Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her İstediğimizi Neden Vermiyor Allah CC..? (1 Kullanıcı)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
ALLAH razı olsun mavci kardeş güzel bir yazı idi.
--------------------------------------------------------------------------
[h=1]Neden Allah’a Emanet Ederiz?[/h]

[h=4]Vedalaşırken sıkça kullandığımız “Allah’a emanet ol.” cümlesi sadece ayrılırken mi kullanılır? Allah sadece ayrılanları mı emanet altına alır? Allah emaneti nasıl korur? Onun himayesindeki emanete kim zarar verebilir veya kimin gücü yetebilir? Evet, her şeyimizi O’na emanet etmeliyiz, çünkü O emanetçilerin en güveniliri. Şu hikaye bunu daha net açıklamaktadır:[/h] [h=4]Hz. Ömer (r.a.) insanlara ganimetleri dağıtırken yanına çocuğu ile bir adam geldi. Hz. Ömer adamın çocuğuna bakınca:[/h] [h=4]-Bu çocuk sana ne kadar benziyor, bu şekilde birbirine benzeyen hiç kimse görmedim, dedi. Adam da:
[/h] [h=4]“Ey müminlerin emini, sana bu çocuğun durumunu anlatayım.” dedi ve anlatmaya başladı.[/h]
eqbart.png

[h=4]
29.jpg
[/h] [h=4]Annesi buna hamile idi. Ben bir yolculuğa çıkarken annesi bana: “Beni bu halde bırakıp nereye gidiyorsun?” dedi. Ben de “Karnındaki çocuğu Allaha emanet ediyorum.” dedim ve yola çıktım. Geldiğimde hanımım ölmüştü. Oturup diğer yakınlarımla konuşurken hanımımın kabrinin üzerinden bir ateşin parladığını gördük. “Bu nedir?” diye sordum. Oradakiler; “Senin hanımının kabridir, bu ateşi hergün kabrinin üzerinde görüyoruz.” dediler. Bunun üzerine ben; “Vallahi o gündüzleri oruçla geceleri de ibadetle geçiren iyi bir kadındı, bu ateş neden acaba dedim.” ve kazmayı alarak kabre vardık. Kabri kazdık bir de baktık ki, içinde bir ışık yanıyor ve çocuk da orda yuvarlanıp duruyor.[/h] [h=4]O anda gaibten bir ses: “Bu, senin bize bıraktığın emanetindir. Eğer anasını da bize emanet etmiş olsaydın, onu da sağ salim bulurdun.” dedi.
Hadiseyi dinleyen Hz. Ömer (r.a.) “Gerçekten o sana bir karganın diğerine benzemesinden daha çok benziyor.” dedi.[/h] [h=4]Vedalaşırken insan en değerlilerini Allah’a emanet etmelidir. Bunların başında da iman ve edep gelmektedir. Yola çıkanın da geri kalanın da en büyük emaneti imanı ve ahlakıdır. Sonra sıhhat ve afiyet gelir.[/h] [h=4]Resulullah (S.a.v), Lokman (a.s)’ın şöyle dediğini buyurdu:
Lokman oğluna derdi ki: Ey oğulcağızım. Şüphesiz Allah kendisine bir şey emanet edildiği zaman onu muhafaza eder. Ben de senin dinini, emanetini, amelinin sonunu Allah’a emanet ediyorum.[/h] [h=4]Allah’ın Resulu müşrikler tarafından da en güvenilir kabul edilen bir insandı. Onun içindir ki ona “Muhammed-ül Emin” ismini vermişlerdi. En değerli ve en önemli emanetlerini Allah’ın Resulüne onların deyişiyle deliye, şaire, yalancı ve büyücüye bırakırlardı. O Resulullah o kadar emin ise onun Rabbi ne kadar emindir? Sonsuz eminlik O’na mahsustur.[/h] [h=4]En sevdiklerimizi, en önemli varlıklarımızı, imanımızı, ahlakımızı, anne-babamızı, tüm mü’min kardeşlerimizi Rabbimize emanet edelim. O’na güvenip tevekkül içinde bekleyelim, korkmayalım. Çünkü emanetimiz emin ellerde.[/h] [h=4]
30.jpg
[/h]
kapanis-dini1.png

hakyolu007

Kayıtlı Kullanıcı
Allah (c.c) Hepinizden Hepimizden Razı olsun Allah (c.c) bu güzel paylaşımları daim etsin İnşallah

selam ve dua ile....

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum mavci abim..
ALLAH Celle Celaluhu sizden ve hocamızdan razı olsun..
Bir sual ancak bu kadar güzel cevaplandırılırdı..

mavci

Yönetici
selamun aleykum mavci abim..
ALLAH Celle Celaluhu sizden ve hocamızdan razı olsun..
Bir sual ancak bu kadar güzel cevaplandırılırdı..

Ve Aleykumselam değerli kardeşim...
Rabbim cümlemizden razı olsun...
Bazen istediğimiz bizim yararımızadır HEMEN VERİR...
Bazen istediğimizin DAHA İYİSİNİ VERİR...
Bazen istediğimizi zamanı gelince verir...
Bazen istediğimiz bizim zararımızadır HİÇ VERMEZ...
O (CC.) herşeyi en iyi bilendir...

Bizler bize düşen görevi yapalım inşallah...
DUA edelim inşallah...
Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler...

Allaha emanet olun kardeşim...
Seam ve DUA ile...

mavci

Yönetici
Vermek İstemeseydi...
İstemek Vermezdi....

mavci

Yönetici

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
Bize dua etmeyi de Allah öğretti.
"İsteme" nimeti verdi.
"Vermek istemeseydi, isteme nimetini" verir miydi hiç ?

mavci

Yönetici
Vermek istemeseydi
İstemek Verir miydi..?

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun abi .
Ne güzel bir tefavuk oldu benim için ..yazınızı oğullarıma okudum şimdi ..uzun süre ettikleri bir duanın neden kabul olmadığını sorup duruyorlardı ? çok faydalı bir paylaşım oldu

mavci

Yönetici
Allah razı olsun abi .
Ne güzel bir tefavuk oldu benim için ..yazınızı oğullarıma okudum şimdi ..uzun süre ettikleri bir duanın neden kabul olmadığını sorup duruyorlardı ? çok faydalı bir paylaşım oldu
Maşallah kardeşim?
Rabbim dualarımızı en güzel ve hayırlı şekilde kabul eyleye inşallah ? Aminn

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt