: "Her kim, yalan olduğu zannedilen bir sözü benden (olmak üzere) rivayet ederse, kendisi de yalancılardan biridir."
(Sahih-i Müslüm Mukaddime 1. bab)

"Kişiye yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter" (Râmuzu’l-Ehadis Sahih-Müslüm mukaddime 3/68 ) buyurmuşlar. Mes'ele bu kadar hassas.

Sizin naklettiğiniz ‘’Ya Ali ! Gelini kendi evine götürdüğün zaman ‘’diye başlayan metni ; Menâkıb-ı Çihar Yâr- Güzîn adlı eserden almışlar. Bu eser menkîbeler kitabıdır, verdiği hadislerin kaynağı ve ravileri yok bunları delil olarak alamayız . Aynı şekilde Mızraklı ilmihali de kaynak göstermiyor.

Dikkat ederseniz bu söz hadis/sünnet değildir demiyorum. Sünnet olduğuna dair, bir kaynak eserde ben bulamadım. Bilen kardeşlerimiz varsa yazarlarsa hepimiz istifade ederiz.

Ben doğruluğundan emin olmadığımız sözleri Hadis/Sünnet olarak nakletmemeliyiz diyorum. İstemeyerekte olsa bazı yanlışlıklara hatta hurâfelere sebeb olabiliriz.

Mes’ele elbette haklı çıkmak değil ‘’hakkı bulmak’’ tır. Konu benim için kapanmıştır. Selâmetle kalın inşâAllah. faruk kuyumcu

ben sizin nasıl kaynak istediğinizi tam olarak anlayamadım... benim hiçbir şekilde söylenmiyen bir şeyi söylemek bir niyetim olmadı ve olmıcakta inşaallah.... ben bu konun üzerinde durucam başka kaynaklarda bulmaya çalışıcam inşaallah. yani benim için olay bitmemiştir. başka kaynaklarda bulamazsam inanın bu forumu silicem... ama mızraki ilmihalide kaynak olarak görmemenize bir anlam veremedim....

selametleee.......

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Efendimizin(s.a.v) Evlilikle Ilgili Sünnetleri

Efendimizin(s.a.v) Evlilikle Ilgili Sünnetleri

Rasûlullah (sas) efendimizin, evlenecek erkeklere tavsiyeleri:

"Kadın dört hasleti için nikahlanır: Malı için, haseb ve nesebi için, güzelliği için, dini için. Sen dindar olanı seç de huzur bul."
[Ravi; Ebû Hureyre(ra) Kütûbi sitte Hadis No: 5626]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt