Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HATİCE ANNEMİZİ UNUTULMAZ KILAN HİZMETİ NEYDİ? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Eline aldığı kuru bir hurma dalına dayanarak Resûlüllahın kapısına kadar gelmiş olan yaşlı bir kadın, içeri girmek arzusunu izhar etmesi üzerine;

Yâ Resûlâllah, kim olduğunu bilmediğimiz bir ihtiyare kadın, zâtınızı görmek istiyor,” dediler.

Resûli Ekrem Hazretleri

Müsaade edin, gelsin, buyurdular.

İhtiyarlıktan âdeta rükû eder halde duran kadın, hurma dalından edindiği asâsına dayana dayana Resûlüllah’ın kapısından içeri girdi, bir-iki adım ilerledikten sonra, kendisini tanıyan Resûlüllah hemen ayağa kalktılar altlarındaki içi hurma lifi dolu minderlerini göstererek oturmasını istediler.

Resûlüllahın bu kadına gösterdiği hürmet ve alâka, orada hazır bulunan Hazret-i Ömer’in dikkatini çekti; hattâ kim olduğunu merak ettiği bu ihtiyareye gösterilen bu ikramı, biraz da fazla gibi bulduğu içindir ki, ihtiyare kalkıp gittikten sonra Yâ Resûlâllah, bu kadın kimdi ki, kendisine ayağa kalkacak kadar hürmet ettiniz, minderinizi verecek kadar alâka gösteriniz?dedi.

Resûlüllah’ın cevabı tek cümleden ibaretti

Bu kadın, bizim Hatîcenin dostlarındandı!

Burada aklımıza şöyle bir sual geliyor

Resûlüllah Hazretleri, senelerce evvel vefat etmiş olan Hatice Validemize, neden bu kadar alâkâ duyuyordu ki, O’nun dostlarına bile ayağa kalkıyor, minderlerini vermek kadirşinâslığında bulunuyorlardı? Hatîce Validemizin kendisini bu derece sevdiren hususiyeti ne idi?

Bu sualin cevabını da, Hazreti Âişe Validemizin hazır bulunduğu bir mecliste cereyan eden şu hatırada bulmak mümkündür. Fahri Kâinat Efendimiz, bir aile sohbetinde, Hazreti Hatîce Validemizi uzun uzun yâdetmiş bazı hatıraları yeniden anlatarak, geçmiş günlerini dile getirmişti.

Hazreti Âişe Validemiz:

Yâ Resûlâllah, senelerce evvel ölüp gitmiş olan bir yaşlı kadını, bu kadar hatırlayıp yâdetmekte ne fayda var? Allahü Zülcelâl, size, Ondan daha genç ve güzelini ihsan etmiş ağzında dişi bile kalmamış bir ihtiyare yerine daha gencini vermiştir, dedi. Âişe Validemizin bu sözlerine karşı Resûlüllah Hazretlerinin, Hz. Hatîce Validemizi niçin unutmadığını bildiren şu cevaplarını, dikkat ve ibretle okumaktayız:

Yâ Âişe! Seneler geçtiği halde Hatîceyi unutmayışım, Onun dış güzelliğinden değildir.

Herkes beni red ve inkâr ettiği zaman, Hatîce bana inandı ve tasdik etti.

Etrafımdakiler bana, yalancısın, dediği zaman; Hatîce bana, doğru söylüyorsun, asla çekinme, dedi.

İnsanlar benden bir pulu esirgediği zaman, Hatîce, bütün servetini önüme sürerek bunların hepsi emrindedir, istediğin kadar harcayabilirsin, dedi.

Dünyada yalnız kaldığım günlerde, Hatîce, benden asla geri kalmadı; bunların hepsi geçicidir, üzülme, ileride bu güçlükleri kolaylıklar takip edecektir, dedi.

İşte ben, Hatîceyi, bu fedakârlıkları için unutmuyorum!

Hz. Hatîceyi seneler geçtiği halde unutturmayan meziyetleri, Resûlüllah nezdinde, kadın arkadaşına oturduğu minderini verdirecek kadar kazanmış olduğu itibar ve kıymeti hanımların dikkatlerini çekmelidir.

Mümine hanımlar, İslâm dâvası uğrunda fedakârca çalışan kocalarına engel olmamalı. Hatîce annemiz gibi, bütün kuvvet ve imkânlarıyla dâva uğrunda çalışan beylerini takviye ile yardımcı olmalıdırlar.KAYNAK:

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı
RE: HATİCE ANNEMİZİ UNUTULMAZ KILAN HİZMETİ NEYDİ?

ALLAH razi olsun ellerinize saglikki bu guzem aniyi bizle paylastiginiz icin

zumretezulal

Kayıtlı Kullanıcı

s.a.kardeşim yazın için ALLAH senden razı olsun.bizler onun gibi olamassakta i.n.ş. olmak için gayrte ederiz.RABBİM de nasip der i.n.ş.(amin)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim sizlerden razı olsun bu güzel paylaşımınız için.
dua ile.

lana

Kayıtlı Kullanıcı

B)selamunaleyküm abla emeğinize salık Allah razı olsun selametle kalın...

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun paylaşımlarınız için çok teşekkürlerB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun ahh keşke daha fazla birşeyler yapabilsek daha fazlası gelse elimizden selam ve dua ile

imamhatiplim15

Kayıtlı Kullanıcı

ablacığım onun büyük sadakti sevgisi şefkati merhameti sevgili peygamber edendimizi kuşatmıştı onun unutulmamasındaki en büyük faktörler rabbim razı olsun

sumeyra_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN..B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cüemlemizden razı olsun kardeşim duada unutmayın

beyaz_nur

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim yaptıklarımızla bizi HAtice validemize komşu etmesi umuduyla...

Allah razı osun kardeşim paylaşım içinB)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Yine yargılayıcı bir ifade kullanacağım ama sakın bana kızmayın değerli arkadaşlar. Günümüzde Hatice Validemiz gibi kaç tane insan var gerçekten etrafımızda. Onun imanını taşıyanını demiyorum eşiyle malının hesabını yapmayan kaç tane kadın var çevrenizde.
selam ve dua ile..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

s a konak bey eğer bizim hanımlarımız bu doğrultuda olsaydı günümüzün boşanma oranları bu kadar yüksek olurmuydu bence öz eleştiri günümüzün hanımlarının içinde bulunduğu durum çok vahim abbim yardım etsin cehennem ehlinin çoğu kadınlardır diye bir hadisi şerif var bazı hanımlar hemen tepkiyle yaklaşıyorlar ama o kadar haklı bir hadisi şerifki ne diyelim bizler evlatlarımızı bu örnekler üzere yetiştirirsek gelecekte inş hz hatice annemiz gibi bizlerinde örnekleri olur selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sakın yazdıklarımdan dolayı değerli bayan kardeşler alınmasınlar değerli kardeşler düşündüğümüz zaman bizlerin öncelikleriyle onların öncelikleri arasında dağlar kadar fark olduğunu görebiliriz hatice validemiz gibi asil bir hanım zengin malı mülkü olan bir hanım istese idi rahat sefa içinde yaşayabilirdi hira mağarısa yemek taşımazdı o istese kendisi gibi zengin biri ilede evlenebilirdi ama o peygamberlik iddia eden eşine sen doğrusun ben sana inandım demezdi o eşki herkes ona düşman olmuş ama o kadınki asla olmamış o böyle bir hanımdı onu anmak onu anlatmak imkansız bence onun gibi olamayız elbette ama onun davranışlarını örnek alabilirz

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kadının en hayırlısı eşine külfeti az olan kadındır hadisi şerif

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

zerda abla hangimiz onlar gibi olabilirzki keşke böyle birşey mümkün olabilse bunun için her yönden kendimizi eğitmemiz gereklidir allah razı olsun çok faydalı örnek alınması gerekilen bir yazı

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

hatice validemiz gibi olamayız muhakak ama onu örnek alabiliriz dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt