Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Erkekler Kadının Emanet Olduğunu Unuttu! (1 Kullanıcı)

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
2420190053_cb28d70d00_z.jpg
Kadınların erkeklere nasıl davranması gerektiğinden, unutmak istenen erkeğe itaat kavramından bahsettik. Bu konunun bir yüzüydü. Diğer yüzü ise erkeğin kadına nasıl muamele etmesi gerektiğidir.
Öncelikle bugüne değin gözlemlediğim acı bir gerçeği paylaşmak isterim. Bir ailede baskın karakter kimse onun sözü geçiyor. Onun sesi daha çok çıkıyor ve diğer taraf sönük kalıyor. Bu açıdan toptancı bir yaklaşımla erkekler şöyle, kadınlar böyle demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Her aile ayrı bir dünyadır. Her zaman dışardan göründüğü gibi olmayabilirler.
Eşlerden hangisi uysal bir yapıdaysa diğeri evde egemenliği eline alıyor, bütün söz hakkını kendinde görüyor sanki. Bir kadın sabırlı, sessiz sakin bir yapıya sahipse genelde kullanılabilir görülüp, gereken saygı kadına gösterilmiyor. Ve aynı şekilde erkekte her şeye susan, her konuda fikir beyan etmeyen, sabırlı bir karakterdeyse bu kez kadın erkeğe yükleniyor, evde tek otorite oluveriyor.
Görselliğin ön plana çıkarıldığı günümüz toplumunda kadın olmakta, erkek olmakta güçleşti. Özellikle erkeklerin kadınlardan görüntü olarak beklentisi arttı. Uyaranlar, dayatılan kadın modelleri, bütün albenisiyle sokaklarda arzı endam eden kadınlar erkeklerin eşlerine olan ilgisini azalttı.
Ne acıdır ki, kadının her zaman namuslu edepli olması beklenirken, erkeğin yaptığı zina “elinin kiri”, “erkektir yapar” gibi bayağı sözlerle basitleştirildi.
Kadınlardan itaat beklenirken, acaba erkekler üzerlerine düşen vazifelerini ne kadar yapabiliyorlar? İzleyici yorum ve maillerinden yola çıkarak erkeklerin yaptığı yanlışlardan ve haksızlıklardan örnekler verelim.
1-Kadın bir ev hanımıysa akşama kadar evinde uğraşmış didinmişse, erkeği tarafından sanki hiçbir iş yapmamış gibi görülmesi
2-Kendi ailesine saygı sevgi gösterilmesini beklerken, kadının ailesinin önemsenmemesi
3-Kadının hassas bir yapıda olduğunu unutup ısrarla ve inciterek değiştirmeye çalışması. Vücudunda azıcık kilosu, biraz sarkması olan kadına iğrenç muamelesi yapılması ne kadar onur kırıcı.
3- Kişisel bakımına ve edepli olmaya özen göstermemesi. Bir izleyicim eşinin kesinlikle dişini fırçalamadığını, istemediği halde yanında hoş olmayan, saygısız ve edepsiz tavırlar sergilediğini yazmıştı.
4- Özel hallerde kadının mutlu olması önemsenmeden, sadece kendi mutluluğuna odaklanması. Kaba davranması
5- Kadını rahatsız eden özel problemleri varsa önemsemeyip, karısının bir ömür boyu ızdırap çekmesini, mutsuz olmasını sağlaması.
6-Tv veya internette karısını hiçe sayarak edepsiz yayınlar seyretmesi veya devamlı maç izlemesi
7- Karısını başka kadınlarla kıyaslaması. Başka kadınların güzelliğinden eşine bahsetmesi
8-Eşine haber vermeden veya danışmadan eve arkadaşlarını davet etmesi. Ya da hiç eşinin fikrini almadan sık sık arkadaşlarıyla buluşması.
9-Çocukların bakımı ve eğitimi konusunda eşine yardımcı olmaması ki, bazı akşamlar ve tatil günlerinde pekâla yardımcı olabilirler.
10-Ailesinin yanındayken hanımına değer vermemesi, hakkını savunmaması. Evde gayet iyi davranırken ailesinin yanında eşini sıklıkla azarlaması.
11-Dışarıda gayet güler yüzlü, beyefendi ve kibarken, evinde eşine ve çocuklarına karşı özensiz ve kaba davranması.
12- Evin temizliğinden, köftelerin şekline kadar laf etmesi, bahaneler arayıp kusur bulması.
13- Seni anlıyorum, seni seviyorum gibi rahatlatıcı sözleri söyleyememesi
14- Her tartışma ortamında “boşanabiliriz” iması yapması, “kapı orada” demesi, eskiden yaşananları sık sık başa kalkması
15- Karısı söylediğinde umursamadığı bir fikri, arkadaşı söylediğinde ilk kez duyuyormuş gibi davranıp hayata geçirmek istemesi
İnsaniyet ve İslamiyet birbirinden ayrılmaması gereken iki unsur olsa da, islami bilinçteki pek çok erkeğin insani değerlerinin zayıf olduğu, eşine karşı nasıl davranması gerektiğini bilmediği bir gerçektir. Bu saydığım maddelerin çoğunu bilinçli müslüman denilebilecek erkeklerde yapıyor malesef. İslami bilinçte değilse başka bir kadınla açıkça zina işler, aksi halde göz zinası, kulak zinası ve düşünce dünyasında büyüttüğü hayasızlıklarla farkettirmeden aldatır.
Hani Kur’an’da geçer, erkeğe dört kadına kadar evlenme hakkı verilmiştir; erkekler bu 4 kadın meselesini gerçekleştiremese de her fırsatta kadına hatırlatır, şaka yollu, ima yollu bahsederek hazırda tutar. En ufak bir hatasını görse “yok senden kadınlık geçmiş”, “nasıl olsa haklarım var” deyip başa kalkmayı bir marifet sayar. Ve bunu en çok güya İslami bilince sahip erkekler yapar. Başka bir kadınla eşini aldatamamanın verdiği iç acısının dışa vurumudur sanki bu tavırlar.
İslamda şartları yerine getirildiği takdirde ki; bu çok zordur, erkeğe dört kadına kadar hak verilmiştir evet. Fakat buna mukabil kadının da bir çok hakları vardır. Bir kadın istemezse ev işi bile yapmaz, hizmetçi tutma hakkı vardır. Çocuğunu emzirmek istemezse zorlanamaz. Eğer erkek kocalık vazifelerini yapamıyorsa kadının boşanma hakkı vardır.
Sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Ve Sellem,Veda Hutbesinde; “Kadınlar size Allah’ın bir emanetidir.” buyurmuştur. Yazıkki çoğu erkek kadının emanet olduğunu unutuyor, bu emaneti zayi ediyor. Tertemiz eşlerinin kıymetini bilmeden, her fırsatta ezerek, aşağılayarak bir ömrü heba ediyor.
Oysa erkekler kadınların zayıf ve çocuksu karakterlerini anlayıp ona göre muamele etseler belki bir çok anlaşmazlık ortadan kalkacak.
Kadınlar güzel sözden hoşlanır. Eve gelen erkeğin eşine muhabbetle hal hatır sorması, gün içerisinde yaptığı temizlik, yemek gibi işleri küçümsemeyip dillendirerek takdir etmesi, ara sıra onu sevdiğini söylemesi kadını rahatlatır mutlu eder.
Kadın zariftir, zerafetten hoşlanır: Erkek bilmelidir ki kadınlar kabalıktan asla anlamaz. Kaba tavırlar erkekliğin bir göstergesi değildir. Kabalık, karşısında saygı beklemek yanlıştır.Özel hallerde eşine karşı kaba davranan onu anlamaya, rahatlatmaya çalışmayan erkeklerde karşılarında çoğunlukla gergin kadınlar bulurlar. Bir izleyicim eşi kendisini rahatlatamadığı için kalp hastası olduğunu yazmıştı. Ve şöyle devam ediyordu mailine:“yıllarca yalvardım ama tedavi olmadı, doktora gitmedi, kimselere anlatamadım, hep rol yaptım, çok geceler, o rahatlayıp arkasını dönüp yattığında ben gizli gizli ağladım. Herkes iki çocuğum var diye bizim hiç bir problemimiz yok sanıyordu. Eşimin yoktu evet, ama benim vardı. Hiç mutlu olamadım…” Açılsa ne dertler çıkar mutlu gibi görünen evlerden. Her ev bir başka alem…
Kadınlar anlaşılmak isterler. Kadının bir isteği varsa ve erkek buna karşı çıkıyorsa, karşıt görüşünü sert bir dille değilde “seni anlıyorum ama” diye başlayan sabırlı ve kararlı cümlelerle devam etse, sebeplerini sıralasa eminim pek çok kadın isteğinde ısrarcı olmayacaktır. Bir konuda “hayır” deyip sebebini söylemeyen erkekler kadını hasta ediyor…
Kadınlar çocuk gibidir: Ne kadar dominant gözükürse gözüksün, her kadın içinde bir çocuk taşır. İki tatlı söz duyup, bir güler yüz görseler herşeyi unutuverirler. Kadının gönlünü almak, sakinleştirmek sanıldığından çok daha kolaydır.
Susmak en çok erkeğe yakışır: Dırdırcı erkekler, dırdırcı kadınlardan çok daha iticidir. Bir tartışma esnasında mütemadiyen konuşan, her şeye dırdır eden bir erkek, zamanla saygınlığını yitirir, değerini düşürür.
Dünyayı cennete çevirmek isteyen, hurileri daha cennete gitmeden isteyen, dışarda gördüğü her güzelle eşini kıyaslayan erkekler biyolojik olarak dışardaki kadınla, evdekinin bir farkının olmadığını bilmelidir. Bir kadının aldatması ne kadar aşağılık ve kabul edilemezse, erkeğin aldatması da en az onun kadar aşağılık ve kabul edilemez bir durumdur.

Hiç bir eş her ne sebepten olursa olsun aşağılanmayı hak etmez. İstemeyen çekemeyen boşanmak isterse boşanır. Fakat aynı evde yaşadığı eşini her fırsatta ezip onur kırıcı hareketler yapmak, ne erkekliğe, ne insanlığa, ne de İslamlığa yakışmaz.
“Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır. ”Tirmizî, Radâ`, 11 (III, 466); İbni Mâce, Nikâh, 50 (I, 636).
ALLAH düşünebilen akıl sahipleri için: ”Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/21.) Buyurmuştur.

Erkek ve kadın savaşmak için değil, birbirlerine üstünlük sağlamak için değil, birbirlerinde huzur bulmak için evlenmelidirler. İki kırık kalp, birbirine örtü olamamış, ruhları aç kalan iki yalnız insan mutlu bir evliliğin sahipleri olamazlar.
Bu toplumun erkeğine itaat edecek, engin yürekli kadınlar kadar, itaat edilmeye değer, saygın karakterde erkeklere de fazlasıyla ihtiyacı var.
Cahide Sultan

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun ablacım, tekrar tekrar okunması gereken bir mesaj paylaşmışsınız.. Ellerinize, yüreğinize sağlık..

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
şu 15 maddeyi okudukça yaşamış gibi oldum ve canım sıkıldı:)
Allah herkese hayırlı eşler nasip etsin.sadece erkekte suç bulmak da olmaz sadece kadında da.
Ama kadın erkek eşit değil diyorlar sonra kadının ezikliğine laf ediyorlar.anlayamıyorum.
tamam kadın erkek farklı işte erkekler güçlü ise kadınlar daha duygusal kırılabilir
bunu herkesin benimseyip anlaması lazım farklılığı

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Bir ailede baskın karakter kimse onun sözü geçiyor. Onun sesi daha çok çıkıyor ve diğer taraf sönük kalıyor. Bu açıdan toptancı bir yaklaşımla erkekler şöyle, kadınlar böyle demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Her aile ayrı bir dünyadır. Her zaman dışardan göründüğü gibi olmayabilirler.

Eşlerden hangisi uysal bir yapıdaysa diğeri evde egemenliği eline alıyor, bütün söz hakkını kendinde görüyor sanki. Bir kadın sabırlı, sessiz sakin bir yapıya sahipse genelde kullanılabilir görülüp, gereken saygı kadına gösterilmiyor. Ve aynı şekilde erkekte her şeye susan, her konuda fikir beyan etmeyen, sabırlı bir karakterdeyse bu kez kadın erkeğe yükleniyor, evde tek otorite oluveriyor.

Bence şu cümleler birçook şeyi özetlemiş Eğer Aile içinde böyle bir durum olursa mutsuzluk, çatışma kaçınılmaz görünüyor.

İnsan edebinden susar öbürü ben susturdum zanneder diye bir söz var o da çok güzel bir örnek olabilir.

Görselliğin ön plana çıkarıldığı günümüz toplumunda kadın olmakta, erkek olmakta güçleşti. Özellikle erkeklerin kadınlardan görüntü olarak beklentisi arttı. Uyaranlar, dayatılan kadın modelleri, bütün albenisiyle sokaklarda arzı endam eden kadınlar erkeklerin eşlerine olan ilgisini azalttı.

Tüm hanımlar Tesettürlü olsa demekki kadınlar ve erkekler daha mutlu olacak (Gerçek Tesettür) :) Gerçi bazı kadınlar kendilerini sergilerken mutlu oluyor onları bilemeyeceğim...

suda

Kayıtlı Kullanıcı
kadınlar çok değerlidir

suda

Kayıtlı Kullanıcı
bende kadınların her işe koşturulmasına ve dediğiniz emanet olduklarının unutulmsına karşıyım

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı

Tüm hanımlar Tesettürlü olsa demekki kadınlar ve erkekler daha mutlu olacak (Gerçek Tesettür) :) Gerçi bazı kadınlar kendilerini sergilerken mutlu oluyor onları bilemeyeceğim...

Güzel söylemişsin kardeşim.. Peki evde karısı onu beklerken, dışarıda süslü hanımlara aldanıp karısına olan ilgisini azaltan erkekler nolacak? :) Ortada bir mutluluk olacaksa, hiçbir zaman tek tarafın görevini yapmasıyla olamaz bu.. ;)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel söylemişsin kardeşim.. Peki evde karısı onu beklerken, dışarıda süslü hanımlara aldanıp karısına olan ilgisini azaltan erkekler nolacak? :) Ortada bir mutluluk olacaksa, hiçbir zaman tek tarafın görevini yapmasıyla olamaz bu.. ;)

Kadın, tesettür demişimde erkek için dememişim erkeğin yokmu tesettürü ? :)

Tabi abi çok haklısınız :)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
“…Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır.
Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler.
Allah Azîzdir, Hakîmdir.”
(Bakara: 228)

“Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur.
Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.
”(Ahzap suresi 36.Ayet)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Allah insanı, erkek ve kadın diye nitelendirilen iki farklı cinsten yaratmıştır. Bu kural hayvanlar ve bitkiler için de geçerlidir. Neslin üreyip devam edebilmesi için Allah, böyle bir uygulama var etmiştir ki, hepimizin bildiği şekliyle erkek ve kadının sperm birleşiminden, neslin türeyişi sağlanmıştır. Bu sistem sadece Allah’ın kudretinin gereğidir. Yani ne erkek ve ne de kadının bu oluşum nedeniyle, kendisini üstün bir varlık olarak addetmesi doğru değildir. Çünkü böyle bir özelliği onlara veren şüphesiz ki Allah’tır. Dolayısıyla bu özellik nedeniyle övünmek ya da farklı kalıplara girmek kesinlikle yanlıştır. Zira bu özelliği veren Allah, yeri geldiğinde kesinlikle geri almasını da bilir.
O nedenle sadece bu konuda değil hiç kimse, hiçbir konuda haddini aşacak ifadelerde bulunmamalıdır. Zira Allah’ın bize bahşettiği bu gibi özellikleri, abartıcı ifadeler kullanarak ve kendi maharetimizmiş gibi lanse ederek Allah’a karşı haksızlık yapmamız, çok büyük bir günahtır. Nitekim Allah; kimini, üreme sistemi dediğimiz bu özelliği vererek kimini de, bu özellikten mahrum bırakarak imtihan etmektedir. Birinin karşılığı şükür, diğerinin karşılığı ise sabırdır. Yani böyle bir durum karşılığında kesinlikle şükretmemiz ve de sabretmemiz gerekmektedir. Çünkü nereden ve ne şekilde imtihan ediliyor olduğunuzu kesinlikle bilemeyiz.
Günümüz insanının yaptığı yanlışlardan biri de, nüfuz planlaması adı altında yapılan kürtaj çılgınlığı, iğne ve ilaçla yapılan çocuk düşürme programı gibi olgulardır ki bunlar, kesinlikle çok büyük günahlardan biridir. Allah’ın bilmediği nüfus planlama işini, acaba insanlar daha mı iyi biliyorlar ki, hâşâ Allahın işine karışmak gibi bir yanlışa düşüyorlar. Kimileri korunma ilaçlar kullanarak çocuk katliamına vesile olurken, kimileri de uğruna milyarlarca para harcayarak çocuk yaratıcılığına soyunuyorlar. Zira buna rağmen, yaptıkları yanlışın hiç farkına bile varamıyorlar. Allah da kimilerinin çöpe attıkları veya kaldırım taşları üzerine bıraktıkları bebeklerin yaşamalarını sağlayarak, insanların adeta beyinlerine kazırcasına; zira ben istersem istediğimi istediğim şekilde yaşatır, ben istemezsem de kim ne yaparsa yapsın yaratmam ve de yaşatmam diyor. O nedenle önemine binaen herkesten istirham ederek diyorum ki, bu veya benzeri konular için atacağınız her adımı, üzerinde hassasiyetle düşünerek atın ve hiçbir şey için kesinlikle acele etmeyin.
Allah erkeği de, kadını da eşit özelliklerde yaratmıştır. Erkeğin kadına, kadının da erkeğe yaratılış bakımından hiçbir üstünlüğü yoktur. Hiçbir erkek, erkek olarak yaratılmışlığından dolayı, hiçbir kadın da, kadın olarak yaratılmışlığından dolayı övünmemeli ya da şikâyetçi olmamalıdır.
Maalesef günümüz insanlarının yanılgılarından bir diğeri de, erkeğin kadını dövmek, azarlamak veya şiddet uygulamak şeklinde bir hakkının olduğunun sanılması ve işin daha da kötüsü, bunun ilahi kitaplarda beyan edildiğinin söylenmesidir ki, bu kesinlikle çok büyük bir yanlış ve iftira kokan bir vebaldir. Çünkü Allah’ın, yaratıcılık da göz önüne aldığı eşitliği, uygulama aşamasında yok sayması asla mümkün değildir. Zira ilahi kitaplardan anladığımız odur ki, her ne olursa olsun erkeğin kadını dövmek, darbelemek veya ona kötü davranmak gibi bir hakkı kesinlikle yoktur. Son peygamber Muhammed(as) hayat akışını gözlemlediğimizde, zaten böyle bir olasılığın mümkün olmadığını ve hatta onun yaşantı şeklinden, kadına büyük bir nezaket ve incelikle davranılması gerektiğini de öğreniyoruz. Zira hayvana bile, güzel muamelede bulunmanın gerekliliğini beyan eden böyle bir peygamberin sözlerini ve de Allah’ın güzeller güzeli hakikatlerini, aksi bir şekilde barbarlaştırırcasına yalan yanlış yorumlarla insanlığa empoze etmek hiç doğru değildir. O nedenle ben, buradan tüm insanlığa sesleniyor ve diyorum ki, Allah’ın tüm hakikatleri kesinlikle mükemmeldir ve onun dininde hiç kimseye, hiçbir şekilde haksızlık yoktur. Nitekim bu konuyla ilgili ilahi kitaplarda beyan edilen gerçekse şudur ki, kadınların güç ve iktidar bakımından erkeğe göre biraz daha zayıf olmaları hasebiyle, onlara daha hassas davranılması gerektiği belirtilmektedir. Ve ayrıca diyorum ki, ilahi kitapların hepsini ama hepsini, kesinlikle hiç ayırt etmeksizin anlamaya çalışarak okursanız, benimsediğiniz dini, muhakkak ki daha iyi ve daha doğru şekilde anlayacaksınızdır. Zira onların içinde beyan edilen her konu, o kadar mükemmel bir şekilde anlatılmıştır ki, anlamamak ya da anlayamamak gibi bir olasılık asla mümkün değildir.
Mehmet Akif UÇAR

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Kadınlar güzel sözden hoşlanır. Eve gelen erkeğin eşine muhabbetle hal hatır sorması, gün içerisinde yaptığı temizlik, yemek gibi işleri küçümsemeyip dillendirerek takdir etmesi, ara sıra onu sevdiğini söylemesi kadını rahatlatır mutlu eder.
Kadın zariftir, zerafetten hoşlanır: Erkek bilmelidir ki kadınlar kabalıktan asla anlamaz. Kaba tavırlar erkekliğin bir göstergesi değildir. Kabalık, karşısında saygı beklemek yanlıştır.Özel hallerde eşine karşı kaba davranan onu anlamaya, rahatlatmaya çalışmayan erkeklerde karşılarında çoğunlukla gergin kadınlar bulurlar. Bir izleyicim eşi kendisini rahatlatamadığı için kalp hastası olduğunu yazmıştı. Ve şöyle devam ediyordu mailine:“yıllarca yalvardım ama tedavi olmadı, doktora gitmedi, kimselere anlatamadım, hep rol yaptım, çok geceler, o rahatlayıp arkasını dönüp yattığında ben gizli gizli ağladım. Herkes iki çocuğum var diye bizim hiç bir problemimiz yok sanıyordu. Eşimin yoktu evet, ama benim vardı. Hiç mutlu olamadım…” Açılsa ne dertler çıkar mutlu gibi görünen evlerden. Her ev bir başka alem…
Kadınlar anlaşılmak isterler. Kadının bir isteği varsa ve erkek buna karşı çıkıyorsa, karşıt görüşünü sert bir dille değilde “seni anlıyorum ama” diye başlayan sabırlı ve kararlı cümlelerle devam etse, sebeplerini sıralasa eminim pek çok kadın isteğinde ısrarcı olmayacaktır. Bir konuda “hayır” deyip sebebini söylemeyen erkekler kadını hasta ediyor…
Kadınlar çocuk gibidir: Ne kadar dominant gözükürse gözüksün, her kadın içinde bir çocuk taşır. İki tatlı söz duyup, bir güler yüz görseler herşeyi unutuverirler. Kadının gönlünü almak, sakinleştirmek sanıldığından çok daha kolaydır.
Susmak en çok erkeğe yakışır: Dırdırcı erkekler, dırdırcı kadınlardan çok daha iticidir. Bir tartışma esnasında mütemadiyen konuşan, h

Bunlar bilinse , bunlar uygulansa yeter! Hadi beyler, degisim zamani....
Kadinlar bilinclendikce, kavgalar artiyor neden???
Muhammed (s;a;v)gibisini gormedim, aise olamam ki aniden:a20:

leyla-1

Altın Üye
Ayın En İyi Üyesi
Allah razı olsun canım emeklerine gönlüne sağlık.Kadın bir çicektir.Rabbim herkese hayırlı imanlı salih eşler nasip etsin kötü insanlardan uzak tutsun Rabbim.
Allah ne verirse en güzelini hayırlısını nasip etsin Rabbim.Selam ve dua ile selamtle kalınız.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Cümlemizden Rabbim razı olsun.Bir nebze faydamız olduysa ne mutlu bize...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt