Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Geçmişte ki Zina ? (1 Kullanıcı)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bir insan eğer geçmişinde zina yapmış ise ve o zina yaptığı kişiden helallik istemesi doğru bişey mi yada ne yapılmalı tabiki bu kişi tövbe etmiş birisi ??:a42::a42::a42::a17::a17::a17:

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim zinada hak Allah.ındır sana yasak ettiğini yapmışındır.Ama tecavüz olursa işte o kul hakkıdır,helallik alınır.

wside

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim zinada hak Allah.ındır sana yasak ettiğini yapmışındır.Ama tecavüz olursa işte o kul hakkıdır,helallik alınır.

Zina yapan illaki cezasını çececek sonradan pişman olsada diyorlar, mesela sonradan pişman olup iman edenler nasıl cennete eninde sonunda girecekler ama belli bir süre cehennemde kalacaklar daha önce yaptıklarının cezasını çekecekler. hatta bende arkadaşlarıma bunu söylüyorum. Doğrumu bu?

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Zina yapan illaki cezasını çececek sonradan pişman olsada diyorlar, mesela sonradan pişman olup iman edenler nasıl cennete eninde sonunda girecekler ama belli bir süre cehennemde kalacaklar daha önce yaptıklarının cezasını çekecekler. hatta bende arkadaşlarıma bunu söylüyorum. Doğrumu bu?

Hayır. Tevbe edersen neden Allah kabul etmesin? Sen pişman olup af dilersen neden kabul edilmesin? Yani cezayı çekip çekmemesi Allah'ın kabul edip etmemesine bağlı, biz bilemeyiz.

firdevs-i gam

Kayıtlı Kullanıcı

Değil. Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir. Ama öyle lafta tövbe etmek değil bahsedilen. Pişmanlık ciğerlerini yakacak, gözyaşların akacak. Aklına her geldiğinde ihlas ile tövbe edeceksin. Nasuh tövbesi deniyor buna. Kul hakkı haric affedilmeyecek günah yoktur. Hatta kul hakkını bile Allah sevdiği kulları için ahirette o kulları karşılaştırıp helal ettirecektir. İslam kolaylık dinidir. Korkutmayınız, sevdiriniz.

wside

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır. Tevbe edersen neden Allah kabul etmesin? Sen pişman olup af dilersen neden kabul edilmesin? Yani cezayı çekip çekmemesi Allah'ın kabul edip etmemesine bağlı, biz bilemeyiz.

Değil. Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir. Ama öyle lafta tövbe etmek değil bahsedilen. Pişmanlık ciğerlerini yakacak, gözyaşların akacak. Aklına her geldiğinde ihlas ile tövbe edeceksin. Nasuh tövbesi deniyor buna. Kul hakkı haric affedilmeyecek günah yoktur. Hatta kul hakkını bile Allah sevdiği kulları için ahirette o kulları karşılaştırıp helal ettirecektir. İslam kolaylık dinidir. Korkutmayınız, sevdiriniz.

anladım. ama mesela ailesi dindar olupta tüm gerçeklerin farkında olupta hatta umreye gitmesine rağmen zinanın büyük günah olduğunu bilmesine rağmen yapanlar var, birde pişkin pişkin "cehennemde biraz kalırım sonuçta inançlıyım eninde sonunda cennete girerim" diyorlar. üstelik normal hayatta namazdı oruçtu o ibadetleride yerine getirmeye çalışıyorlar. bizzat böyle tanıdığım arkadaşlar oldu. ya bunların sonu nolacak?

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Tevbe etmedikleri için cezasını çekecekler, ibadetleri kabul olmayacak. Ama hep cehennemde mi kalırlar, Allah bilir. :)

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
anladım. ama mesela ailesi dindar olupta tüm gerçeklerin farkında olupta hatta umreye gitmesine rağmen zinanın büyük günah olduğunu bilmesine rağmen yapanlar var, birde pişkin pişkin "cehennemde biraz kalırım sonuçta inançlıyım eninde sonunda cennete girerim" diyorlar. üstelik normal hayatta namazdı oruçtu o ibadetleride yerine getirmeye çalışıyorlar. bizzat böyle tanıdığım arkadaşlar oldu. ya bunların sonu nolacak?
o kimseler Allah.ın haramını hafife olmaktan dolayı kafir olmaktan korkmazlar mı?
sonları cehennem ama biraz kalmayacakları kesin.

wside

Kayıtlı Kullanıcı
o kimseler Allah.ın haramını hafife olmaktan dolayı kafir olmaktan korkmazlar mı?
sonları cehennem ama biraz kalmayacakları kesin.

Bencede. durumun ciddiyetini bile bile yapmaları belki daha büyük günahtır, zaten imanlı olanlar birgün cennet yüzü görecek deniyor, onlar sırf hafife aldıklarından dolayı belki imanlarıda ellerinden gidecek haberleri yok. Yani bir kafirden farksız ölecekler belkide, imanlı ölmek kolaymı öyle.

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
naptın sen yaa yarama resmen tuzruhu bastın

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
naptın sen yaa yarama resmen tuzruhu bastın

kardeşim siz tevbe edin günahınıza,ve bu konuyu da adminlere sildirtin kimseye de günahınızı açıklamayın .çünkü açıklanan günah bağışlanması çok ama çok azalır. Allahu teala dermiş ey kulum ben o günahını gizledim sen neden açtın diye..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
, birde pişkin pişkin "cehennemde biraz kalırım sonuçta inançlıyım eninde sonunda cennete girerim" diyorlar. ya bunların sonu nolacak?

Bunların sonunu ben sana kesin söyleyip cehennemdir. Zİra bu lafları söyşleyen kişinin imanı gider. 2 cihedden gider. birincisi Allah c.c. hükümlerini (ve yarattıklarını ve cezalarını) hafife almak. ikincisi de Allah c.c. adına hüküm koymak (hemde kesin) ne cehenneme gideceğimizi biliriz nede cennete gideceğimizi. Bu sebeple bu sözü söyleyen kişiler tövbe edip kelimei şehadet getirecek tekrardan. Ve evli iseler tekrar nikah kıyacaklar zira nikahları bu sözü söyledikden sonra düşmüştür.

Eyvallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt