Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hazreti Ali (k.v.) efendimiz´e yahudilerin sorulari... (1 Kullanıcı)

muhammedsas

Kayıtlı Kullanıcı
Hazreti Ali (k.v.) efendimiz´e yahudilerin sorulari...

Yahudi hahamlari Hz. Ali´ye (k.v.) dediler ki:
-Bize sunlardan haber ver. Gökleren büyük, yeryüzünden genis, atesten daha yakici, rüzgardan daha süratli, denizden zengin, tastan daha kati, bizim görüp ALLAH´in görmek istemedigi, yanliz ALLAH icin olan sey nedir?
At kisnediginde, deve, sigir bagirdiginda, merkep anirdiginda, koyun melediginde, köpek havladiginda, tilki bagirdiginda, kedi miyavladiginda, güvercin ötmesinde, kurbaganin bagirmasinda, diger kuslarin ve horozun ötemsinde, tavugun bagirmasinda, atesin kivilcimlasip parlamasinda, rüzgarin esmesinde suyun akmasinda, yerin yesermesinde, gögün bulutlanmasinda, denizin dalgalanmasinda, günesin isik vermesinde, ayin parlak olasinda sebeb nedir?
Muhammed Aleyhisselam´in kac ismi oldugunu, Kur´an´a nicin Kur´an dendigini, insan kiyafetinden cikanlarin kac tane olduklarini, nicin insan seklinden hayvan suretine cevrildiklerini bize söyle.
Eger bunlara cevap verebilirsen, senin Hak din üzere oldugunu ikrar ve itiraf ederiz. Eger cevap veremezsen batil üzere bulunduguna karar veririz.
Hazreti Ali (k.v.) onlara söyle der:
-Bende ilimden altmis kapi vardir. O kailarin her biri bin denk kagida muhtactir. Bana istediklerinizi sorun. Cevabinizi alirsiniz. Cünkü sizin sorulariniza cevap vermek benim icin cok kolaydir.
Ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym der ve söyle cevap verir:
-Gökten büyük olan; ALLAH´ü Teala´ya karsi yalan söyleyip iftira etmektir. Yeryüzünden genis olan; Hakk olandir. Atesten daha fazla yakici olan; toplamaya haris olan kalpdir. Rüzgardan daha süratli olan; mazlumun bedduasidir. Denizden daha zengin olan; kanaatkar kalbtir. Tastan daha kati olan; facir ve fasik kalptir. Bizim görüp ALLAH´in görmek istemedigi, kafirin yüzü ve amelidir. Yanliz ALLAH icin olan; ruhdur. Yanliz bizim icin olan sey de kendi amelimizdir. Bizimle ALLAH arasinda olan ise bizden dua, ALLAH´tan da kabul etmektir.
Atlar:
"Ey Rabbimiz, müslümanlari aziz, kafirleri zelil kil" derler.
Deve:
"Yiyecegi olmayip sükut eden nasil sükut eder diye taaccüp ediyorum" der.
Sigir:
"Ey gafil, mesgul olamn icin sana ölüm yeter. Ey gafil, az bir zaman sonra gidicisin. Ey gafil, ahirtet gönderdigin hersey meydana konacaktir. Ey gafil, yapmis oldugun her seyle yarin karsilasacaksin" der.
Merkep:
"Ey ALLAH´im, noksan tartana ve onun kazancina lanet et" der.
Koyun:
"Ey ölüm, ne kadar aci, ne kadar korkunc, ne kadar istenmez bir seysin! Ey ademoglu, ne kadar gaflet icindesin, seni böyle gaflete düsüren nedir?" der.
Köpek:
"Ey ALLAH´im, ben her seyden mahrumum. Bana merhamet edene sen de merhamet et" der.
Tilki:
"Ey riziklari taksim eden, taksimde bana verdiginde beni kanaatkar kil" der
Arslan:
"Ey kati kayalarin kendisine boyun egdigi yüce ALLAH´im, beni gece gündüz sana isyan edenlere musallat kil" der.
Kartal:
"Diledigin kadar yasa, cünkü sen muhakkak öleceksin. Diledigin kadar mal topla, cünkü sen onu mutlaka terk edeceksin. Diledigini sev. Cünkü sen ondan mutlaka ayrilacaksin" der.
Karga:
"Ey ümmetler toplulugu, nimetlerin azabin gelmesinden sakinin. Ey ümmetler toplulugu, azabin gelmesinden sakinin. Ey ümmetler toplulugu, azabin gelmesinden korunun." der.
Hid´e adindaki kus:
"Insanlardan uzak kalmak akilli olan kimse icin ünsiyettir." der.
Güvercin:
"Sizi ziyaret etmeyenleri ziyaret ediniz. Size zulm edenleri affediniz, size birsey vermeyene veriniz. Sizinle dargin olanla konusunuz ki, cennet sizin meskeniniz olsun." der.
Kurbaga:
"Denizde olanlarin kendisini tesbih ettigi ALLAH noksan sifatlardan münezzehtir. Dag basinda bulunanlarin kendisini tesbih ettigi ALLAH´i tesbih ederim. Sahralarda bulunanlarin, dudak ve dil sahibi olanlarin tesbih ettikleri ALLAH´i tesbih ederim." der.
Hüdhüd:
"Ey RABBIM! ben kendime zulm ettim, beni bagisla. Cünkü günahlari bagislayan ancak sensin." der.
Diger kuslardan bazisi:
"Rahman olan ALLAH arsin üstünün sahibidir. Bütün mülk onundur." derler.
Bazisi ise:
"Ecel yaklasti, emel öldü." der.
Bazisi ise:
"Ey ALLAH´im, Hazreti Muhammed´e (s.a.v.) ve Ali Muhammed´e bugz edene lanet et." derler.
Serce söyle der:
"Ey gizli konusanlari bilen, hastalik ve belalarin kasifi olan ALLAH´im! Beni zekatini vermeyenlerin ekinlerine musallat kil." der.
Bülbül:
"ALLAH´in nimetine sükrettim. Cünkü O bana dünyada bir hurmayi yeterli kildi." der.
Horoz:
"Sübbuhun kuddusün Rabbül melaiketi ver ruh. Ey gafiller, ALLAH´i zikrediniz." der.
Tavuk:
"Ey ALLAH´im, sen haksin, senin va´din de haktir." der.
Ates:
"Ey ALLAH´im, cehennem atesinden sana siginirim." diye ALLAH´a niyazda bulunur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt