Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hepimiz Suçluyuz, Hepimiz Günahkâr… (1 Kullanıcı)

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
iman-edenler.jpg
Dün ağlamaktan şişmiş gözlerim. Onca işimin arasında bir yandan yorumları okudum, bir yandan ağladım ağladım… Dün içli bir mail, şu cümleyle sonuçlanmıştı. “bu arada namaza başladığımı söylemiş miydim?” Bir yandan ağlarken, bir yandan gülebilmek ne garip bir his…

İkinci olarak; “Gözyaşlarım sel oldu iki gündür, sadece ağlıyorum…” diye başlayan bir mail vardı. Memur bir hanım. Çocukluğu İslam’dan bihaber geçmiş, İslam’ı farkettiğinde ve hayatına dokundurmak istediğinde, ailesi de dahil kimseden destek bulamamış bir hanımefendi.
“Keşke benimde örtün diyen bir eşim,bir annem bir ailem olsa. Sanki bir felaketmiş gibi annem vazgeçirmek istiyor,eşim yorum yok diyor. Şeytan benle oynuyor,bu sabah evden çıkarken saçlarımı o kadar güzel gösterdi ki bana örtülü halimi de bi o kadar çirkin ,ama ona aldanmıycam. Bayramlarda hani boynu bükük kalır ya ailesi olmayanlar işte bende iki gündür öyleyim.”
Diye devam ediyordu kardeşimiz… Çok kişiyle muhatap olduğum için bazen mailleri hangi yorumcunun yazdığını hemen fark edemiyorum. Biraz eski yorumları karıştırınca O’nun uzun zamandır bize yazan bir kardeşimiz olduğunu fark ettim. Nefsiyle ve şeytanla girdiği büyük savaşı satır aralarında görmek mümkündü…
Son cümleyi okuduktan sonra resmen dağıldım…
“Evet korku var bende heyecan da ama geçecek….Cahide’cim nolur dua et bana bugün… Yarın ilk örtülü günüm güzel geçsin…”
Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve Mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (AHZAP 59)
Bir yandan beni her konuda destekleyen ailem, eşim, çocuklarım için şükrederken, bir yandan yapayalnız kalmış bu kardeşime dualar ettim. Rıza-i ilahiye uygun yaşamak için cehd eden birine Rabbim elbet yardım eder. Tüm kalbimle inanıyorum buna.
Yine de ailesinin, eşinin, çevresinin bu konuda dillerinin bağlanmasını, kalplerinin yumuşamasını, kardeşime güç vermesini diledim Rabbimden.
Nice edepsizlikler normal görülürken, hatta alkışlanırken Kur’ani bir hayat sürmek isteyenler dışlanıyor, horlanıyor, hakarete uğruyor.
Selam olsun o gariplere…
Kolay değil elbet. Biliyorum hiç kolay değil… Siyahların içinde beyaz olmak, bütün gözlerin sana çevrilmesi, alaycı bakışlar, inciten sözler kolay değil… Ama ALLAH VAR PROBLEM YOK!
Bizler, günah işlemekte ne kadar da cüretkârız! Hiç ölmeyecekmiş gibi, dünya bizden hiç alınmayacakmış gibi. Kabirde tek başına kalmayacakmışız gibi. Yaradılış gayemizi nasıl da unutmuşuz!
İman edenlerin Allah’ı anma ve O’ndan inen Kur’an sebebiyle kalplerinin ürpermesi zamanı daha gelmedi mi? Onlar daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerinden uzun zaman geçti de kalpleri katılaştı. Onlardan bir çoğu yoldan çıkmış kimselerdir. (Hadid: 16)
Allah’ın ayetleri yürekleri titretmiyor artık. Günahlara, taşkınlıklara o kadar alıştık ki, kalplerimiz kaskatı oldu. Tesettüre girmek isteyen bu hanımın sancısını herkes anlayamayabilir. Fakat kim günahları için ağlayabiliyorsa, günahından kurtulmak için mücadele ediyorsa o doğru yoldadır. Ve Allah’ın izniyle galip gelecek olan O’dur.
Mü’minim diyen, ama bilerek günah işlemekte ısrar eden bütün kardeşlerime sesleniyorum: Neden bu ve bunun gibi pek çok kardeşimizi yalnız bırakıyoruz? Azgınlıkların bu kadar kolay yayıldığı bir dönemde, neden Allah’ın dinini ayakta tutmak için çaba göstermiyoruz? Yapabilecekken yapmadıklarımız için hesaba çekileceğimizi unuttuk mu? Cehennem azabını bir masal mı sanıyoruz? Cennet ucuz elde edilen bir tatil yeri mi bizim için? Dünyalık basit sebeplerle, terkettiğimiz emirlerin bedelini hiç düşündük mü?
Tesettüre girmemize engel olan ne? Bu konuda bize taviz verdiren, batağa sürükleyen hangi batıl güç? Allah’ın rızasından daha önemli ne var hayatlarımızda? Bizler İslam duvarının tuğlaları olarak kalabilseydik, şu an harabeye çevrilmiş olmazdı bu duvar.
İlk kez örtünecek olmanın sancısını çeken, endişesini duyan bir hanım gözyaşlarına boğuluyorsa, kendisini yapayalnız hissediyorsa bilelim ki, bunda emir ve yasaklara riayet etmeyen, tesettürsüzlüğü hafife alan her kişinin vebali var. Hepimiz suçluyuz, hepimiz günahkâr…
Cahide Sultan

Hepimiz Suçluyuz, Hepimiz Günahkâr… « Cahide Jibek

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Son bir haftadır kapanmak için deliren hatta yarın ölecekmişim gibi her daim içinde bir hisle yaşayan biri oldum çıktım.Kapanmak istiyorum ne olur bana çok dua edin her gece Rabbime yalvarıyorum.Bana kapanmayı tez zamanda nasip et diye.İçimdeki çığlıklarla yaşıyorum.Ve şu son zamanlarda öyle rüyalar görüyorum ki tamamen bir mümine kadın olamadan ölmekten RABBIMIN huzuruna çıktığımda hesap verememekten korkuyorum.

merve_talat

Kayıtlı Kullanıcı
Allahım yardımcınız olsun allahım doğru yolundan ayırmasın peygamber efendimiz in ahlakıyla kur an ahlakıyla bizleri ahlaklandırsin selam ve dua ile

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun canım,çokça dua edin bana olurmu:((
Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt