Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En Sevilmeyen Helâl (Boşanmak)... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Büyüyen tehlike: boşanma (talâk)

Evlilikte esas, eşlerin ölünceye kadar, her şartta beraber olmalarıdır. Bu sebeple Anadolu'da gelin olan kıza ailesi tarafından "Duvakla gir, kefenle çık" nasihati yapılır. Evlenen çiftlere ise bu anlamda "Bir yastıkta kocasınlar" denir. Ancak aile mües-seseni oluşturan evlilikte bazen istenmese de olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İşte bu durumda eşlerin birbirinden ayrılması durumu zuhur ediyor. Günümüzde giderek artan bu olaya boşanma diyoruz. Boşanma, kelime anlamı olarak karı ve kocanın birbirinden ayrılması, evliliğin, yani nikah akdinin sona ermesi anlamına geliyor. Hadis-i Şerif’te: "Allah Celle Celalühu’ya en sevimsiz helal, -talak- boşanmadır" şeklinde ifade edilen; boşanmanın meydana gelmemesi için yüce dinimiz gerekli nasihatleri yapmış ve daha da önemlisi hülle ve benzeri engeller ortaya koymuştur. Ancak eğer başka çıkar yol kalmamışsa, "çirkin" olarak da olsa müsaade edilmiştir.

boşanmanın sebepleri
Boşanmanın sebepleri oldukça çeşitlidir. Günümüzde adliyelere yansıyan en önemli sebep "şiddetli geçimsizlik" olsa da, bunun gerçek sebep olmayıp, genellikle üzerinde anlaşılmış hukuki bir terim olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu sebep resmi kayıtlarda bütün boşanmaların yüzde 85'ini oluşturmaktadır. Prof. Dr. Musa Tosun, toplumumuzun yaşadığı sosyo-kültürel değişim sürecinin aile müesseseni etkilediği ve bunun sonucu olarak da boşanma oranlarının arttığını belirtiyor. Kültürel değişimin bir yozlaşmaya dönüştüğünü ve evlenme usulleri ile aile yapısının değişmeye başladığını belirten Prof. Tosun, boşanmanın sebeplerini şöyle sıralamaktadır:
-”Eşlerin evlilik beklentisinin gerçekleşmemesinden kaynaklanan mutsuzluk, uyumsuzluk ve çatışmalar.
-Karı-koca arasındaki aile içi yetki paylaşımı ve rol kavgaları.
-Eşlerin aileleri arasındaki uyumsuzluk ve çekişmeler, her iki tarafın ailesinin çiftleri kendi tarafına çekme, diğer taraftan uzaklaştırma eğilimi.
-Kaynana, kayınpeder veya çiftlerle birlikte kalan diğer aile bireyleri.
-Eşler ve aileler arasındaki kültür ve inanç çatışmaları.
-Cinsi problemler.
-Ekonomik problemler.
-Araya giren ikinci bir erkek veya ikinci bir kadının varlığı, ya da eşlerin birbirini al-datması.
-Eşlerden birinin uzun süren hastalığı, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı.
-Eşlerden birinin uzun süreli mahkûmiyeti."
Psikiyatri uzmanı Prof. Tosun, boşanma sebepleri konusunda medyanın da önemli bir payı olduğuna işaret ederek şöyle diyor: "Medyanın öncülük ettiği kadın kimliğini değiştirme ve yeniden tanımlama çalışmaları, annelik, ev hanımlığı, kocasının karısı gibi geleneksel kadın rollerini aşağılayan; çalışan, yalnız yaşayan, entel takılan ve serbest ilişkiyi benimseyen kadın rolünü yücelten(!) yeni, dejenere ve marjinal kadın tipinin ve kimliğinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu da toplumun temel taşı olan aileyi sarsmaya başlamış ve en azından bazı çevrelerde boşanmaları hızlandırmıştır".
Günümüzde evlenme usulü konusunda sıkça tartışılan "görücü usulü" ile "flört" ise evliliğin devamı noktasında bize önemli bir ipucunu vermektedir. Bu anlamda, millî ve mânevî yapıdan da kaynaklanan sağlam aile oluşumundaki en önemli etkenin bugüne kadar görücü usûlü olduğunu görüyoruz. Zira eş seçiminde günübirlik ve kısa süreli bir beraberlik, ileriye dönük bir beraberlik, yani evlilik için maalesef gerçekçi olmamaktadır. Tarafların karşısındakine nazik davranışları, kur yapmaları ve benzeri aldatıcı tavırları, daha evliliğin ilk günlerinden itibaren yerini gerçek tavırlara bırakmaktadır. Yani artık köprü geçilmiştir ve kişi gerçek kimliğine bürünecektir. Bunun çok sayıdaki örneğini günümüzde, özellikle de medyada sık sık görünen kamuoyunun yakından tanıdığı insanlarda görmekteyiz.
Halbuki görücü usulü ile yapılan evlilikler daha sağlam temeller üzerine kurulmaktadır. İstisnai olarak yozlaştırılmış halini; yani tarafların hiç birbirini tanımadan evlenmelerini dikkate almazsak, annebaba ve akrabaların referansı ve araştırması ile kurulan evlilik, sağlam temel üzerine kurulan bina gibi olmaktadır. Burada yapmacık bir ön ilişki olmadığından, insanlar birbirlerini, ailelerini hatta soylarını tanıdıklarından, ileriye dönük daha sağlam bir yuva oluşturulmaktadır.

dinimizde sevilmiyor
Y üce dinimizin boşanma konusunda engelleyici olduğunu ve helallerin en çirkini olarak değerlendirdiğini yukarıda arzetmiştik. Zira dinimiz İslam, insanlar için dünya ve ahiret saadetinin yollarını bizlere öğretmektedir. Bu açıdan bakıldığında da tavsiye edilmeyen bir işin yanlışlığı, ondan uzak durulmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
İslam dini çeşitli sebeplerden ötürü, boşanma hakkını erkeğe vermiştir. Bu sebepler, erkeğin ailedeki durumu, mali sorumluluğun onda olması, kadının duygusallığı gibi sıralanabilir. Kadının boşanma hakkının olabilmesi için, kocasının ona boşanma yetkisi vermesi gereklidir. Bu hakkın iki taraf tarafından kullanılması durumunun ise boşanma vakalarını artıracağı kanaati vardır.
Mecbur kalındığı zaman müsade edilen boşanma ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerif’lerinde, "Allah Celle Celalühu’nun katında en sevimsiz olan helal boşanmadır" buyurmuşlardır. Bir başka Hadis-i Şerif’te ise "Allah Celle Celalühu, sık sık eş değiştiren çeşnici erkeklere ve çeşnici kadınlara lanet eder" buyurulmaktadır. Bu konuda Kur'an-ı Kerim’de ise "Eşleriniz size itaat ederlerse, onları incitmeye bahane aramayınız" mealindeki ayet-i kerime bulunmaktadır. Ancak bütün bunlara rağmen boşanma, dinimizde bir kurala bağlanmıştır ve ka-dının mağdur edilmemesi esastır. Buna göre; erkek karısını adetli iken boşayamaz. Adeti bittikten sonra hiç cinsi ilişkide bulunmadığı temizlik süresinde boşayabilir. Böylece cinsi ilişkiyi arzuladığı bir anda boşanmayı göze alamayacak ve boşaması zorlaşacaktır. Yine dinimizde kadın ile erkek birbirine 3 bağ ile bağlandığından, birinci boşanmada kadın iddet süresine girer. Bu süre içerisinde erkek yalnız kalacağından, eğer çok önemli bir sebep yoksa, bu süre bitiminde, yeni bir nikaha gerek kalmadan eşler bir araya gelecektir. Bu imkân ikinci boşanmada da vardır. Fakat üçüncü defa tekrarlandığında ise artık eşlerin bağları kopmuştur. Bu konuda sünnete uyulmaması durumunda ise boşanma gerçekleşmekle birlikte erkek günah işlemiş olur ve bunun dini müeyyidesine katlanmak durumunda olur. Dolayısıyla bu hususlar, dinimizde boşanmanının kolay olmadığını, olmaması gerektiğini apaçık ortaya koymaktadır ve bunda da sorumluluğu erkeğe yüklemektedir.
Böylece, önünü-sonunu düşünerek hareket etmek durumunda olan bir müslüman, çok geçerli bir gerekçesi olmadıkça hanımını boşamaya kalkmayacaktır.

boşanmanın sebepleri
Ülkemizde, evliliklerin oluşturulması sırasında yaşanan resmi ve dini nikah konusu boşanmada da ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla dinen yaşanan bir olayı hukuki yolla da resmileştirmek gerekiyor. Bu çerçevede uygulanmakta olan Medeni Kanun, günün gereklerine göre zaman zaman değişimlere uğramaktadır. 3444 sayılı yasayla yapılan değişiklikten sonra Türk Medeni Kanunu'nun kabül ettiği boşanma sebepleri, eşlerin boşanma konusunda anlaşmaları, evlilik birliğinin temelinden sarsılması, kusur (zina, cana kast ve pek fena muamele, cürüm ve haysiyetsizlik), eylemli ayrılık ve elverişsizlik olarak sıralanmaktadır. Medeni Kanun, eşleri boşandıktan sonra tekrar evlenmeleri konusunda bir sınırlama getirmemektedir. Buna göre eşler dileği kadar evlenip boşanabilirler. Ancak dinimizin buna müsade etmediğini yukarıda belirtmiştik.

boşanma oranı artıyor
Toplumu oluşturan en küçük yapı taşı ailenin tahribi sayılan ve dini yönden tavsiye edilmeyen boşanma olayları, üzülerek belirtmek gerekir ki giderek artmaktadır. Prof. Dr. Musa Tosun'un da işaret ettiği gibi toplumdaki sosyo-kültürel değişim ve medyanın bu konuda etkisi hayli fazla. Toplumun yakından takip ettiği sanat çevrelerinde boşanmaların daha sık ve sansasyonel yaşanması ise işin tuzu biberi ol-maktadır. Zira günümüzde çok basit sebeplerle aileler yıkılmakta ve bundan da en büyük zararı çocuklar görmektedir.
Türkiye'de 1980'li yıllarda yapılan istatistiklerde boşanan ailelerden yarıya yakını, yüzde 47'si henüz çocuk sahibi olamamış ailelerdir. Yine boşanan ailelerden yüzde 24'ünün 1, yüzde 16'sının ise 2 çocuğu var. Boşanma oranının çocuk sayısına göre düşüş gösterdiği istatistiklerde boşanma oranı 3 çocuklu ailelerde yüzde 7'ye dü-şerken, 4 çocuklu ailelerde yüzde 3.3'e, 5 ve daha fazla çocuğu olan ailelerde ise 2.9'a iniyor.
Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre son yıllarda boşanmak için adliyelere müracaat edenlerin sayıları ise şöyle:

- 1986'da 60 865,
- 1987'de 60 140,
- 1988'de 80 158,
- 1989'da 75 820,
- 1990'da 77 233,
- 1991'de 85 132,
- 1992'de 88 788,
- 1993'de 88 877,
- 1994'de 95 495,
- 1995'de 103 203,
- 1996'da 104 851,
- 1997'de 110 119,
- 1998'de 114 322.

Tablodan da anlaşılacağı gibi 12 yıllık süre içerisinde boşanmak için adliye kapılarına giden eş sayısındaki artış yüzde 87 civarındadır.
Ancak bütün bunlara rağmen, millî ve mânevî değerlerden kaynaklanan bir yapı ola-rak Türkiye'deki boşanma oranları, Batı ülkelerine oranla oldukça düşük gözükmektedir. Zira ülkemiz, 27 ülke arasında yapılan bir araştırmada, boşanma sıralamasında sonuncu olmuştur. Yunanistan'da yüzde 6.9 olan boşanma oranı, İspanya'da 4.8, İtalya'da 4.7, ABD'de 4.57, Almanya'da 2.04, Mısır'da 1.55, Türkiye'de ise 0.47 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya göre, ülkemizde boşanma ora-nının en fazla olduğu şehir ise İstanbul olarak tesbit edilmiştir.

A.Hüseyin HALİMOĞLU

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
RE: En Sevilmeyen Helâl (Boşanmak)...

selamun aleyküm kardeşim.Allah razı olsun.güzl bir konu.kardeşim şu zamanda gerçekten insanlar çok farklı diyarlarda..mutuluk denen o güzel duyguyu farklı şeylerde arıyorlar daha doğrusu mutluluğun nasıl kazanabileceğini bilemiyorlar,hangi maksatla yuva kurulacağını bilemiyorlar.eğer ki kurulacak yuvanın Allah rızası için kurulacağı düşüncesi çoğu insnanımıza olsaydı olaylar bu rabteye kadar gelmezdi.ve şu var şu zamanda KANAATKAR diye bir kavram kalmamış.evet mutlu olmak içiin kanaatkar olmak lazım en önemlsi ve bundan gayri en önemli olan kurulacak yuvanın Allah rızası için kurulması ve bu düşüncenin her dem akıllarda olması lazım.gerçek mutluluk manevyattadır zaten bunu gören kişi mutluluğu bulmış ve yaşamış demektir..kanaatkarlada bu yuva fikrimce çok hem uzun ömürlü ve mutlu olarak sonuna kadar devam eder inşAllah..selam ve dua ile.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

-Eşlerin aileleri arasındaki uyumsuzluk ve çekişmeler, her iki tarafın ailesinin çiftleri kendi tarafına çekme, diğer taraftan uzaklaştırma eğilimi.

gerçekten çok büyük etken oluyor bu evliliklere

rabbim hayırlı bir evlilik nasip etsin inşallah bütün bekarlara

allah razı olsun kardeşim a.e.o.

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ÇOK HAKLISINIZ FİDAN HANIM VE GÜLER HANIM DİKKAT EDİLMELİ İNŞALLAH BEN O ŞUUR İÇİNDEYİM VE GEREKLİ ŞEKİLDE BİR EŞ ARAYIŞINDAYIM RABBİMDEN HAYIRLI BİR İŞ DİLİYORUM VE GEREKLİ VESİLELERİDE SORUYORUM ARAŞTIRIYORUM. İYİ DÜŞÜNÜP KARAR VERİLMELİ ÇUNKÜ HAYATTA BÜYÜK İHTİMAL BİR KERE YAPILACAK VE TÜM HAYATINA YENİ BİR ÇİZGİ ÜZERİNDEN DEVAM ETMESİ SAĞLANACAK BİR OLAY EVLİLİK. HAMDOLSUN DOGRUYU GÖRME YETENEGİ VEREN RABBİME...

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim hepimize yardım etsin şimdilerde evlilik için kapısı çalınan kızlar ve aileleri önce şu soruları soruyor
evin varmı?
araban varmı?
ne iş yapıyorsun?
ne kadar maaş alıyorsun?

hiç nasıl bir kulsun hangi ibadetlerine yerine getiriyorsun dini bilgin ne kadar haramı helali ne kadar gözetiyorsun diye soran yok bu yüzdende boşanmalar çoğalıyor çünkü erkek bir vesile ile herşeyi kaybediyor ve kızın onunla kalması için hiçbir sebep kalmıyor çünkü kızın istedikleri artık erkekte olmuyor yetersiz geliyor erkek kıza ve sorunlar başlıyor sonuç boşanma adıda "şiddetli geçimsizlik" oluyor rabbim iyi insanlarla karşılaşmamızı nasip etsin inşallah

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. FİDAN HANIM ŞU SÖYLEDİKLERİNİZİ TÜM HANIMLARIMIZ UYGULASA BİLYOR MUSUNUZ TÜM HANIMLARIMIZ FATİHLER DOĞURMAYA O KADAR ÇOK YAKLAŞIR Kİ OSMANLININ BU DOĞUŞU OLUR İŞTE. TABİ DEDİKLERİNİZİN ERKEĞE DÜŞEN YÖNLETİNİ BİZ DE TAM YAPSAK BİR FATİHTE BİZ OLABİLİRİZ. RABBİM CÜMLEMİZE HAYIRLI EŞ NASİP ETSİN İNŞALLAH...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

fidan yazdı:

gerçekten çok büyük etken oluyor bu evliliklere

rabbim hayırlı bir evlilik nasip etsin inşallah bütün bekarlara

allah razı olsun kardeşim a.e.o.

GENCLERIN ÜZERINE DÜ$EN AILELERI ILI$KILERINE KARI$TIRMADAN SORUNLARI CÖZMEK.VE MÜMKÜN OLDUGUNCA SORUNLARINI (EN AZINDAN UFAK TEFEKLERI)ARALARINDA HALLETMEK.FIDANCIGIM SANA KATILIYORUM
BIR AILE TANIYORUM KADININ 17 YASLARINDA OGLU VAR VE HALA NI$ANLIGIM GÜZEL DEGILDI PASTAM $ÖYLEYDI DIYE SÖYLENIYOR SIRF BU YÜZDEN BO$ANABILIRLERMI$.$OK OLDUM ALLAH GÖGSÜ IMANLI MERHAMETLILERIYLE KARSILASTIRSIN. AMINB)B)

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

a.s. amin inşallah kardeşim

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN senden siyahgülsevdalısı gerçekten güzel bi konuya değinmişsin fidan ve gülerede çok katılyorum dinini haramı helalı bilen biri ile evlenmek zaten iki tarafta da ALLAH korkusu varsa bence çözemiycek hiç bir sorun kalmayacaktır RABBİM hepimize hayırlı bi eş huzurlu bir evlilik yapmayı nasip etsin...

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

benim bir arkadaşım vardı bir gençle bir süre bir ilişki yaşadılar o zamnalarda duyduğum genç çok zengin hemde çok eli açıkmış okadarki kızın arkadaşlarına bile hediyeler alıyordu evlendikten sonra 1 2 ay geçti sonra arkadaşımdan duydun kocası kızın annesinin evine gelmesine ikram ettiği yemeklere ve annesini yatırdığı yere bile karışıyormuş adam kızı süsleyip püsleyip eşine dostuna ziyarete gidiyormuş anladığım kadarıyla onu bile gösteriş için kullanıyormuş rabbim böyle insanlardan korusun cümlemizi inşallah a.e.o.

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

amin fidancım cümlemizi böle kendini önce farklı gösterip sonra da gerçek yüzünü gösteren insanlardan uzak tutsun işte dedim ya EN ÖNEMLİSİ ALLAH KORKUSU OLAN VE GERÇEK İMAN SEVGİSİ TAŞIYAN İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN RABBİM BİZLERİ KORUSUN

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN KARDEŞLERİM SİZE SOYLE BİŞEY SOYLİCEM Kİ HEP KÖTÜ ÖRNEKLER VAR HAYATIMIZDA BUDA NEKADAR KÖTÜ BİR SİSTEM İÇİNDE YOZLAŞMAKTA OLDUĞUMUZU GÖSTERİR. AMA HAMDOLSUN HALA KENDİLERİNİ ÖRNEK ALINACAK EVLİLİKLERDE YOK DEGİL. BİR ÖRNEK BİR ABİM VAR BEN EVİNE GİTTİGİMDE MİSAFİR ODASINA GEÇERİM MUHABBET EDERİZ VE GÖZLERİMLE GÖRÜRÜM O EVİN İÇİNE İNNA RAHMETİ. VE BİR GÜZELLİK O ABİMİN EVİNE EN KÖTÜ İHTİMAL HAFTADA BİR KEZ GİDERİM VE BİR KERE BİLE YENGENİM YÜZÜNÜ GÖRMEDİM BİR KERE BİLE EVDE ONU GÖRMEDİM BEN GELİNCE HEMEN GEREKLİ YERE GEÇER VE BEN GİDENE KADAR ZATEN MİSAFİR ODASINDA OLURUZ ABİMLE ALLAH YENGEMDEN RAZI OLSUN İKRAMDA BULUNUR BANA ÇAY, DEĞİŞİK YİYECEKLER İNANIN BİR İKRAM EDİYOR Kİ ANLATAMAM VE BİR ŞEYDE VAR Kİ EVLERİ 65 METREKARE ANCAK AMA ÖGLE BİR GENİŞ DURUYOR Kİ EV İNANIN BEN NUMUNA GÖRDÜGÜM EVLERDEN BİRİ GÖRÜYORUM VE BİLİYOR MSUNUZ BİR ECDE EN BÜYÜK EKSİK NEY ????? TELEVİZYONUN OLMAMASI EN BÜYÜK EKSİK DÜŞÜNÜN ERKEK BÜTÜN GÜN ÇALIŞMIŞ EŞİNDEN İLGİ BEKLİYOR O ZAMAN TV YOK BOL ZAMAN VAR NE OLUR EŞLER BİRBİRİYLE İLGİLENİR AMA TV OLUNCA GÜZEL YADA KÖTÜ BİŞEYLER İZLENİYOR VE HAYAT HIZLA MONOTONA DOGRU GİDİYOR. BEN HANIM OLSAYDIM EVİME ASLA TELEVİZYON İSTEMEZDİM. HAMDOLSUN ONUN NE KADAR KÖTÜ BİR ALET OLDUGUNU BEN ANLADIM VE İNŞ. EVLENDİGİMDE ONU EVİME SOKMAYACAM. EMİNİM Kİ EVİMDE TELEVİZYONUN OLMAMASI BENİM İÇİN HERZAMAN ARTI GETİRECEK BU KARARI KOLAY ALMADIM AMA ŞUNU SORDUM KENDİ KENDİME...

İYİ YÖNLERİ Mİ DAHA ÇOK
KÖTÜ YÖNLERİ Mİ DAHA ÇOK

CEVAP KÖTÜ YÖNLERİ BUDA İSTEMEME SEBEB...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

HAKLISIN KARDE$IM TV COK KÖTÜ BIR ALET.BENDE EVIMDE ISTEMIYORUM FAKAT ÜLKEMLE TEK BAGIM TV MECBUREN HABERLERI IZLIYORUM.ENI$TENDE VIDEO TEXT TEN HABER OKUR O IZLEMEZ.FAKAT COK ZAMAN CALIYOR GENEL ANLAMDA.BENIM OTURUPTA IZLEME IMKANIM YOK ARKADA$LARIM ANLATTIKCA YA ÖYLEMI OLMU$ DIYE AGZIM ACIK KALIYOR(MAGAZINDE)
IYIKI VAKTIM YOK NEFSIME YENIK DÜ$MÜYORUM.

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

EVET ne güzelki işte hayatımızda böle örnek verebilceğimiz evliliklerde var tv gelince hemen hemen hepimizin evinde var olan bişey ama onuda iyi kullanabilirsek ne mutlu bize ben mesela evde olduğum zamanlarda tv açıyorum ama çoğunlukla dost tv nur tv hilal tv açık olur bizde.Ama şuda varki onda çok haklısın evet televizyon olunca eşler birbirleriyle daha az ilgileniyor tv olmasa tabiki daha bi farklı olur..RABBİM HEPİMİZE HERŞEYİN HAYIRLI OLANI BİZİM İÇİN NEYSE ONU YAPMAYI NASİP ETSİN RABBİM BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN VE HEP DOĞRU İNSANLARLA KARŞILAŞMAYI NASİP ETSİN....İNŞALLAH

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Her türlü gayret ve iyi niyete rağmen evliliğin devam etmesi mümkün gözükmüyorsa Dinimiz, boşanmayı meşru kabul etmiştir. Ancak Sevgili Peygamberimiz boşanmayı “Allah katında en sevilmeyen helal olarak”[5] nitelendirmiştir. Zira boşanma sadece eşleri ilgilendirmemekte, aynı zamanda eşlerin ailelerini ve anne-babadan kopuk bir hayata mahkum olan çocuklarını da derinden yaralamakta ve etkilemektedir. Boşanmanın yükünü en fazla onlar çekmektedirler. Şüphesiz bir çocuk fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamlar. O, hem annenin hem de babanın ilgisine, sevgisine, şefkatine son derece muhtaçtır. Onun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı gelişimi, her şeyden önce sıcak bir aile yuvasına sahip olmasına bağlıdır.

Parçalanmış aile çocuklarında uyum ve davranış sorunları ortaya çıkabilmekte, eğitimleri yarım kalmakta kimi zaman sokağa ve suç ortamına itilmekte, uyuşturucuya yönelme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Sonuçta, fert ve toplum olarak problemli bireylerle karşı karşıya kalınabilmektedir
Eşler, boşanmanın dinimizde hoş karşılanmadığı bilinciyle evliliklerini karşılıklı anlayış ve hoşgörü içerisinde, sevgi ve saygı temeline dayalı olarak devam ettirme gayretinde olmalıdırlar. Öncelikle kendilerine ve çocuklarına, sonra da çevrelerine mutlu bir aile yuvası örneği sunmalıdırlar. Boşanmaların sadece boşanan eşleri değil öncelikle istikbalimizi emanet edeceğimiz ciğerparemiz olan çocuklarımızı hiç de hak etmedikleri bir ortama mahkum ettiğini unutmamalıyız.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

DÜN AK$AM HABERLERDE KANALIZASYON KAPAKLARINDAKI ALLAH LAFZINI GÖRDÜNÜZMÜ?2003 YILINDA iSKi TARAFINDAN YAPTIRILMI$ KAPAKLAR. ESNAF INSANLAR BASMASIN DIYE SANDALYE KOYUYORLARDI ETRAFINA
ISTANBUL LULAR SIZ GÖRDÜNÜZMÜ?

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. SİZLERİ ANLIYORUM AMA BEN BU TV. KONUSUNA ÇOK RADİKAL BAKIYORUM KEZA BUNU İÇKİ AYETLERİNİN GELİŞ SÜRECİ GİBİ GÖRÜYORUM. HANİ KURANDA İÇKİNİN İYİ YANLARIDA VAR ama kötü yanları daha çok BÜYÜZDEN DE ÇOĞUNUN SARHOŞLUK VERDİGİNİN AZIDA HARAMDIR DENİR. BENDE DİYORUM Kİ ELİNDE İMKANI OLANLAR İÇİN ONDAN ÖGRENECEGİM ŞEYİ BEN KİTAPLARDAN ÖGRENİR VE EŞİME DE ÖGRETİRİM ARTI OLARAK EŞİMDE KENDİSİDE ÖGRENİR... GÜZEL KANALLAR VAR HAKLISINIZ GERÇEKTEN İYİ KANALLAR VAR AMA BEN ÖNCEKİ MSJ YAZDIM GETİRİSİNDEN ÇOK GÖTÜRÜSÜ VAR. BİRDE EŞLER ARASINDA BUNU AYARLADIGINIZI DÜŞÜNÜN YA EVLADLARINIZA NASIL ANLATICAKSINIZ BUNU ? YA ÇOCUGA NASIL İZLETMİCEKSİNİZ İMKANSIZ BEN DİYORUM Kİ TELEVİZYONLA YOZLAŞACAGIMA KİTAPLARIMLA İHYA OLURUM BU BANA DANA SEVİMLİDİR. S.A.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten yazdı:
DÜN AK$AM HABERLERDE KANALIZASYON KAPAKLARINDAKI ALLAH LAFZINI GÖRDÜNÜZMÜ?2003 YILINDA iSKi TARAFINDAN YAPTIRILMI$ KAPAKLAR. ESNAF INSANLAR BASMASIN DIYE SANDALYE KOYUYORLARDI ETRAFINA
ISTANBUL LULAR SIZ GÖRDÜNÜZMÜ?

:eek: ŞİMDİ SİZDEN DUYDUM BUNE YA ALLAHIM SABIR VER BUNE ZİHNİYET

irem_nur

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün Aleyküm kardeşlerim hepiniz çok haklısınız ALLAH hepinizden razı olsun. Ben 14 senelik evliyim evliliğimin ilk yılları çok kötü geçti ama ben pes etmedim aileme ve eşimin ailesine eşimin hep iyi yönlerinden bahsettim herzaman arkasında oldum sabrettim 4 sene önce ALLAHIM nasip etti kapandım namaza başladım ondan sonra eşim yavaş yavaş değişmeye başladı artık evimizde hem bereket hemde huzur var. ALLAHIM'A çok şükürler olsun artık eşimde namazını kılıyor çok mutluyuz. Söylemek isteğim evlilikte sabır çok önemli eşler arasındaki sorunları asla ailelerine anlatmamalı tartışmadan sonra bayan hemen evini terk etmemeli hangi taraf hatalıysa ona anlayış gösterip sabırla dua etmeli. İNŞALLAH ALLAH bütün bekar kardeşlerimize ALLAH korkusu olan imanlı eşler nasip etsin. AMİN.B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt